Obniżyć podatki i wprowadzić jednolity PIT, CIT i VAT w wysokości 15 % - to PO. Zlikwidować w ogóle PIT i CIT i wprowadzić 25 % składkę na ZUS i 15 % podatek od funduszu płac - to z kolei PiS. Także OPZZ chce dołożyć przysłowiowe trzy grosze a raczej wyrwać swoje z planu Hausnera.

Związek ma dużo do powiedzenia, bo dysponuje w sejmie 16 szablami. Szef OPZZ, Maciej Manicki uspokajał, że przy pierwszym podejściu w Sejmie jego posłowie planu Hausnera „nie uwalą”. Będą z rządem negocjować, jednak do zmian zasad waloryzacji rent i emerytur nie dopuszczą.

Nie jesteśmy zwolennikami załatwiania tej sprawy znowu tak jak proponuje pan Hausner - dodaje Manicki. Te zmiany to właśnie główny filar planu Hausnera. OPZZ proponuje za to inne cięcia o dziwo w wydatkach socjalnych. Chce np. aby zasiłki dla bezrobotnych były przyznawane w zależności od dochodów całej rodziny a nie osoby przechodzącej na ten zasiłek.

Co o podatkowych pomysłach PO – czyli 15-procentowym podatku liniowym – myśli Maciej Manicki? To jest chory pomysł, ponieważ 15-procentowy podatek liniowy jest oszustwem, niewykonalnym w tej sytuacji finansowej - mówi Manicki.

Także Ministerstwo Finansów wytacza prawdziwe działa przeciw propozycjom PO. Przekonuje, że koncepcja 3x15 przyniosłaby kilkunastomiliardowe straty do budżetu i wzrost cen żywności. MF podobnie potraktowało PiS. Partia ta chce zlikwidować PIT, CIT i składki na ubezpieczenia emerytalne. W zamian proponuje 25-ptocentowy podatek na ZUS.

To rzeczywiście jest rewolucja, zamienianie go na zupełnie inny system mogłoby spowodować jakiś paraliż systemu właśnie ubezpieczeń społecznych przede wszystkim - przekonywał Wiktor Krzyżanowski z resortu finansów. Wszystko więc wskazuje na to, że reformatorskie, śmiałe pomysły podatkowe opozycji jeszcze przez jakiś czas pozostaną w poselskich szufladach albo staną się hasłami na partyjnych sztandarach.

Tegoroczny budżet jest niedostosowany do sytuacji gospodarczej oraz założeń przyjętych w planie Hausnera. Nie widać w nim determinacji do zrównoważenia finansów państwa - ogłosili dziś eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

23:15