Maksymalny tygodniowy czas pracy w krajach Unii Europejskiej, wraz z godzinami nadliczbowymi, wynosi 48 godzin. Zgodnie z unijną dyrektywą dłużej niż 48 godzin pracować mogą jedynie ekipy ratownicze i kadra kierownicza.
W praktyce zdarza się, że w niektórych krajach za kadrę kierowniczą uznawani są pracownicy z wyższym wykształceniem i w ten sposób przepis ten jest omijany. Do roku 2001 najdłuższy – 52-godzinny dzień tydzień pracy – mieli Brytyjczycy. Jednak teraz i tam czas spędzony w pracy nie powinien przekraczać 48 godzin.
Wielka Brytania jest jednak jedynym państwem UE, w którym pracownik może – jeśli chce – poświęcić pracy więcej czasu. Powinien jednak podpisać w tym celu specjalną umowę ze swoim pracodawcą, w której deklaruje, że rezygnuje z 48-godzinnego dnia pracy.
Najmniej w Europie pracują Francuzi – ok. 35 godzin. Francja wprowadziła takie ograniczenie godzinowe dwa lata temu, by zmniejszyć bezrobocie.
Z badań prowadzonych przez Eurostat wynika, że w krajach Unii 51 proc. ankietowanych najchętniej pracowałoby krócej za mniejsze wynagrodzenie. Tylko 12 proc. chciałoby mieć wyższe wynagrodzenie i dłużej przebywać w pracy.
22:25