SKOK Wspólnota do likwidacji. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności jednej ze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i złożyła do sądu w Gdańsku wniosek o upadłość. Oszczędności we Wspólnocie trzymało ponad 70 tysięcy osób.

Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że o pieniądze zdecydowana większość klientów nie musi się obawiać. Wspólnota, tak jak i każdy inny SKOK i bank, objęta jest zabezpieczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Każdy klient ma więc pewność, że w ciągu 20 dni - jak głosi prawo - otrzyma z powrotem swoje oszczędności do kwoty 100 tysięcy euro, czyli około 415 tysięcy złotych. Kto miał w tym SKOK-u więcej pieniędzy, niestety będzie musiał czekać na efekty postępowania upadłościowego.

W ciągu najbliższych godzin Bankowy Fundusz Gwarancyjny poda na swojej stronie internetowej i na stronie SKOK Wspólnota nazwę banku, przez który realizowane będą wypłaty oszczędności. Osoby, które były klientami zamkniętego SKOK-u będą musiały wziąć ze sobą jedynie dowód osobisty i stawić się w tym wskazanym banku. Tam trzeba będzie podać numer nowego konta, na które mają zostać przelane pieniądze, albo można też odebrać oszczędności w gotówce. Nie trzeba udowadniać, ile się miało pieniędzy, albo że w ogóle miało tam się konto. Wszystko jest zapisane w księgach.

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o likwidacji SKOK Wspólnota ze względu na fatalne zarządzanie i katastrofalną sytuację finansową kasy.

Wspólnota była Kasą w najgorszej sytuacji finansowej ze wszystkich działających w Polsce SKOK-ów.

Sopot, 18.07.2014 r.

Szanowni Państwo,

W związku z informacją Komisji Nadzoru Finansowego, zawieszającą z dniem dzisiejszym działalność spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej Wspólnota, Kasa Krajowa uprzejmie informuje, że w świetle komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego, decyzja ta podjęta została w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny, gdyż istniała możliwość sanacji Kasy przez same spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i związku z tym w odpowiednim trybie prawnym zostanie ona przez Kasę Krajową zaskarżona. W szczególności podkreślić należy, że Kasa Wspólnota bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego zaczęła generować dodatni wynik finansowy, a także zamierzała się połączyć z Kasą Stefczyka, jednak po ustanowieniu zarządcy komisarycznego działania te zostały zaprzepaszczone, a w związku z biernością zarządcy komisarycznego, który przejął wszystkie kompetencje organów Kasy poza prawem zmiany statutu, Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała zgody na połączenie kas. W związku z tym Kasa Stefczyka gotowa była na przejęcie Kasy Wspólnota w trybie art. 74c ust. 3 ustawy o skok. Mimo nie zakończenia tego postępowania, w aktach którego jest zgoda Kasy im. Stefczyka na przejęcia Kasy Wspólnota, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Kasy Wspólnota, argumentując jakoby „nie zgłosił się w odpowiedzi na zapytania KNF żaden SKOK spełniający ku temu ustawowe kryteria”. Kasa Krajowa pragnie także podkreślić, że zgodnie z art. 74c ust. 1 ustawy o skok decyzja o przejęciu kasy przez inną kasę może zostać podjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego, jeżeli w wyniku przejęcia wyrażony procentowo stosunek funduszy własnych do wartości aktywów kasy przejmującej po przejęciu kasy nie obniży się poniżej poziomu 1%. Podkreślić należy, że zarządca komisaryczny nie opracował programu postępowania naprawczego, do czego go zobowiązała Komisja Nadzoru Finansowego, nie podpisał sprawozdania finansowego za 2013 r. , co uniemożliwiło wydania opinii o tym sprawozdaniu przez biegłego rewidenta i uniemożliwiło podjęcie przez Kasę Krajową pozytywnej decyzji o kolejnej pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota. Podkreślić należy, że SKOK Wspólnota jest jedną z 55 Kas funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce i jej sytuacja nie przekłada się na sytuację finansową pozostałych Kas.
Trzeba również zwrócić uwagę, że wielce niepokojąca jest sytuacja, w której Komisja Nadzoru Finansowego, znając opisane wyżej propozycje rozwiązania problemu Kasy Wspólnota przy pomocy innych metod zaproponowanych przez Kasę Krajową, podejmuje tak daleko idące decyzje, które mogą wywołać niepotrzebny niepokój.
Zwracamy również uwagę na fakt, że jednym ze skutków decyzji KNF będzie obciążenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wypłatami z tytułu gwarancji depozytów, czego w opinii Kasy Krajowej można było uniknąć, gdyby doszło do połączenia Kasy Wspólnota z Kasą Stefczyka, albo do przejęcia Kasy Wspólnota przez Kasę Stefczyka lub gdyby zarządca komisaryczny realizował program postępowania naprawczego przygotowany przez poprzedni zarząd, a który przed powołaniem zarządcy komisarycznego zaczął już przynosić pozytywne rezultaty.
Niepokój i zdziwienie budzi również fakt, że komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego w związku z decyzją dotyczącą SKOK-u Wspólnota, nie wskazują – tak, jak praktykowane jest to w zamieszczanych na stronie KNF innych komunikatach – osób, które podjęły taką decyzję ani daty podjęcia tej decyzji.
Z poważaniem
W imieniu Zarządu Kasy Krajowej
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Kasy Krajowej

(mpw)