Krew można oddawać co osiem tygodni, ale nie częściej niż sześć razy w ciągu roku. Jednorazowo pobiera się najwyżej 450 mililitrów, czyli niecałe dwie szklanki, a dorosły człowiek ma około pięciu - sześciu litrów krwi. RMF porusza temat ze względu na przypadający na dziś początek Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Być może właśnie dzięki Dniom Honorowego Krwiodawstwa ktoś odda krew dla potrzebujących, zwłaszcza, że wciąż docierają informacje, że w którymś szpitalu zabrakło tego życiodajnego płynu. Sytuacja na szczęście nie wygląda źle w Trójmieście. Tam, przynajmniej teraz, krwi nie brakuje. Może ona jednak stać się „towarem deficytowym”, kiedy coś się stanie, a Gdańska tragedie nie omijają. Doszło tam m.in. do tragicznej katastrofy autobusu, w której zginęło ponad 30 osób, wybuchu gazu w 10-piętrowym wieżowcu, czy pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej. Krwi na razie nie brakuje, bo każdego dnia oddaje ją od 30 do 60 osób. Niektóre z nich usprawiedliwiają w ten sposób nieobecność w szkole, czy w pracy. Małgorzata Szafran ze Stacji Krwiodawstwa informuje, że jeśli już jakiejś krwi brakuje, to jest to krew z grup „0” o odczynniku Rh-, lub „A” Rh-. Na razie jednak nie należy panikować - wszystkie grupy krwi są. Posłuchajcie też relacji trójmiejskiego reportera RMF – Wojciecha Jankowskiego.

W Poznaniu sytuacja wygląda nieco inaczej. Od dwóch lat szpitale nie pobierają, ani nie magazynują krwi. Dostają ją na zamówienie z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa, która powinna mieć odpowiednie zapasy. Jak się jednak okazuje – z tym bywa różnie. W przypadku, gdy np. ktoś ma być poddany operacji, a aktualnie szpital nie posiada krwi danego rodzaju, to o jej oddanie proszona jest rodzina. Warto jednak oddawać krew nie tylko dlatego, że pomagamy innym, ale również dlatego, że jesteśmy wówczas dokładnie i za darmo badani przez lekarza. Nasz szczeciński reporter Jerzy Korczyński sprawdzał jak przechowuje się i transportuje krew:

Aby otrzymać odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi mężczyźni muszą oddać w sumie co najmniej 18 litrów krwi, a kobiety 15 litrów. Honorowi dawcy otrzymują kawę, śniadanie i siedem tabliczek czekolady. Zgodnie z ustawą mają też dzień wolny w pracy. Niestety nie jest to dzień płatny i wypłacenie honorarium zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Foto: Archiwum RMF

12:15