W najbliższy poniedziałek (20 grudnia) rusza nauczanie zdalne dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Lekcje online będą się odbywać do 9 stycznia 2022 (z wyłączeniem przerwy świątecznej). Odpowiednie rozporządzenie zostało już przyjęte i opublikowane. A co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Oto, co dziennikarz RMF FM usłyszał w resorcie rodziny i pracy.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki dotyczące nauki zdalnej (od 22 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022) zostało już przyjęte i opublikowane.
Tymczasem przepisy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym na razie są projektem rozporządzenia.
W Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki społecznej odpowiada RMF FM, że "obecnie pracuje nad przepisami umożliwiającymi przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres nauki zdalnej".
Z informacji, które przekazał Radiu RMF FM resort rodziny i pracy, wynika, że szczegóły poznamy dziś po południu.
Wtedy znany zapewne będzie też termin przyjęcia rozporządzenia przez Radę Ministrów - po jego opublikowaniu będzie można składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Świadczenie przysługuje wówczas, gdy placówki są zamknięte ze względu na Covid-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie - mimo że jest otwarta - zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału.
Od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku rodzicom dzieci uczącym się zdalnie będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie.
Zasiłek przysługuje w sytuacji, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom:
- dzieci w wieku do lat 8
i ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Z zasiłku mogą korzystać także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, którzy są zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
W teorii dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu Covid-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych - wynosi 80 proc. wynagrodzenia.
Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
By otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, czyli głównie u pracodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Można to zrobić także online, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o przyznanie dodatkowego świadczenia. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Ale ze składaniem oświadczenia trzeba poczekać do czasu przyjęcia przez Radę Ministrów rozporządzenia i opublikowania go w Dzienniku Ustaw.