Cena węgla ma być w Polsce gwarantowana. Według rządowej ustawy za tonę surowca ma wynosić 996 złotych. Rządowe propozycje nie podobają się przewodniczącemu Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 Bogusławowi Ziętkowi. Ma on swój pomysł na to, jak rozwiązać problem kryzysu węglowego.
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, który gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych będzie wynosiła 996 zł. Dlaczego akurat taka? Jest to średnia cena tony węgla według danych GUS za poprzedni rok. Stworzony zostanie specjalny program, do którego będą się zgłaszać firmy zajmujące się sprzedażą węgla. Takie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do rejestracji w programie i zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej.
Programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgla do ogrzewania.
Jest to w przeliczeniu, zarówno na spółdzielnie, wspólnoty, jak i na gospodarstwa indywidualne (...) trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu - stwierdziła minister klimatu Anna Moskwa po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Centrum Informacyjne Rządu przekazało w komunikacie, że wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę.
"Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków"- wyjaśniło CIR.