Zakończyło się wyjątkowe widowisko - częściowe zaćmienie Księżyca. To jedno z najdłuższych takich zjawisk w ciągu ostatnich kilkuset lat. Niestety nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju mogli obserwować to zaćmienie. Było to możliwe tylko w niektórych regionach. Konieczne do tego były również sprzyjające warunki.

Częściowe zaćmienie Księżyca przypadło na 19 listopada. Łączny czas jego trwania to około 6 godzin, co czyniło go najdłuższym częściowym zaćmieniem tego stulecia i najdłuższym od 580 lat.

Jak informuje NASA, nawet 97 proc. średnicy Księżyca było pokryte cieniem.

Zaćmienie Księżyca - gdzie można było oglądać?

Zaćmienie było widoczne w wielu miejscach świata. Najlepiej widoczne było w Ameryce Północnej. Dobre warunki były też w Ameryce Południowej, Azji Wschodniej, Australii i Oceanii, a także sporej części Europy.

Jak informuje wprost.pl, półcieniowe zaćmienie - według czasu polskiego - rozpoczęło się o godzinie 7:02, a o godzinie 8:18 doszło do zaćmienia częściowego. Tarcza Srebrnego Globu została zasłonięta najbardziej o godzinie 10:02. O 11:47 zakończyło się częściowe zaćmienie, a całe zjawisko przestało być widoczne o 13:03.

To niezwykłe widowisko mogli oglądać niektórzy mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski.

Zaćmienie Księżyca - jak oglądać?

Jak podaje NASA, aby obserwować zaćmienie Księżyca - w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca - nie potrzeba specjalnych okularów. Wystarczy wyjść z domu i popatrzeć w niebo. Jeśli chcemy zobaczyć więcej szczegółów, warto ze sobą zabrać chociażby lornetkę.