Miejski program dopłat do in vitro, komentarze dotyczące dymisji Jarosława Gowina, główny inspektor od fotoradarów, który osobiście nadzorował powstawanie wniosku o... swój awans - to niektóre tematy, którymi żyje wtorkowa prasa. Na RMF24 przedstawiamy przegląd porannych dzienników.

Sam sobie napisał wniosek o awans?

Główny inspektor od fotoradarów Tomasz Połeć osobiście nadzorował powstawanie wniosku o... swój awans na generała - twierdzi informator "Faktu". Tabloid publikuje na dowód pismo, które mimo że podpisane przez wiceministra transportu, tak naprawdę powstało w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, o czym świadczy sygnatura na dokumencie. W rozmowie z gazetą resort pokrętnie się tłumaczy, że minister zwrócił się z prośbą do GITD o przekazanie informacji niezbędnych do przygotowania wniosku. Dokument oznaczono konkretnymi numerami, które wskazują, że został stworzony nie w ministerstwie, ale w GITD. Zgodność pisma z numeracją stosowaną w inspekcji potwierdza jej rzecznik. Więcej o sprawie, już we wtorkowym wydaniu gazety.

Częstochowa w ciąży

O miejskim programie dopłat do in vitro, dzięki któremu w Częstochowie wkrótce przyjdzie na świat dziecko, pisze "Gazeta Wyborcza". Dziewczynka ma się urodzić na początku lipca, ale dzieci z dofinansowanego in vitro spodziewają się jeszcze dwa małżeństwa. Łącznie na dopłaty do in vitro Częstochowa zapisała w budżecie 150 tysięcy złotych i jak wylicza dziennik, z programu będzie mogło skorzystać 50 par. Na zgłoszenia magistrat czeka przynajmniej do końca sierpnia. Na razie wnioski złożyło 12 małżeństw.

Gowin z rządu

Premier ucina spory ze skrzydłowymi partii - tak "Gazeta Wyborcza" na pierwszej stronie komentuje decyzję Donalda Tuska o usunięciu z rządu ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Dziennik podkreśla, że Gowin powiedział, iż rozstanie uważał za nieuniknione "ze względu na pogłębiające się różnice co do kierunku pracy rządu, a także reprezentowanych przez niego wartości." Jak podkreśla gazeta, zabrzmiało to jak rzucenie rękawicy. Wyborcza zaznacza, że Gowin rozpoczął już własną kampanię. W Krakowie rozpowszechnia gazetkę pod tytułem "Superlider". Jeden z tekstów głosi: "Zaufanie do Gowina wciąż rośnie" - pisze gazeta.

Polskie pociągi zagrożone likwidacją

"Gazeta Polska Codziennie" pisze o "Białej księdze" kolei, którą w poniedziałek opublikował Instytut Jagielloński. Praca ta odpowiada na pytanie, w którą stronę zmierza PKP. "Kolej jest w kryzysie i musi się zrestrukturyzować. W 2019 r., gdy rynek kolejowy w Polsce zostanie otwarty, na zmiany będzie za późno. Polskie przedsiębiorstwa nie są konkurencyjne" - mówi "Codziennej" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Status uchodźcy przepustką do Unii

"Każdego dnia na przejściu granicznym w Terespolu od kilkudziesięciu do kilkuset osób narodowości czeczeńskiej ubiega się o status uchodźcy. I choć wszyscy deklarują, że chcą w Polsce zostać na dłużej, większość po wyjściu z dworca po polskiej stronie przepada jak kamień w wodę" - pisze także gazeta i podaje statystyki: "Od początku kwietnia tylko w Terespolu wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło 2370 osób, w tym 220 Czeczenów, 74 Gruzinów, pięciu Kazachów i trzech Ormian. Wszyscy powinni udać się do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej i czekać" - mówi "Codziennej" Anna Kühn, prezes Komitetu Polska- -Czeczenia. Z informacji, urzędu ds. cudzoziemców, wynika jednak, że do ośrodka przez cały miesiąc trafiło tylko 581 osób, pozostałe rozpłynęły się w powietrzu. Więcej o sprawie we wtorkowym wydaniu dziennika.