To ostatnia tegoroczna odsłona naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM: w szkole podstawowej w wielkopolskim Wapnie urządziliśmy i otwarliśmy nowoczesną pracownię językową! Po odwiedzinach w wyremontowanej i wyposażonej w nowoczesny sprzęt sali jeden z uczniów stwierdził krótko: "Na pewno będę tam się dobrze uczyć!".

Pracownia, którą urządziliśmy razem z firmą Nowa Szkoła, jest wyposażona w 24 stanowiska do nauki języków obcych.

Są słuchawki, jest nowoczesny sprzęt, więc na pewno ułatwi nam naukę w tej sali. Będziemy się uczyć języków i będzie nam łatwiej - mówiła reporterowi RMF FM Mateuszowi Chłystunowi uczennica Wiktoria.

Jej szkolni koledzy wymienili całą listę zalet nowej pracowni: Nie będziemy musieli nosić tak dużo książek, będziemy mogli pracować na komputerach. (...) Podoba mi się nawet, że mamy słuchawki do tego! (...) Są inne ławki, takie bardziej trójkątne. (...) Bardzo ładna, naprawdę mi się podoba. Na pewno będę się tam dobrze uczyć!

Sala przypadła do gustu również Martynie, która miała już w niej pierwszą lekcję. Moim zdaniem klasa jest bardzo fajna, nie spodziewałam się, że będzie aż tak fajna - przyznała uczennica.

Filip z kolei podkreślał: Uczyliśmy się języka niemieckiego, śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy, fajnie było. Na co dzień zawsze uczymy się w książkach i nie ma za bardzo czasu na takie zabawy.

Inna uczennica wspominała, że "wcześniej było ciężko". Niektórzy siedzieli z tyłu, a byli niżsi i nie widzieli tablicy. Teraz ta nowa sala ułatwi nam pracę - mówiła.

Na otwarcie nowej pracowni językowej zaproszeni zostali również rodzice uczniów.

W domu nadrabiali, uczyli się, czasami brali dodatkowe lekcje - ale myślę, że teraz będzie dobrze - powiedziała nam jedna z mam.


Swoimi "bardzo pozytywnymi" - jak sama zaznaczyła - wrażeniami podzieliła się z naszym dziennikarzem również nauczycielka niemieckiego, pani Iwona.

Młodzież bardzo szybko oswoiła się z nowym sprzętem. Dla nich takie techniczne wpływy to jest normalka - zauważyła.

Wydaje mi się, że jest możliwość lepszego przyswajania wiedzy przez to, że każdy słyszy indywidualnie. Moja informacja dociera bezpośrednio do ucha ucznia i tutaj jest ten komfort, że można lepiej się nauczyć, przyswoić, rozwinąć swoje umiejętności lingwistyczne - podkreślała.

Jak święto, to święto: na otwarciu nowej pracowni nie mogło więc zabraknąć tortu - oczywiście żółto-niebieskiego!

Była tylko tablica kredowa, są 24 stanowiska z nowoczesnym sprzętem

Prace nad nową pracownią językową w Wapnie trwały od kilku dni. Już 18 września do szkoły przyjechało niezbędne wyposażenie.

Przyjechało już wyposażenie meblowe do pracowni językowej, gdzie będą 24 stanowiska. Będzie to stolik nauczyciela i miejsca dla uczniów. To będą biurka, do których przypnie się słuchawki, podłączy oprogramowanie i będzie można się już uczyć języków. To najlepsza ekipa, jaka mogła się tutaj pojawić - relacjonowała wówczas Anna Rozwadowska z firmy Nowa Szkoła, która wspólnie z RMF FM urządziła salę.


Nauczycielka angielskiego zwracała zaś uwagę na trudne warunki do nauki w "starej" pracowni.

Na dzień dzisiejszy baza dydaktyczna nie jest za bardzo rozbudowana. Dysponujemy podstawowymi materiałami: tablica z tradycyjną kredą. Nie mamy w klasie tablicy multimedialnej czy projektora ani laptopa. Nie mamy głośników, więc nagrania są puszczane tylko z komputera. Dzieci, prowadząc dialogi w języku angielskim, nie słyszą siebie nawzajem - wyliczała pedagog.


Teraz to się zmieniło.

Jak podkreślił w rozmowie z Mateuszem Chłystunem poprzedni dyrektor szkoły Janusz Bilski, który zgłosił placówkę do naszej charytatywnej akcji: Starałem się zrobić wszystko, aby stworzyć tym dzieciakom jak najlepsze warunki, takie, jakie mają inne szkoły.

Czasami potrzeba trochę przypadku: słuchać akurat radia (kiedy można się dowiedzieć) - tak jak teraz - że jest taka możliwość, żeby taką pracownię zdobyć - przyznał.

Zgłoszenie z jednej z najmniejszych gmin w Polsce

W zgłoszeniu do naszej akcji Janusz Bilski, który wciąż pracuje w placówce, zwrócił uwagę, że szkoła prowadzi także kursy językowe dla mieszkańców Wapna.

W szkole uczy się średnio 250-270 uczniów języka angielskiego i niemieckiego, a nie ma żadnej pracowni językowej. Rodzice wspierają szkołę w remontach klas ale brakuje ok. 30-35 tys. zł na wyposażenie takiej pracowni. Nie ma takich pieniędzy również w budżecie Gminy, która dopłaca do budżetu szkoły i przedszkola ok. 1 mln zł (25-30%). Być może dzięki takiej pracowni udało by się poprawić wyniki nauczania i egzaminu z języka angielskiego. Dodam, że szkoła prowadzi również kursy j. angielskiego dla mieszkańców (z wykorzystaniem grantów i funduszy unijnych). Część naszych mieszkańców wyjeżdża do pracy w innych miejscowościach oraz za granicę. Lepsza znajomość języków obcych zdecydowanie poprawiła by ich konkurencyjność na rynku pracy - pisał Janusz Bilski.

Spełniamy marzenia dzieci z pięciu regionów Polski

Tegorocznym celem naszej akcji jest spełnianie marzeń edukacyjnych dzieci. Dzięki naszej pomocy udało się wyposażyć szkołę podstawową w Prawiednikach na Lubelszczyźnie w nowoczesną pracownię biologiczno-chemiczną. Z charytatywną akcją zawitaliśmy też do Janczowej w Małopolsce, gdzie otworzyliśmy salę matematyczno-informatycznąW Czernikowie w województwie łódzkim pomogliśmy w zorganizowaniu pracowni informatycznej, a w Zajączkach Drugich na Śląsku spełniliśmy marzenia dzieci i nauczycieli o nowej pracowni humanistycznej.

RMF FM spełnia marzenia!

To już piąta edycja naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Jej pomysł narodził się w 2015 roku, kiedy w Szydłowcu wybudowaliśmy dom dla pana Grzegorza, który samotnie opiekuje się piątką dzieci.

Nasza akcja wzbudziła wówczas mnóstwo pozytywnych reakcji! Do naszej redakcji napłynęło wiele listów i sygnałów z prośbą, by nie poprzestawać na jednorazowej akcji. Dlatego też stworzyliśmy charytatywny projekt "Lepsze Jutro z RMF FM".

Rok później postanowiliśmy odmienić życie najmłodszym: w czterech miejscach w Polsce dzięki RMF FM powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia. Inwestycje z naszym logo znajdziecie w Dobroszycach, Zagórzu, Olsztynie i Krzczonowicach. [TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>]

W 2017 roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy akcję wyposażania szkolnych pracowni. Dzięki temu szkoły w Kluczborku na Opolszczyźnie, Raciechowicach w Małopolsce, Bukowinie na Lubelszczyźnie, w warmińsko-mazurskim Morągu i w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku otrzymały od nas profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe! [WIĘCEJ O EDYCJI NASZEJ AKCJI Z 2017 PRZECZYTACIE TUTAJ>>>] 

Lepsze Jutro z RMF FM zawitało też do Dębowca, gdzie przy naszym wsparciu pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski i z pasji mogli uczynić zajęcie, które pomoże utrzymać rodzinę! 

Rok temu naszą akcję charytatywną zrealizowaliśmy w trzech miejscach: w Bogdanówce w Małopolsce w remizie OSP wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy trzy sale szkoleniowo-edukacyjne; w Wieliczce pod Krakowem powstał ogród sensoryczny przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci. Z kolei dla wychowanków placówki wychowawczo-opiekuńczej z Inowrocławia przygotowaliśmy roczny pakiet edukacyjno-rozrywkowy. Zorganizowaliśmy 12 wycieczek, połączonych ze spotkaniami z ciekawymi ludźmi, zwiedzaniem, czy wyjściami do teatru, opery, kina czy na koncert. Dzieci odwiedziły m.in. Warszawę, Kraków, Gdańsk, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Biskupin. Byli także w Sierpcu, Gnieźnie i Solcu Kujawskim [RELACJE Z NASZYCH WSPÓLNYCH WYJAZDÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>]

Projekt Lepsze jutro z RMF FM będziemy kontynuować także w następnych latach, bo wciąż jest wiele osób, które potrzebują naszego wsparcia. Jeśli chcecie zaangażować się w naszą charytatywną akcję - wypełnijcie formatkę i wskażcie osobę, instytucję, placówkę, która waszym zdaniem zasługuje na lepsze jutro.