Mający prawie 600 lat Mińsk Mazowiecki był dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Żółto-niebieski wóz satelitarny zaparkował na placu przed tamtejszym Miejskim Domem Kultury, czyli Pałacem Dernałowiczów.


Nasz plan na sobotę był następujący: opowiemy między innymi o 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego, która działa kilka kilometrów od Mińska Mazowieckiego. Zajrzymy do pokoju Piotra Skrzyneckiego. Twórca "Piwnicy pod Baranami" dzieciństwo spędził właśnie w Mińsku Mazowieckim. Wybierzemy się na mecz rugby i sprawdzimy, jakie są zasady tej dyscypliny. Przespacerujemy się Aleją Gwiazd Literatury i razem z jej twórcami poszukamy dobrej książki na jesienny wieczór.

Po spacerze usiądliśmy na specjalnej ławeczce Jana Himilsbacha. Ten urodzony w Mińsku Mazowieckim kamieniarz i aktor w czasie tego weekendu obchodziłby 88. urodziny. My przypomnieliśmy jego najciekawsze cytaty! Właśnie Jan Himilsbach powiedział kiedyś: Życie nie miałoby sensu. Gdybyśmy nie żyli wśród wariatów.


Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich

Na terenie koszar 7. Pułku Ułanów Lubelskich pochowana jest ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego, Kasztanka, która zakończyła życie 23 listopada 1927 roku i stała się symbolem suwerennej Polski.

7. Pułk Ułanów Lubelskich imienia generała Kazimierza Sosnkowskiego to oddział kawalerii Wojska Polskiego i pułk rozpoznawczy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który brał udział m.in. w wojnie bolszewickiej i II wojnie światowej. W okresie międzywojennym stacjonował właśnie w garnizonie Mińsk Mazowiecki. 

Wśród eksponatów, jakie możemy znaleźć w mińskim muzeum, znajduje się broń, umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie i wojskowe, dokumenty, zdjęcia, odznaczenia i odznaki, a także obrazy, ukazujące dowódców i bitwy pułku. Odtworzono również gabinet dowódcy pułku z lat 1921-1926.

Miasto Jana Himilsbacha

Regularną imprezą organizowaną w Mińsku Mazowieckim jest Festiwal Jana Himilsbacha. Jego 88. urodziny najprawdopodobniej odbyłyby się w czasie trwającego weekendu. Sam Jan Himilsbach podawał absurdalną datę swych urodzin, czyli - według oficjalnej metryki - 31 listopada, dzień, którego nie ma w kalendarzu. Uzasadniał to słowami: "Jeden dzień w tę, jeden dzień w tamtą, co za różnica". 

Ławeczka Jana Himilsbacha znajduje się na skwerze przy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Powstała ona z inicjatywy Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Autorem projektu jest rzeźbiarz Grzegorz Ojrzyński. Została odsłonięta 9 września 2012 r., inaugurując rozpoczęcie 4. Festiwalu Jana Himilsbacha.

Dzieciństwo Piotra Skrzyneckiego

Kolejną imprezą cyklicznie odbywającą się w Mińsku Mazowieckim jest Festiwal imienia Piotra Skrzyneckiego, założyciela Piwnicy pod Baranami i honorowego obywatela tego miasta. Imię artysty nadano też sali widowiskowej Miejskiej Szkoły Artystycznej. Piotr Skrzynecki spędził w Mińsku Mazowieckim dzieciństwo, ponieważ jego ojciec był podpułkownikiem i stacjonował tam z Pułkiem Ułanów.

Właśnie w Mińsku Mazowieckim można też przespacerować się Aleją Gwiazd Literatury, która działa przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim. Swoje gwiazdy mają tam między innymi Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł.

Mińska drużyna rugby

Jednym z najpopularniejszych sportów w Mińsku Mazowieckim jest rugby. Sport ten jest popularny nie tylko wśród dorosłych, ale też wśród dzieci. Z myślą o najmłodszych powstała specjalna bezkontaktowa odmiana rugby. O zasadach gry, sposobach rozgrzewki i o tym, dla kogo jest ten sport, dowiecie się z rozmowy reportera RMF FM!


Opracowanie: