Prof. Artur Grabowski – wykładowca literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych książek z dziedziny poetyki, teatru, kultury, twórca tomików poetyckich, dramatów i prozy – opublikował nowy cykl wierszy pt. „Trzy wyspy. Mapa i kalendarz” oraz „dramat do kamery” w „Dialogu” zatytułowany „Wyspa i helikopter”. Miałem już zaszczyt i przyjemność rozmawiać z Autorem. Zapraszam do wysłuchania podcastu z wywiadem ...

 ... oraz przesyłam Wam zaproszenie na spotkanie.  

 

1. Ostateczne słowo w polszczyźnie ma dla mnie Poezja.  

2. Subiektywnie przyznaję prawdziwym wierszom prawo do kształtowania mojej mowy ojczystej.  

3. Tekst, który jest dla mnie "wierszem prawdziwym" nie zależy od jego kształtu, stylu, środków technicznych, metaforyki i innych formalnych wyznaczników.   

4. Rozrzut autentycznych, według mnie, dzieł poetyckich jest ogromny: od tradycyjnych, klasycznych po skrajnie awangardowe.   

5. Ów "geniusz" - żywy duch w rządkach wersów, strof, cykli, dialogów - to sprawa tyleż fantastyczna, co bardzo konkretna - jak wyspa szęśliwa na oceanie beznadziei.        

6. Wiedza, że płód inwencji twórczej liryka, epika czy dramaturga, zawiera TO, jest bardzo trudna do zdefiniowania i generalizacji.    


7. Wytłumacz widzowi, będąc aktorem, że komizm danej wypowiedzi, zależy od jej tempa i rytmu.    

8. Intuicyjnie można to odczuć, czy przeczuć. 

9. Efekt jest śmieszny, po prostu. 

10. Rozbierz na części pierwsze fenomen ukochanej.  

11. Skup się na jej wzroście, proporcjach, owalu twarzy, a nawet mimice, timbrze głosu, czy subtelnościach gestykulacji.      

12. Zapewne przybliżysz postać swej miłości, ale swojej miłości do niej nie zdołasz tak oddać. 

13. A jednak próbować warto, jak ja z prawdziwą poezją w ukochanych przeze mnie wierszach i dramatach prof. Artura Grabowskiego.