Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 wygrała w Sofii z Bułgarią 3:1 (0:1) w kwalifikacjach mistrzostw Europy. Na dwie kolejki przed końcem turnieju eliminacyjnego Biało-Czerwoni zajmują drugie miejsce w grupie D z czteropunktową stratą do Niemiec.

Podopiecznym trenera Adama Majewskiego udał się rewanż za marcową porażkę 0:1 u siebie, choć po pierwszej połowie nic tego nie zapowiadało. Do przerwy praktycznie nic im nie wychodziło, a do tego stracili bramkę po akcji wykończonej przez Emila Cenowa w 29. minucie. Mogło być jeszcze gorzej, bo w 10. minucie Kacpra Tobiasza uratował słupek. Strzelał Marin Petkow, zdobywca zwycięskiego gola w Chorzowie.

Po zmianie stron Biało-Czerwoni zaprezentowali się już zupełnie inaczej. Co prawda nie ustrzegli się kilku błędów w defensywie i mogą być wdzięczni, że rywale żadnego nie wykorzystali, ale o wiele lepiej funkcjonował środek pola i atak. Pierwszy efekt przyszedł w 52. minucie, kiedy Kacper Kozłowski dośrodkował na głowę Filipa Szymczaka, a ten, choć był w trudnej pozycji, posłał piłkę do siatki.

Cztery minuty później Kozłowski zaliczył drugą asystę, a tym razem akcję wykończył Tomasz Pieńko. Kropkę nad i postawił w 78. minucie Jakub Kałuziński, wykorzystując rzut karny, podyktowany za faul na Mariuszu Fornalczyku.

W jednocześnie rozgrywanym spotkaniu w Tallinnie prowadzący w grupie Niemcy nie dali gospodarzom żadnych szans, gromiąc ich 10:1. Lider ma 22 punkty i już w następnej kolejce może zapewnić sobie przepustkę na turniej finałowy, który odbędzie się latem 2025 roku na Słowacji.

Bezpośrednio do MME awansuje dziewięciu zwycięzców grup eliminacyjnych oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostałe sześć drużyn, które zajmą drugie pozycje, utworzy trzy pary barażowe.

Biało-Czerwonych czekają jeszcze potyczki z Kosowem 11 października na wyjeździe oraz z Niemcami cztery dni później w Łodzi.

Bułgaria - Polska 1:3 (1:0)

Bramki: dla Bułgarii - Emil Cenow (29); dla Polski - Filip Szymczak (52-głową), Tomasz Pieńko (56), Jakub Kałuziński (78-karny).

Żółta kartka: Bułgaria - Dimitar Papazow, Stanisław Szopow, Martin Atanasow, Emil Cenow, Damian Hristow, Emanuel Mirczew; Polska - Jakub Kałuziński, Miłosz Matysik.

Sędzia: Joey Kooij (Holandia).

Bułgaria: Damian Hristow - Martin Atanasow (81. Martin Georgiew), Weljko Jelenkowic, Hristian Petrow, Dimitar Papazow - Kristian Stojanow (60. Emanuel Mirczew), Emil Cenow, Stanisław Szopow (81. Roberto Rajczew) - Nikola Iliew, Martin Sorakow (60. Joan Atanasow Bornosuzow), Marin Petkow (81. Antoan Stojanow).

Polska: Kacper Tobiasz - Dominik Marczuk (79. Kamil Lukoszek), Patryk Peda, Ariel Mosór, Miłosz Matysik, Arkadiusz Pyrka - Tomasz Pieńko (68. Kajetan Szmyt), Antoni Kozubal (74. Mateusz Łęgowski), Jakub Kałuziński, Kacper Kozłowski (79. Michał Rakoczy) - Filip Szymczak (68. Mariusz Fornalczyk).