Śląsk Wrocław, niezależnie od pozycji zajętej w lidze, nie będzie mógł zagrać w europejskich pucharach. Klub z Dolnego Śląska nie dostał licencji UEFA. Licencji na występy w przyszłym sezonie T-Mobile Ekstraklasy, z powodów finansowych, nie otrzymała z kolei Polonia Warszawa.
Śląsk jest w tabeli piąty i wciąż ma duże szanse na zajęcie na koniec sezonu pozycji premiowanej grą w pucharach. Aktualni mistrzowie Polski nie dostali jednak odpowiedniej licencji UEFA. W tej sytuacji nawet jeśli wywalczą na boisku prawo występu w Lidze Europejskiej, nie będą mogli w niej zagrać.
Licencji na grę w pucharach nie otrzymał też m.in Górnik Zabrze. Stało się tak jednak ze względu na kryteria infrastrukturalne. Śląsk cierpi natomiast z powodu sporów między akcjonariuszami oraz rozrzutności, bo wydatki klubu znacznie przekraczają przychody.
Licencji z powodów finansowych nie otrzymała też choćby Wisła Kraków. Zdaniem UEFA zasłużyły na nią: Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin i Piast Gliwice.
Polonia Warszawa nie otrzymała z kolei prawa do występu w przyszłym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. O prawdopodobnych problemach Polonii ze zdobyciem licencji na grę w lidze mówiło się już od kilku miesięcy. Klub z ul. Konwiktorskiej boryka się z ogromnymi problemami finansowymi - ma kilkumilionowe długi i wielomiesięczne zaległości w wypłatach dla zawodników. Komisja ds. Licencji Klubowych nie zaakceptowała ostatecznie wniosku licencyjnego "Czarnych Koszul". Klub ma jednak prawo odwołania od tej decyzji.
Licencję na występy w T-Mobile Ekstraklasie w przyszłym sezonie otrzymały: Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Jagiellonia Białystok.
Prawo gry w lidze, ale z nadzorem finansowym lub infrastrukturalnym dostały z kolei: Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Pogoń Szczecin, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin i Piast Gliwice.
Wszystkie kluby mogą się odwołać od decyzji PZPN w terminie do pięciu dni od otrzymania uzasadnień.
(MRod)