Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) we Wrocławiu rozpoczyna wieloletni program wymiany starych lamp drogowych, na nowy ledowy system. Władze miasta zapowiadają, że jeszcze tej wiosny wymienią 469 starych lamp na nowe, energooszczędne. Docelowo wymienionych ma być blisko 4 tys. opraw.
Wrocławskie ulice oświetla ponad 48 tys. latarni, z czego 36 proc. jest własnością Gminy Wrocław, a reszta należy do spółki Tauron Nowe Technologie. Od ponad dekady standardem w projektowaniu i budowie nowych lamp drogowych jest wyłącznie technologia ledowa. Dotyczy to zarówno budowy zupełnie nowych odcinków chodników, jezdni czy dróg rowerowych, jak i remontowania lub uzupełniania istniejących.
Jest to pierwszy krok w procesie modernizacji wszystkich 3850 punktów oświetleniowych starego typu, który zaplanowaliśmy na najbliższe lata - mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Miejskie ulice nadal oświetlają stare, sodowe lampy. Władze samorządowe chcą zmodernizować stary system. Równolegle działania związane z modernizacją oświetlenia prowadzi Tauron NT, który na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie realizował wymiany najstarszych lamp rtęciowych, na sodowe. Te z kolei zastępował później ledowymi. "Przy tak dużej liczbie punktów świetlnych jest to operacja rozłożona na lata, tak ze względu na koszty jej przeprowadzania jak i logistykę" - czytamy w komunikacie ZDiUM
"Oświetlenie ledowe jest tańsze w eksploatacji, oprawy zużywają mniej prądu co ma niebagatelne znaczenie wobec rosnących cen energii. Oprawy LED oferują również lepszą wydajność przez dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych źródeł oświetlenia. Dzięki temu konieczność wymiany bądź naprawy jest znacznie odłożona w czasie" - przekują urzędnicy w komunikacie prasowym.
Ważnym elementem jest jasność samym lamp. Po zmianie źródła światła użytkownicy mają wrażenie, że teren jest znacznie lepiej oświetlony, co wpływa zarówno na komfort zamieszkiwania jak i poczucie bezpieczeństwa.
Projekt wynika z przyjętego systemu finansowania operacji: oszczędności w kosztach zużycia energii, które wygeneruje wymiana lamp, przeznaczymy na zakup kolejnej partii. Oszczędności z kolejnej partii pozwolą sfinansować zakup następnego pakietu i tak dalej. Wykorzystując środki zaoszczędzone na energii elektrycznej będziemy finansować zakupy kolejnych pakietów opraw LED, tak aby docelowo do roku 2029 zredukować liczbę sodowych latarni do zera - tłumaczy dyrektor ZDiUM Tomasz Staruchowicz.
Wymiana oświetlenia zacznie się od ulic: Eugeniusza Kwiatkowskiego, Krzycką, Karmelkową, Waligórskiego, rondo WOŚP, Karkonoską, Czekoladową, pętlę Krzyki, Powstańców Śląskich, Giełdową, Francuską, Wyścigową, Przyjaźni i Ogórkową.
Sumaryczna oszczędność finansowa z wymiany pierwszych dwóch pakietów lamp w liczbie ponad 1000 sztuk, wyniesie ponad 900 tys. złotych.