Sąd w Mławie w woj. mazowieckim aresztował na trzy miesiące Jarosława D., znanego także jako "duch z Żuromina", który miał stać na czele grupy handlującej fentanylem. W czwartek mają również zostać rozpatrzone wnioski o tymczasowy areszt wobec czterech innych podejrzanych w tej sprawie. Za nielegalny obrót opioidem nazywanym "narkotykiem zombie" grozi im nawet 12 lat więzienia.

"Duch z Żuromina" został aresztowany

55-letni Jarosław D. z Żuromina podejrzany w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotu fentanylem został aresztowany - przekazał prokurator Marcin Bagiński. 

Jak dodał, w czwartek sąd ma rozpatrzyć wnioski o tymczasowy areszt wobec kolejnych podejrzanych.

Sąd podzielił w pełni, w całości, argumentację zawartą w naszym wniosku o tymczasowe aresztowanie Jarosława D. - powiedział szef Prokuratury Rejonowej w Mławie Marcin Bagiński.

Dodał, że w przypadku 53-letniej mieszkanki woj. lubelskiego, która również jest podejrzaną w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotem fentanylem, "sąd zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy z uwagi na skrajnie zły stan jej zdrowia".

Jakie zarzuty usłyszeli dilerzy fentanylu?

W przypadku 55-latka, Jarosława D., chodzi o zarzut uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających i odpłatnego udzielania ich w latach 2014 - 2024, a także uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu. Z kolei w przypadku 53-latki to wyłącznie zarzut udzielania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, znacznej ilości środków odurzających. Mówimy tu o plastrach zawierających fentanyl - poinformował prokurator Bagiński.

Już po posiedzeniu mławskiego Sądu Rejonowego szef tamtejszej prokuratury przyznał, że oboje podejrzani jeszcze w trakcie przesłuchania "złożyli szerokie wyjaśnienia". "

Zgodnie z art. 56. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto dopuszcza się przestępstwa związanego z obrotem znaczną ilością środków odurzających, substancji psychotropowych czy też nowych substancji psychoaktywnych, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Czym jest fentanyl i dlaczego jest śmiertelnie groźny?

Fentanyl to silny opioidowy lek przeciwbólowy, który można otrzymać wyłącznie na receptę. Od początku tego roku Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć tą substancją

W lutym po fentanylu zmarły trzy osoby w Żurominie, a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu. Od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje codziennie preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym fentanylu, bo w obrocie jest coraz więcej takich recept.

W lecznictwie zamkniętym fentanyl stosowany jest w formie ampułek, a w lecznictwie otwartym - w postaci plastrów lub sprejów donosowych. Jego sprzedaż jest ściśle ewidencjonowana i podlega rygorystycznej kontroli.