Specjalna grupa psychoedukacyjna pomoże kobietom doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej i ekonomicznej. Bezpłatne spotkania ruszą w listopadzie w Sopocie, ale są przeznaczone dla mieszkańców całego Trójmiasta i okolic. "To wyjście do wszystkich potrzebujących pomocy kobiet i powiedzenie im, że nie są same i żeby nie wstydziły się prosić o wsparcie" - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Grupę psychoedukacyjną organizuje Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. W zajęciach mogą również wziąć udział panie, które doświadczyły przemocy w przeszłości i borykają się z jej długofalowymi konsekwencjami.
To bardzo ważne - jeżeli kobieta kiedykolwiek doświadczyła traumy związanej z przemocą i nie przepracowała tego, to bardzo często będzie miała tendencje do odtwarzania takich warunków traumatycznych np. w związkach - powiedziała Monika Nowakowska, psycholożka z Punktu Interwencji Kryzysowej w Sopocie, prowadząca grupę wsparcia dla kobiet.
Celem grupy jest udzielenie wsparcia psychologicznego, wzmocnienie kobiet oraz edukacja dotycząca zjawiska przemocy. Zajęcia mają dać możliwość kobietom odnaleźć w sobie siłę i motywację, aby uwolnić się z dominującej relacji z osobą, która je krzywdzi.
Przemoc wobec kobiet - fizyczna, psychiczna czy ekonomiczna, jest nadal bardzo częstym zjawiskiem i wcale nie dotyczy tylko tzw. środowisk patologicznych. Są w Sopocie miejsca, gdzie pokrzywdzone kobiety mogą otrzymać profesjonalną, kompleksową pomoc. Jedną z jej form jest właśnie ta grupa - dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Podczas zajęć uczestniczki dowiedzą się, jakie są rodzaje przemocy, porozmawiają o stereotypach dotyczących przemocy. A przede wszystkim o tym, jak ją zatrzymać, jak skutecznie chronić siebie i dzieci i gdzie szukać wsparcia.
Często te kobiety mówią: "dokąd on się nade mną znęcał, to byłam w stanie to znieść" - gdy jednak przemoc zaczyna dotykać dzieci, kobieta mówi "dość, już więcej nie zniosę, czara goryczy się przelewa" - mówi Monika Nowakowska.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Zajęcia organizowane w Sopocie są bezpłatne i będą obejmowały cykl 20 spotkań raz w tygodniu. Odbywać się będą w poniedziałki, w godzinach 17-19 w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876. Udział w zajęciach poprzedzony jest indywidualnymi konsultacjami z psychologami prowadzącymi grupę.
Obecnie trwa nabór do grupy. Na konsultacje można umówić się pod nr tel. 58 550 14 14 w godzinach 8-19. Zajęcia ruszą w pierwszej połowie listopada.