Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało tzw. decyzję zasadniczą dla budowy siłowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. To pierwszy przypadek w Polsce, gdy projekt jądrowy otrzymuje taki dokument.
"12 lipca Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Tym samym inwestycja realizowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał tzw. decyzję zasadniczą" - poinformowała w środę spółka w komunikacie.
Dodała, że "uzyskanie przez PEJ decyzji zasadniczej to kolejny kamień milowy dotyczący budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, który został osiągnięty w ostatnich miesiącach".
Zaznaczono, że dokument ten umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę.
"Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego" - mówiła, cytowana w komunikacie, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Wniosek, na podstawie, którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 r. Zawierał on m.in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana - podała spółka.
We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla trzech bloków jądrowych oraz planowany czas ich eksploatacji.