Czym jest dziwna łuna widoczna wieczorami w północnych dzielnicach Szczecina? Takie pytanie od kilku dni zadają sobie mieszkańcy obserwujący niepokojące zjawisko. Zgłoszenia o podejrzeniu pożaru wpływają też do strażaków. Eksperci uspokajają: to tylko nowa flara z Zakładów Chemicznych w Policach.

REKLAMA

Nietypowa łuna widoczna jest od kilku dni wieczorami. Obserwowany efekt do złudzenia przypomina blask potężnego pożaru. Zaniepokojeni mieszkańcy dzwonią na straż pożarną. Wspólnie tropią też źródło łuny w mediach społecznościowych.

Tymczasem niezwykła poświata, która pojawiła się w nocy z środy na czwartek to efekt kontrolowanego spalania gazów powstałych w trakcie produkcji w Zakładach Chemicznych w Policach. Trwa rozruch instalacji do produkcji polimerów, to właśnie tam umiejscowiona jest flara do spalania gazów.

Jak zapewnia dr inż. Halina Murasiewicz z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego kontrolowane spalanie jest w tym przypadku standardowym działaniem zakładu. Do takiego "zutylizowania" nagromadzonych gazów dochodzi, kiedy nie można w inny sposób ich zagospodarować.

Spalanie gazu jest związane z technologią produkcji i jej bezpieczeństwem, które regulowane jest przepisami prawa. Pochodnia czy też flara jest standardowym wyposażeniem zakładów wykorzystujących węglowodory, żeby spalić gazy. Wszystko po to, by nie doszło do niekontrolowanej migracji gazu i jego zapłonu. Ten mógłby mieć miejsce, gdyby duża ilość gazu nagle przedostała się do atmosfery i napotkała źródło zapłonu, np. iskrę - mówi dr Murasiewicz.

Wypalany w ten sposób gaz - za pomocą pochodni lub flary - jest bezwonny. Uspokajam mieszkańców, że łuna może się pojawiać, ale w żaden sposób im nie zagraża - dodaje dr inż. Halina Murasiewicz.

Pochodzący z flary płomień może mieć nawet 20 metrów wysokości i może być widoczny z dużej odległości.

Grupa Azoty informuje w komunikacie, że pochodnia zwana też flarą ma wysokość 128 m i wraz z całym systemem zrzutów zapewnia bezpieczne odprowadzenie gazów zrzutowych z instalacji podczas normalnej pracy, rozruchu, odstawienia oraz awarii instalacji, poprzez ich spalenie na szczycie pochodni. Pochodnia jest istotnym elementem bezpieczeństwa procesowego, stosowanym powszechnie w tego typu zakładach na całym świecie.