Charakterystyczne mozaiki ze Szczecińskiego Domu Sportu nie znikną po przebudowie obiektu. Dekoracje zostaną wkomponowane w nowe miejsce, przejdą też renowacje. Na razie kolorowe kafelki trzeba pieczołowicie skuć ze ściany.
Prace konserwatorskie prowadzone są od kilku dni. To dość czasochłonny etap przebudowy Szczecińskiego Domu Sportu. Wszystko wymaga dużej ostrożności. Mozaika ceramiczna z małego basenu oraz mozaika położona w holu wejściowym po zdemontowaniu zostaną zabezpieczone do czasu ich ponownego wkomponowania w przestrzenie nowego obiektu.
Przed przystąpieniem do demontażu wykonana została ich pełna inwentaryzacja, a prace przygotowawcze obejmowały m.in. wykonanie pomiarów oraz oznaczenie każdego elementu.
Mozaiki zostały zabezpieczone poprzez nałożenie na nie specjalnego kleju, następnie są cięte na kawałki, demontowane i zabezpieczane przed uszkodzeniami specjalnymi piankami. Została wykonana dokumentacja zdjęciowa. To pozwoli uzupełnić brakujące elementy - mówi Piotr Zieliński ze Szczecińskich Inwestycji Miejskich.
Mozaiki zostaną wkomponowane w nowe miejsce i przejdą następnie dodatkowe prace konserwatorskie. Zostaną zdezynfekowane, oczyszczone, a ubytki zostaną uzupełnione. Choć mozaiki nie są wpisane do rejestru zabytków, są na tyle charakterystyczne, że zapadła decyzja o ich zachowaniu.
Nie zniknie też sgrafitto, z holu wejściowego. To dekoracja ścienna powstała poprzez wydrapanie w tynku. Zostało ono zabezpieczone na czas prac remontowych, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów.
W ramach przebudowy Szczecińskiego Domu Sportu powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa.
Basen będzie miał 30 metrów długości, z lokalnym przegłębieniem, powstaną także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych, będzie można w niej organizować koncerty.
W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widzów. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma być gotowy w 2026 roku.
Obiekt będzie wyposażony w urządzenia i technologie, które ograniczą koszt jego użytkowania.
Inwestycja jest realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj". Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto, z czego 65 mln zł to dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. Nadzór nad jej przebiegiem sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.