Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego w części woj. śląskiego zaktualizowały na niedzielę służby środowiskowe. Pierwotnie dotyczyło ono wybranych miejsc centralnej części regionu. W niedzielę znacznie rozszerzono je terytorialnie.
Jak wynika z komunikatów Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, w sobotę rozszerzono terytorialnie wydane wcześniej na niedzielę powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dot. pyłu PM10.
Pierwotne, wydane w piątek na niedzielę powiadomienie dotyczyło obszaru, który obejmuje: Bytom, Chorzów, Katowice, Zabrze, Gliwice i Bielsko-Białą oraz powiaty: cieszyński, rybnicki, wodzisławski i żywiecki. Na tym obszarze mieszka ponad 1,6 mln osób.
W sobotę jednak obszar ten rozszerzono o miasta: Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Jaworzno, Tychy, Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój, a także powiaty: będziński, mikołowski, pszczyński, bielski, raciborski i bieruńsko-lędziński. Rozszerzony obszar zamieszkuje blisko 3,4 mln osób.
Jak napisano w powiadomieniu, na podstawie prognoz jakości powietrza i meteorologicznych, na tym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.
Jako przyczynę sytuacji wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".
Złej jakości powietrze jest także tuż za granicą z Czechami. Po czeskiej stronie dopuszczalne normy przekroczone są teraz w okolicy Orłowej.
Zgodnie z niedzielnym raportem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach poinformował o przekroczeniu wartości informowania w piątek na stacji pomiarowej w Żywcu - średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło tam 108 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. poziom informowania jest określony dla średniodobowej wartości 100 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania to dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Prognozy pogody zapowiadały na niedzielę brak opadów śniegu przy temperaturze kilku stopni poniżej zera. W nocy temperatura może spaść do około 10 stopni poniżej zera. Słaby wiatr, o prędkości 2-3 m/s, powinien wzmóc się w poniedziałek.