W prawie wszystkich białostockich placówkach oświatowych nie ma we wtorek zajęć. Uczniowie mają dzień wolny, bo 7 stycznia przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W regionie zamkniętych jest też część urzędów samorządowych.

Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym

Wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rozpoczęli we wtorek święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich. Według kalendarza juliańskiego obchodzą je też staroobrzędowcy. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w Podlaskiem, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części i w Białymstoku.

Wigilia tych świąt przypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. To w Polsce święto Trzech Króli - dzień ustawowo wolny od pracy. 

W Podlaskiem nieczynne szkoły i urzędy samorządowe

W Białymstoku od lat duża część szkół miejskich tak planuje dni wolne w roku szkolnym, by były wśród nich 7 i 8 stycznia - czyli pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia prawosławnych. 

Przepisy o organizacji roku szkolnego taką decyzję zostawiają placówkom oświatowym, które mogą w tym celu korzystać z puli dodatkowych dni wolnych (przeznaczonych również np. na egzaminy) i nie muszą ich odpracowywać.

Urząd Miasta Białegostoku wynika, że dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych mają we wtorek uczniowie 66 szkół oraz zespołów szkół prowadzonych przez samorząd; pracują tylko trzy miejskie placówki oświatowe. W środę 8 stycznia jeszcze 13 białostockich szkół będzie miało wolne, zaś do zajęć wrócą uczniowie 56 placówek.

W związku z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, w części województwa podlaskiego nieczynne są we wtorek też niektóre urzędy samorządowe

To m.in. urzędy miasta oraz starostwa powiatowe w Hajnówce i Bielsku Podlaskim, urzędy gminne w Narwi, Orli, Białowieży, Gródku czy Dubiczach Cerkiewnych. Część urzędów, np. gminne w Narwi, Orli i Dubiczach Cerkiewnych, będzie też nieczynna 8 stycznia - w drugi dzień świąt.

Na podstawie przepisów ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), wierni tego Kościoła mają prawo obchodzenia swoich świąt również według kalendarza juliańskiego i korzystania w tym czasie z możliwości usprawiedliwionego zwolnienia od pracy lub nauki. Wśród wymienionych w ustawie dat są 7 i 8 stycznia.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. 

W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.