Co można zabrać ze sobą na maturę? Czy można mieć chusteczki na maturze? Czego nie można wnieść? Czy można mieć zegarek lub wodę? - te pytania coraz częściej zdają sobie podchodzący do egzaminu dojrzałości, ponieważ matura 2025 już wkrótce. Listę zgodną z wytycznymi CKE, czyli Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - na 2025 rok - znajdziecie poniżej.
Maraton maturalny rozpocznie się o godz. 9:00 w poniedziałek, 5 maja, egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 9:00 we wtorek, 6 maja, abiturienci zmierzą się z maturą z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 9:00 w środę, 7 maja, m.in. z językiem angielskim. W kolejnych dniach odbędą się matury z różnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Każdy maturzysta obowiązkowo - zgodnie z wytycznymi CKE - powinien wziąć ze sobą na egzamin dowód osobisty lub paszport oraz długopis z czarnym wkładem czy pióro z czarnym tuszem - najlepiej awaryjnie dwa lub więcej.
Tegoroczni maturzyści powinni pamiętać, że na maturze nie można mieć smartwatchy. Warto jednak mieć na ręce klasyczny zegarek, choć w każdej sali egzaminacyjnej, klasie czy auli będzie znajdować się zegar, dzięki któremu piszący będą mogli kontrolować czas.
Ważne jest także to, że na maturę nie można wnieść żadnych urządzeń elektrycznych czy telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych czy odtwarzaczy mp3/mp4.
Na ławce nie można mieć żadnych przedmiotów "na szczęście", np. maskotek. Nie można wnosić również jedzenia.
Warto jednak zabrać ze sobą na maturę chusteczki higieniczne oraz wodę w przezroczystej butelce z zerwaną etykietą. Tę jednak zapewniają niektóre szkoły - można zapytać o to nauczycieli wcześniej.
Lista przedmiotów dozwolonych na egzaminie maturalnym, zgodna z komunikatem CKE, różni się w zależności od przedmiotu. Poza długopisem lub piórem, obowiązkowo z czarnym tuszem, na egzaminach dozwolone jest posiadanie następujących pomocy:
- matematyka - linijka, cyrkiel, kalkulator prosty, wybrane wzory matematyczne na egzamin z matematyki (wzory zapewnia szkoła),
- biologia - linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki (wzory zapewnia szkoła)
- chemia - linijka, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki (wzory zapewnia szkoła)
- fizyka - linijka, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki (wzory zapewnia szkoła),
- geografia - linijka, kalkulator prosty, lupa,
- informatyka - kalkulator prosty,
- wiedza o społeczeństwie - kalkulator prosty,
- historia - lupa,
- historia sztuki - lupa,
- historia muzyki - odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami,
- języki - słownik językowy jedno- albo dwujęzyczny, nie mniej niż jeden na 25 osób (zapewnia szkoła).
Przed maturą dyrektor powinien poinformować zdających, czy dane przybory i materiały pomocnicze zapewnia szkoła, czy każdy zdający przynosi własne.
Należy pamiętać, że na maturze nie wolno pożyczać przyborów od innych uczniów.
Zgodnie z wytycznymi CKE, kalkulator prosty to taki, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczania procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb. Można go wnieść na maturę z matematyki, biologii, geografii, informatyki i wiedzy o społeczeństwie.
Z kalkulatora naukowego można z kolei korzystać na maturze z fizyki lub chemii. Musi być wyposażony w funkcje umożliwiające obliczanie wartości funkcji logarytmicznych, wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich), wartości potęg o dowolnym wykładniku rzeczywistym. Nie może zawierać takich informacji jak: wzory, twierdzenia, prawa, zasady fizyczne lub chemiczne; przykładowe zadania z rozwiązaniami; opisy procesów, zjawisk, doświadczeń fizycznych lub chemicznych. Może mieć natomiast wprowadzone wartości stałych fizycznych, astronomicznych i chemicznych. Nie może być wyposażony w technologie umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem oraz z internetem (np. Wi-Fi, Bluetooth). Jak podaje CKE, nie może być też wyposażony m.in. w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku.