Chęć głosowania korespondencyjnego w kraju przed II turą wyborów prezydenckich wyraziło dodatkowo ponad 18 tys. wyborców. Łącznie w kraju korespondencyjnie będzie głosowało ponad 213 tys. wyborców - przekazała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.
Tegoroczne wybory prezydenckie odbywają się w formie mieszanej - tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych lub osób na kwarantannie.Jak informowała Państwowa Komisja Wyborcza, przed pierwszą turą wyborów pakiety wyborcze wysłano blisko 537 tys. osób, z czego ponad 343 tysięcy za granicę. Osoby zarejestrowane do głosowania korespondencyjnego w pierwszej turze nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.
Wyborcy w kraju, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w pierwszej turze, a chcieli zagłosować korespondencyjnie, mogli się zarejestrować do 30 czerwca do północy. Otrzymają oni pakiety wyborcze najpóźniej we wtorek 7 lipca, a do piątku 10 lipca będą mieli czas na wrzucenie koperty zwrotnej do skrzynki pocztowej lub dostarczenie jej do urzędu gminy osobiście albo za pośrednictwem innej osoby.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała , że przed II turą prezydenckich chęć głosowania korespondencyjnego wyraziło dodatkowe 18 tys. 623 wyborców. Jak przekazała, łącznie w kraju korespondencyjnie będzie głosowało ponad 213 tys. wyborców.
Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 7 lipca. Otrzymają oni pakiety wyborcze najpóźniej w piątek 10 lipca.
Jeśli obowiązek kwarantanny zostanie nałożony na wyborców na kilka dni przed wyborami, będą mogli zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do piątku 10 lipca.
Osoby pozostające w kraju, które chcą skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego muszą złożyć wniosek drogą elektroniczną przez stronę gov.pl lub w urzędzie gminy, w której są wpisane do spisu wyborców.
Uwaga! Pakiet wyborczy otrzymamy na adres, pod którym widniejemy w spisie wyborców.
Tylko wczoraj elektroniczne wnioski o dopisanie do spisu wyborców złożyło 18,5 tysiąca osób. To, ci, którzy wiedzą gdzie będą w niedzielę 12 maja i zależy im na oddaniu głosu w II turze wyborów. Kto i do kiedy może zgłaszać chęć głosowania?
Każdy kto wie, że będzie 12 lipca NIE tam, gdzie jest umieszczony w spisie wyborców.
Wnioski o dopisanie do niego tylko za pośrednictwem internetu od poniedziałku złożyło już ponad 86 tysięcy osób - najwięcej, bo 35 tysięcy już następnego dnia po I turze - zatem z wyraźną chęcią wejścia do gry.
Prawo daje możliwość dopisania się do spisu wyborców do północy we wtorek, 7 lipca.
Tylko do niedzieli można też składać wnioski o dopisanie się do rejestru wyborców na stałe - po I turze wyborów zrobiło to już prawie 5 tysięcy wyborców.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zmiany w zasadach kwarantanny. Wchodzą w życie od dziś