Ukraińscy żołnierze przebili się przez rosyjską obronę w kilku sektorach na linii frontu w pobliżu Chersonia. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jeśli "rosyjscy żołnierze chcą przeżyć, to muszą uciekać". "WSJ": "Niekomfortowo niski" poziom pocisków do haubic 155 w armii USA. Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybędzie w wkrótce do Kijowa, praca w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej powinna się rozpocząć w najbliższych dniach. Trwa silny rosyjski ostrzał Mikołajowa na południu Ukrainy, zginęły co najmniej dwie osoby, a 11 zostało rannych. Część Rosjan może stracić swoje posiadłości w Estonii w wyniku sankcji wprowadzonych po inwazji na Ukrainę. Poniedziałek był 187. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Poniżej znajdziecie zapis naszej relacji.
Ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę przebiły się przez rosyjską obronę w kilku sektorach na linii frontu w pobliżu Chersonia - poinformował wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, którego cytuje Reuters.
Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, to nastała pora, by uciekali - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w wieczornej odezwie do narodu.
Okupanci muszą wiedzieć: będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła. (...) Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, pora, by uciekali - powiedział prezydent.
Z powodu wojny w Ukrainie może dojść do implozji Europy; Kijów zasługuje na wszelkie wsparcie Francji - powiedział w poniedziałek w Paryżu dziennikowi "Le Figaro" premier RP Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Szef polskiego rządu podkreślił konieczność wzmocnienia sankcji wobec Rosji oraz utrzymywania wsparcia politycznego i wojskowego dla Ukrainy.
Ze względu na pomoc Ukrainie liczba pocisków do haubic 155 mm w zasobach sił USA spadła do "niekomfortowo niskiego" poziomu - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, amerykański przemysł nie jest obecnie w stanie produkować amunicji w odpowiednim tempie.
Rosyjski opozycjonista Leonid Gozman został zatrzymany i stanie przed sądem za porównanie we wpisie w mediach społecznościowych Stalina do Hitlera - podaje w poniedziałek niezależna organizacja pozarządowa OWD-Info, monitorująca zatrzymania.
Polityk opozycji został zatrzymany w Moskwie. Stanie przed sądem na podstawie zarzutu o utożsamienie działań ZSRR i nazistowskich Niemiec.
"Dyskurs europejski w sprawie wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji dopiero się rozpoczął i trudno powiedzieć, jaki konsensus zostanie zbudowany i kiedy. Wszystko wskazuje na to, że jakieś rozwiązanie zostanie osiągnięte, ale nie będzie to dynamiczny proces" - ocenił w poniedziałek szef MSZ RP Zbigniew Rau.
Rosyjski MON przyznał, że ukraińska kontrofensywa na południu kraju co prawda się rozpoczęła, ale się nie powodzi i Ukraina ponosi "duże straty" - przekazała agencja TASS.
"Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu" - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja.
Zmęczenie wojną to wielkie ryzyko dla całego świata - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii, na którym wystąpił przez łącze wideo.
Prezydent powiedział, że Rosja chce "zrealizować swoje autorytarne pragnienia poprzez sztuczne procesy: blokadę dostaw gazu, tranzytu, blokadę żeglugi na Morzu Czarnym". Stale tworzą sztuczny deficyt, robili tak zarówno przed pełnowymiarowym wtargnięciem (na Ukrainę), jak i po nim - dodał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Zmęczenie wojną, to wielkie ryzyko dla całego świata. Rosja stanowi problem strategiczny, który trzeba rozwiązać - podkreślił szef państwa.
Unia Europejska wyraża głębokie ubolewanie, że mimo wszelkich niestrudzonych wysiłków nie osiągnięto żadnego istotnego wyniku na 10. konferencji przeglądowej stron traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z powodu niechęci Rosji do przystąpienia do konsensusu - napisał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej ONZ w piątek. Stronami traktatu NPT jest 191 państw.
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, przybędzie do Kijowa w poniedziałek - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Delegacja składająca się z 14 ekspertów już wyruszyła z Wiednia i jeszcze w poniedziałek ma przybyć do Kijowa - przekazał Nikołenko. Jak dodał, misja ma rozpocząć pracę na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w najbliższych dniach.
W składzie misji są m.in. eksperci z Polski i Litwy oraz Chin i Serbii. Nie ma natomiast specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii.
Po ukraińskiej stronie utrzymuje się wciąż 4-dniowa kolejka tirów czekających na wjazd do Polski przez przejście w Dorohusku (Lubelskie).
Jak wyjaśniła Izba Administracji Skarbowej, powodem jest duże natężenie ruchu ciężarówek, przewożących towary podlegające obowiązkowej kontroli poszczególnych inspekcji.
"Praca z kierownikiem pod ostrzałem" - napisał na Twitterze Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy.
W dzisiejszym ostrzale Mikołajowa przez wojska rosyjskie zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych.
"Polska wraz z Finlandią i krajami bałtyckimi popiera zablokowanie wszelkich wiz dla obywateli rosyjskich z wyjątkiem wiz humanitarnych" - powiedział w poniedziałek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.
Dwie osoby zginęły, a 11 zostało rannych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - przekazał szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Wcześniej lokalne władze informowały o silnych ostrzałach centrum miasta i domów mieszkalnych.
Mer Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że rosyjskie siły trafiły też w placówki oświatowe.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w poniedziałek Rosję o terroryzm gospodarczy, polegający na uniemożliwieniu krajom europejskim gromadzenia gazu przed sezonem zimowym. Ukraiński prezydent przemawiał on-line na konferencji energetycznej w Stavanger w Norwegii.
Część Rosjan może stracić swoje posiadłości w Estonii w wyniku sankcji wprowadzonych po inwazji na Ukrainę - poinformował w poniedziałek urzędnik estońskiego MSW w rozmowie z portalem ERR.
Do obywateli Federacji Rosyjskiej należy ponad 41 tys. nieruchomości w Estonii. Większość z nich posiada prawo pobytu w kraju, ale ok. 4,5 tys. Rosjan potrzebuje wiz, których rząd estoński obecnie im nie wydaje.
"Nie wykluczamy, że Łotwa będzie mierzyć się z naciskiem ze strony Rosji, ale nie sądzimy, że wtargnie ona do naszego kraju" - oświadczył łotewski minister obrony Artis Pabriks, cytowany w poniedziałek przez agencję LETA.
"Zasadnicze stanowisko narodowych sił zbrojnych i ministerstwa obrony polega na tym, że nie możemy wykluczać napaści agresywnego kraju. Przygotowujemy się do różnego rodzaju elementów zaskoczenia, by je powstrzymywać" - powiedział minister.
"Jesteśmy gotowi i nie trzeba się tego obawiać" - zapewnił.
Albo będziemy współpracować jako Europa, albo zmienimy się w statek widmo. Postawa wobec wojny Rosji to prawdziwy test, by pokazać, że faktycznie cenimy sobie wartości demokratyczne - powiedział w poniedziałek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w Paryżu, gdzie uczestniczył w konferencji Stowarzyszenia Francuskich Pracodawców MEDEF w Paryżu.
Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom za to, co robicie dla Ukrainy - mówił w poniedziałek w polskim parlamencie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanczuk po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Francja obarczyła Rosję "całkowitą odpowiedzialnością" za piątkową blokadę przyjęcia wspólnej deklaracji ONZ w sprawie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
"Mimo intensywnych konsultacji konferencja ONZ nie mogła doprowadzić do przyjęcia dokumentu końcowego. Całą odpowiedzialność za blokadę ponosi jedno państwo - Rosja, która nie chciała, aby sytuacja ukraińskich instalacji atomowych została wymieniona przez państwa-strony NPT" - napisał w komunikacie Pałac Elizejski.
"Ubolewa nad tym prezydent Emmanuel Macron" - dodano w komunikacie.
Trwa silny rosyjski ostrzał Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Ostrzeliwane jest centrum i domy mieszkalne. Są ofiary śmiertelne.
Kim zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.
Mer Ołeksandr Sienkewycz napisał w mediach społecznościowych, że w mieście słychać potężne eksplozje.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się dziś w Warszawie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. Polskie wsparcie dla walczącej Ukrainy oraz relacje między naszymi krajami były głównymi tematami rozmowy.
Nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie - zaznaczyła Elżbieta Witek.
Ukraińska armia apeluje do mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy o ewakuowanie się albo przebywanie w schronach w związku z "dynamicznie zmieniającą się sytuacją" - pisze w poniedziałek Ukrinform.
Bardzo prosimy ludność cywilną, aby znalazła schrony i przeczekała - jeśli nie było albo nie ma możliwości ewakuacji z miast, w których mogą być aktywne działania bojowe. Rozwój wydarzeń jest dosyć silny, sytuacja zmienia się dynamicznie - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
Rzeczniczka tego dnia poinformowała, że siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły ofensywę w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim.
Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją na temat dodatkowych dostaw gazu - powiedział w poniedziałek Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Jak oświadczył, liczy na zwiększenie importu surowca od przyszłego miesiąca.
Czy się to komuś podoba, czy nie, będziemy kontynuować rozmowy z Rosjanami na temat zwiększonych dostaw gazu na Węgry - zadeklarował Szijjarto, cytowany przez agencję Reutera.
Podczas wykładu na Uniwersytecie Karola w Pradze kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. W wygłoszonym wykładzie dotyczącym przyszłości Europy kanclerz opowiedział się za odejściem od prawa weta i konsekwentnym przestrzeganiem zasad państwa prawa.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ustaliła tożsamość dowódcy jednostki rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), który miał brać udział w zabójstwie pięciu cywilów w okolicach Buczy pod Kijowem. Według SBU wojskowym tym jest Iznaur Musajew, dowódca grupy wchodzącej w skład oddziału szybkiego reagowania Achmat, ze struktur Rosgwardii w Republice Czeczenii na rosyjskim Kaukazie Północnym.
Ukraińców prawdopodobnie czeka najchłodniejsza zima od dziesięcioleci, bo wskutek niewystarczającej ilości gazu sezon grzewczy zacznie się później, a skończy wcześniej - ostrzegł prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
Siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał portal Ukrainska Prawda powołując się na zgrupowanie operacyjne "Kachowka" i źródła w siłach zbrojnych Ukrainy. Zgrupowanie "Kachowka" podało, że pułk należący do wojsk tzw. Donieckiej Republiki Ludowej opuścił swoje pozycje, a żołnierze rosyjskich sił powietrznodesantowych "uciekli z pola walki".
"Bitwa o Chersoń rozpoczęta" - informują lokalne władze obwodu odeskiego. Ukraińskie media informują też o przerwaniu pierwszej linii obrony Rosjan na Chersońszczyźnie - pisze Biełsat.
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła między innymi 47,1 tys. żołnierzy, 1947 czołgów i 234 samoloty - informuje ukraiński sztab generalny.
Wszystkie przeprawy drogowe na rzece Dniepr w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, czyli mosty samochodowy i kolejowy pod Chersoniem oraz most w Nowej Kachowce, zostały zniszczone. Rosyjskim okupantom pozostają tylko przeprawy piesze - powiadomiło ukraińskie zgrupowanie wojsk "Kachowka".
Inspekcja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy rozpocznie się w najbliższą środę i potrwa do soboty - podał w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na dokumenty ukraińskiego rządu.
Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy wojskowi - około 500 osób - oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarża o te incydenty Kijów.
Bezpieczeństwo atomowe nie może być osłabione przez wojnę w Ukrainie; suwerenność ukraińska również nie może być kwestionowana - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron po powitaniu w Paryżu premiera Mateusza Morawieckiego, który rozpoczął wizytę we Francji.
Jak mówił prezydent Francji, są dwa najważniejsze tematy do omówienia z premierem Morawieckim. "Po pierwsze bezpieczeństwo atomowe, które nie może być osłabione przez tę wojnę. A więc ta misja jest znacząca, musi zachować w dobrym zdrowiu tę elektrownię. Druga rzecz - suwerenność ukraińska również nie może być kwestionowana. Broń jądrowa nie może być obiektem wojny i tu musimy również bronić suwerenności ukraińskiej w odniesieniu do tej elektrowni" - oświadczył Macron.
Płonie rosyjska baza w obwodzie chersońskim.
Ukraińcy z powodzeniem stosują niekonwencjonalne i innowacyjne metody walki obronnej, opracowane przez siły specjalne USA dla państw europejskich na wypadek ataku silniejszej militarnie Rosji - podała stacja CNN, cytując urzędników i ekspertów.
Koncepcję Operacyjną Oporu (Resistance Operating Concept - ROC) opracowano w 2013 roku, kilka lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję. Początkowo tylko Litwa, Estonia i Polska wyrażały prawdziwy entuzjazm wobec tej doktryny, ale aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku zaskoczyła Zachód i zainteresowanie nową koncepcją obrony szybko wzrosło - pisze portal CNN.
Koncepcja jest planem działania dla mniejszych krajów europejskich na wypadek ataku ze strony większego agresora. Proponuje innowacyjne i niekonwencjonalne podejście do prowadzenia wojny, a w przypadku Ukrainy nie tylko wytycza działania ukraińskich sił zbrojnych, ale również zakłada udział cywilów w "obronie totalnej" przed Rosją.
Siły ukraińskie poinformowały o kolejnym uderzeniu w rosyjską bazę w Nowej Kachowce.
Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 1 miliarda koron (ok. 94 mln euro), z czego 500 mln (ok. 47 mln euro) ma zostać przeznaczone na wsparcie wojskowe.
Przebywający z wizytą w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił na konferencji prasowej, że pomoc militarna "jest najlepszym sposobem na ratowanie życia cywilów". "Dopóki wojna będzie trwała, będziemy prosić o więcej broni, aby móc bronić siebie i Europę" - podkreślił Kułeba.
Około jednej trzeciej areału ziem uprawnych na Ukrainie zanieczyszczono lub zniszczono w wyniku wojny z Rosją. Rekultywacja tych obszarów może potrwać nawet kilkaset lat - ocenili eksperci ukraińskiej organizacji ekologicznej Ekodija, cytowani w poniedziałek przez portal obozrevatel.com.
W opinii ekologów największym zagrożeniem jest złom zalegający na polach, m.in. fragmenty pocisków, a także przenikające do gleby związki chemiczne. Jak oznajmili eksperci z Ekodii, na każde 100 hektarów ziemi na Ukrainie przypada obecnie ponad 50 ton metali i substancji chemicznych.
Z kolei Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy oszacowała, że tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy rosyjskiej inwazji doszło do zniszczenia gruntów ornych o łącznej wartości około 80,5 mld hrywien, czyli ponad 10 mld zł.
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej powinna zostać tam na stałe, ponieważ jednorazowy przyjazd nic nie zmieni - powiedział PAP pracownik tej elektrowni, który uciekł na tereny kontrolowane przez Ukrainę.
"Jeśli delegacja MAEA ma zamiar przyjechać do elektrowni i odjechać, to nie widzę w tym żadnego sensu. Jeśli delegacja pozostanie na jej terenie na dłużej, to zobaczy, co wyprawiają tam Rosjanie i przekona się, że to nie Ukraińcy lecz Rosjanie ostrzeliwują ten obiekt i stwarzają niebezpieczeństwo katastrofy" - przekazał przez telefon w poniedziałek.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że skierowała do sądu sprawę karną przeciwko dyrektorowi propagandowego rosyjskiego kanału telewizyjnego RT Antonowi Kuzniecowowi-Krasowskiemu za wezwania do ludobójstwa wobec Ukraińców.
Według SBU rosyjski dziennikarz "wykorzystywał wszelkie dostępne platformy medialne do publicznego wzywania do ludobójstwa Ukraińców i likwidacji niepodległości Ukrainy".
Służby powołują się na publikacje Kuzniecowa-Krasowskiego na serwisie YouTube i kanałach na serwisie Telegram. Oceniają, że w swoich wypowiedziach wzywał on do "fizycznego wyniszczenia Ukraińców".
Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków - pisze w poniedziałek dziennik "Le Monde".
Gazeta ujawniła 24 sierpnia na podstawie śledztwa przeprowadzonego przez organizację pozarządową Global Witness i finansową bazę danych Refinitiv, że rosyjski koncern Novatek oraz grupa TotalEnergies, które eksploatują Termokarstowoje, sprzedają paliwo rosyjskim siłom powietrznym, w szczególności stacjonującym w bazach Morozowskaja i Malczewo.
Siły rosyjskie z tych baz oskarżane są przez organizacje Amnesty International i Human Rights Watch o ataki na ukraińską ludność cywilną, w tym o zbombardowanie teatru w Mariupolu 16 marca i śmierć kilkuset osób.
FSB twierdzi, że zidentyfikowało kolejnego członka grupy, który wraz z Natalią Wowk przygotował morderstwo Darii Duginy. Nieznany mężczyzna miał opuścić Federację Rosyjską dzień przed zbrodnią.
Perfidne, powtarzające się ostrzały okupowanego przez Rosjan Enerhodaru na południu Ukrainy to celowo zorganizowany krwawy spektakl, który służy zastraszeniu mieszkańców i ukryciu "nuklearnych" zbrodni Kremla - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Barbarzyńcy nie mają nic przeciwko zabijaniu w imię obrazków na użytek propagandy" - napisał Podolak na Twitterze, dodając, że wróg zamierza oskarżyć o ostrzał stronę ukraińską.
Rosjanie w nocy ostrzelali Energodar - miasto w którym jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa. 10 osób zostało rannych. Z ostatnich informacji wynika, że dwie z nich są w ciężkim stanie i pozostają w szpitalu. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało też ponad 20 samochodów, zaparkowanych koło bloku, na który spadły pociski.
Miejscowe władze łączą działania Rosjan z misja Międzynarodowej Agencji Atomowej. Ustalenia dotyczące przyjazdu misji trwają od kilku dni. Rosjanie zrealizowali swój scenariusz w przededniu przybycia misji - napisał mer Energodaru.
"Bezpośrednie zagrożenie życia mieszkańców miasta nie powstrzymuje terrorystów" - dodał Dmitrij Orłow.
Ihor Terekhov, burmistrz Charkowa, informuje, że rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali miasto amunicją kasetową.
Rosja stara się podłączyć największą elektrownię atomową Europy do swoich sieci elektroenergetycznych. Kijów mówi o jądrowym terroryzmie. PSE zapewnia, że sytuacja w Zaporożu nie ma wpływu na polski system elektroenergetyczny - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu jest obecnie odsunięty na bok, a dowódcy operacyjni bezpośrednio informują prezydenta Władimira Putina o przebiegu wojny z Ukrainą - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na niezależne media rosyjskie.
"Rosyjscy oficerowie i żołnierze z bezpośrednim doświadczeniem wojennym prawdopodobnie stale kpią z Szojgu z powodu jego nieskutecznego i oderwanego od rzeczywistości przywództwa w sytuacji, gdy postępy Rosji utknęły w martwym punkcie. Szojgu prawdopodobnie od dawna próbuje przełamać opinię, że brakuje mu merytorycznego doświadczenia wojskowego, gdyż większość swojej kariery spędził w sektorze budowlanym i ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych" - stwierdza brytyjski resort obrony.
Co najmniej osiem osób zginęło w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. Siedmiu ludzi zostało rannych - poinformował w poniedziałek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Cztery osoby zginęły w Bachmucie - mieście, które od tygodni jest ostrzeliwane przez rosyjską artylerię. Pozostałe ofiary to mieszkańcy mniejszych miejscowości: Rajhorodka, Tetjaniwki i Mykołajiwki.
Kyryłenko przypomniał, że władze ukraińskie nie mają danych o ofiarach wśród cywilów w miastach obwodu donieckiego okupowanych przez wojska rosyjskie.
W miejscowości Zalizny Port w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zabito kolaboranta, byłego deputowanego do parlamentu Ołeksija Kowalowa - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda za lojalnymi wobec Kijowa regionalnymi władzami.
Informacje (o zabiciu Kowalowa) wymagają zweryfikowania, ale interesujące jest to, że o śmierci swojego ‘ministra’ napisały nawet (rosyjskie) propagandowe media. Chwilę później te doniesienia zostały usunięte - oznajmił w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku proukraiński wiceszef rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań.
Na froncie siły rosyjskie przeprowadziły nieskuteczne operacje ofensywne w pobliżu Słowiańska oraz ograniczone ataki w okolicach Bachmutu i Doniecka w obwodzie donieckim, a także ograniczony atak lądowy na północ od Charkowa. Nie pojawiły się jednak doniesienia o żadnych działaniach ofensywnych Rosjan w obwodach chersońskim i zaporoskim - napisano w raporcie ISW.
Rosyjskie władze na okupowanych terenach Ukrainy kontynuowały natomiast działania w celu dostosowania systemu nauczania na tych obszarach do “rosyjskich standardów" - dodano.
Rosja zaczęła stosować metody podobne do tych używanych przez Iran, by zmanipulować wyniki misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według ukraińskich źródeł rosyjskie siły specjalne torturują pracowników elektrowni, by zmusić ich do milczenia w sprawie łamania zasad bezpieczeństwa, gdy na miejsce przybędą inspektorzy MAEA - zaznaczono w raporcie think tanku.
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu - poinformował na Twitterze szef Agencji Rafael Grossi, który stoi na czele misji.
Grossi podkreślił, że konieczna jest ochrona bezpieczeństwa "największego obiektu nuklearnego w Europie", który jest okupowany przez wojska rosyjskie.
Szef unijnej dyplomacji jest przeciwny wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. "To nie jest dobra propozycja" - powiedział w niedzielę wieczorem Josep Borrell w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.
W Enerthodarze płoną budynki i samochody.
Rosjanie ostrzeliwują miasto Enerthodar, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa.
Burmistrz miasta Dmitrij Orłow informuje, że najeźdźcy ostrzeliwują dzielnice mieszkalne miasta.
Według wstępnych informacji jeden pocisk trafił w budynek mieszkalny.
Eksplozje w Nowej Kachowce.
Centrum Charkowa nocą.
Wojska rosyjskie przeprowadziły w niedzielę wieczorem cztery uderzenia rakietowe na obiekt wojskowy w Sarnach w obwodzie rówieńskim, ofiar wśród ludzi nie ma - powiadomił szef władz tego obwodu na zachodzie Ukrainy Witalij Kowal.
"Dzisiaj wieczorem przeciwnik czterokrotnie uderzył rakietami w obiekt infrastruktury wojskowej w Sarnach w obwodzie rówieńskim. Obeszło się bez ofiar w ludziach. Fala uderzeniowa uszkodziła ok. 30 obiektów cywilnych - to domy mieszkalne i pomieszczenie szpitala rejonowego" - przekazał Kowal w niedzielę wieczorem, uzupełniając wcześniejsze doniesienia o rosyjskim ataku.
Wcześniej media informowały, że w obwodzie słychać było wybuchy. Według tych doniesień pociski zostały wystrzelone z terytorium Białorusi.