Jak dowiedziała się dziennikarka RMF FM w Brukseli, ambasadorowie UE zgodzili się na nowy kompromis przedłużenia bezcłowego handlu na Ukrainę, zapewniając zrównoważone podejście między wsparciem dla Ukrainy a ochroną rynków rolnych UE - poinformowała belgijska prezydencja.

Rok 2021 został uwzględniony, choć dopiero od czerwca. Polska i Francja zabiegały, by cały 2021 rok - czyli okres, gdy import z Ukrainy był stosunkowo niski - został uwzględniony przy wyliczaniu wysokości kontyngentów na ukraińskie artykuły rolne. W projekcie KE natomiast była brana pod uwagę średnia z ostatnich dwóch lat, gdy import był już wysoki. 

Połowa 2021 roku to kompromis i oznacza jednak zmniejszenie importu z Ukrainy. 

Negocjacje zmian w umowie stały się możliwe dzięki przyjętej przez Parlament Europejski na sesji plenarnej poprawce europosła PO Andrzeja Halickiego. Bez tej poprawki obowiązywałby tekst, który zaproponowała Komisja Europejska.

Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, pszenicy i jęczmienia nie udało się zawrzeć na liście produktów ukraińskich objętych ograniczeniami ilościowymi. 

Nowa umowa ograniczy import do Unii Europejskiej takich produktów jak: cukier, jaja, drób, a po poprawce wniesionej przez Halickiego, także kasza, kukurydza i miód. KE będzie monitorować pszenicę.

Do trzech razy sztuka

Wprowadzenie większych ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych od dawna było przedmiotem sporów i dyskusji we Wspólnocie. W środę miało miejsce już trzecie spotkanie przedstawicieli 27 krajów członkowskich UE po tym, jak tydzień temu wstępnie uzgodniono kompromis z Parlamentem Europejskim. Kompromis został jednak odrzucony w wyniku sprzeciwu grupy krajów pod przywództwem Polski i Francji, które domagały się uwzględnienia danych z całego 2021 roku przy wyliczaniu kontyngentów na ukraińskie produkty.

Prawdopodobnie 8 kwietnia odbędą się trójstronne negocjacje między PE, KE a Radą UE (tzw. Trilog). Dzień później zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie komisji PE ds. Handlu (INTA), która będzie miała za zadanie przegłosować porozumienie. 

Umowa w zmienionym kształcie zostanie przegłosowana na sesji plenarnej 10-11 kwietnia w Brukseli i zacznie obowiązywać od 6 czerwca tego roku do 5 czerwca 2025. Dziennikarka RMF FM informowała jako pierwsza, że Unia Europejska przedłuża umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą po raz ostatni. 

Polska wywalczyła w ostatni piątek na szczycie UE zapis odnoszący się do umowy stowarzyszeniowej UE - Ukraina. W związku z tym, od przyszłego roku wracają zapisy umowy stowarzyszeniowej opartej na wzajemności i obowiązku dostosowywania się Ukrainy do unijnych przepisów i standardów. 

Opracowanie: