Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. Rosja wykorzystuje na wojnie przeciwko Ukrainie ok. 369 tys. osób i ok. 5,9 tys. jednostek ciężkiego sprzętu - poinformował Military Media Center, platforma medialna resortu obrony Ukrainy. Samolot wojskowy - prawdopodobnie myśliwiec przechwytujący MiG-31 - rozbił się w obwodzie murmańskim w północno-zachodniej Rosji. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przekazało, że 40 rosyjskich żołnierzy wróciło z ukraińskiej niewoli. Wcześniej strona ukraińska poinformowała, że uwolnionych zostało 44 Ukraińców. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył telefoniczną rozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem były relacje łączące oba kraje. Środa jest 427. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 26.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:35

Rosja używa ponad 360 000 żołnierzy w wojnie z Ukrainą — informuje Wojskowe Centrum Medialne.  Według MMC przeciwnik chce dotrzeć do granicy administracyjnej obwodu donieckiego, a także utrzymać pod kontrolą czasowo okupowane terytoria.

23:13

Bachmut z lotu ptaka

23:06

Rosja uznała 10 norweskich dyplomatów za osoby niepożądane. To reakcja na wydalenie z Norwegii 15 rosyjskich dyplomatów w połowie kwietnia.

22:33

Do bazy lotniczej w Powidzu trafi na stałe 19 amerykańskich maszyn do tankowania w powietrzu. Według branżowego amerykańskiego pisma, jest to oznaka przesuwania zasobów bojowych armii USA w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.\

22:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem przedstawił ukraińską formułę pokojową.

Zełenski podkreślił, że w ukraińsko-chińskich relacjach może pojawić się "nowa energia". Zaznaczył, że Chiny mają możliwość wykorzystania swojego politycznego wpływu, "by przywrócić siłę regułom i zasadom", na jakich powinien opierać się świat.

Zapewnił, że "Ukraina i Chiny - jak i absolutna większość świata - są jednakowo zainteresowane siłą suwerenności narodu i integralności terytorialnej oraz dotrzymywaniem głównych zasad bezpieczeństwa".

21:34

Rząd Niemiec z zadowoleniem przyjmuje rozmowę telefoniczną chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Fakt, że między Ukrainą a Chinami trwa obecnie dialog na najwyższym szczeblu, jest dobrym sygnałem" - powiedział rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.

Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za położenie kresu naruszającej prawo międzynarodowe rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu.

20:57

We wtorek, po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, serwisy Google Earth i Google Maps zaktualizowały zdjęcia satelitarne Mariupola. Ogromna część miasta, liczącego przed rosyjską agresją ponad 400 tys. mieszkańców, legła w gruzach podczas oblężenia przez wojska Władimira Putina w pierwszych miesiącach wojny.

20:45

Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych.

20:38

Wysłannik włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym "z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów" - poinformowała rzymska gazeta.

Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.

20:21

Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni podczas dwustronnej rzymskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy.

W obradach uczestniczył ukraiński premier Denys Szmyhal. Obecni byli przedstawiciele 600 włoskich form, deklarujących gotowość udziału w odbudowie kraju.

19:55

Polska stała się liderem wśród sojuszników w NATO i USA mają szczęście, że przewodzą grupie bojowej NATO w tym kraju - powiedziała w amerykańskim Kongresie przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander.

Występujący obok niej dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli zapowiedział, że "przyszłe rozmieszczenie wojsk USA na Starym Kontynencie zależy od wyniku wojny Rosji przeciwko Ukrainie".

19:43

Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, iż będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.

Ołeksij Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.

19:30

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, wiele zagranicznych firm ogłosiło zakończenie działalności w Rosji, ale całkowicie wycofało się stamtąd tylko 20 proc. takich przedsiębiorstw - ujawnił niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

19:10

Polityka Węgier polegająca na samotnych próbach blokowania spotkań wysokiego szczebla Komisji NATO-Ukraina jest nie do utrzymania i jak widać było w zeszłym miesiącu nie będzie dłużej akceptowana - powiedział ambasador USA w Budapeszcie David Pressman, cytowany przez portal Telex.

18:29

Ze strachem wspominamy rosyjską okupację Czarnobyla. Pokojowy atom w rękach ludzi, którzy nie umieją się z nim obchodzić, jest śmiertelnym niebezpieczeństwem - oświadczył dziś, 37. rocznicę katastrofy czarnobylskiej elektrowni atomowej, minister środowiska Ukrainy Rusłan Striłec.

W tym dniu przed siedzibą elektrowni w Czarnobylu zgromadzili się jej pracownicy oraz zaproszeni na uroczystości rocznicowe nieliczni dziennikarze, w tym Polskiej Agencji Prasowej. Strefa wokół elektrowni, która przed otwartą fazą wojny Rosji przeciw Ukrainie otwarta była dla turystów, jest dziś zamkniętym i ściśle kontrolowanym terenem wojskowym. Rosjanie okupowali elektrownię od 24 lutego do 31 marca 2022 r.

18:06

Rosja wykorzystuje swoje wpływy w Serbii, by destabilizować Bałkany i mieszać się w sprawy wewnętrzne sąsiednich państw - wynika z przyjętego raportu Parlamentu Europejskiego (PE).

PE podkreślił, że ingerencja Rosji w sprawy Bośni i Hercegowiny realizowana jest przy pomocy Republiki Serbskiej (jednostki administracyjnej kraju zamieszkanej w większości przez Serbów - przyp. red.). W Czarnogórze Rosja wykorzystuje proserbskie sentymenty niektórych części społeczeństwa i Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a w Kosowie ingeruje w spory na północy kraju.

17:50

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają na czas potrzebną broń do zbliżającej się kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim - powiedział w Kongresie naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli. Wojskowy poinformował, że ponad 98 proc. pojazdów bojowych obiecanych Kijowowi zostało już dostarczonych.

Jestem przekonany, że dostarczyliśmy im (Ukraińcom - przyp. red.) sprzęt, którego potrzebują. Będziemy to kontynuować - zapewnił generał.

17:41

"Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ukraiński przywódca poinformował, że podczas godzinnej rozmowy z Xi omówiono "pełen zakres aktualnych spraw w dwustronnych stosunkach". "Szczególną uwagę poświęcono też sposobom możliwej współpracy w celu zaprowadzenia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

"Nikt nie chce pokoju bardziej od ukraińskiego narodu. Jesteśmy na swojej ziemi i walczymy o naszą przyszłość, realizując nasze integralne prawo do samoobrony" - kontynuował szef ukraińskiego państwa. Jak dodał, "pokój ma być sprawiedliwy i trwały, oparty o zasady międzynarodowego prawa i poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych".

"Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów. Integralność terytorialna Ukrainy ma być przywrócona w granicach 1991 roku" - podkreślił.

Jak zaznaczył Zełenski, przed rosyjską inwazją Chiny były głównym partnerem handlowym Ukrainy. Wyraził nadzieję, że dzisiejsza rozmowa "da silny impuls do przywrócenia, utrzymania i rozwoju tej dynamiki na wszystkich poziomach".

17:30

Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. Jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).

17:24

Rosja wykorzystuje na wojnie przeciwko Ukrainie ok. 369 tys. osób i ok. 5,9 tys. jednostek ciężkiego sprzętu - poinformował Military Media Center, platforma medialna resortu obrony Ukrainy.

Podkreślono, że - według posiadanych informacji - długoterminowe plany Kremla względem Ukrainy nie zmieniły się. Celem Rosji jest siłowe zmuszenie władz ukraińskich do negocjacji.

W najbliższym czasie rosyjskie siły będą koncentrować się na działaniach ofensywnych, mających doprowadzić do wyparcia ukraińskich sił z ważnych miast obwodu donieckiego. Pierwszorzędnym celem rosyjskich wojsk jest zajęcie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki.

17:15

Samolot wojskowy - prawdopodobnie myśliwiec przechwytujący MiG-31 - rozbił się w obwodzie murmańskim w północno-zachodniej Rosji. Załodze udało się bezpiecznie katapultować.

17:08

Ministrowie obrony Bukareszteńskiej Dziewiątki przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwiają się próbom odbudowy imperium rosyjskiego i okazują jedność w sprawie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Warszawie odbyło się dziś spotkanie ministrów obrony B9 pod przewodnictwem Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tîlvăra.

16:55

Poradzieckie kraje Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, głównie Gruzja, Armenia i Kazachstan, wręcz ścigają się ze sobą w odsprzedaży do Rosji zachodnich towarów objętych sankcjami. Takie praktyki przynoszą tym państwom ogromne zyski - powiadomił amerykański portal Politico.

16:48

Rosja przemyca do ważnych zachodnich mediów swoją narrację, nauczyła się prowadzić bardziej subtelną propagandę - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez portal NV.

Podolak powiedział, że "takie publikacje jak niedawny artykuł 'The Guardian', zgodnie z którym po kontrofensywie Ukraina będzie namawiana do rozejmu i zamrożenia działań bojowych, pojawiają się z powodu rosyjskiej propagandy" - czytamy.

16:38

Z zadowoleniem przyjmujemy wieści o rozmowie prezydentów Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, ale nie wiemy jeszcze, czy przyczyni się ona do znaczącego planu pokojowego - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Jak dodał, aby pokój był trwały, musi mieć poparcie Ukraińców i Zełenskiego.

16:30

Czeskie władze wpisały patriarchę Cyryla na listę sankcyjną. Wynika to z faktu, że Cyryl I "nadużywa wiary, aby usprawiedliwić okrucieństwa popełniane przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie".

16:25

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przekazało, że 40 rosyjskich żołnierzy wróciło z ukraińskiej niewoli.

Wcześniej strona ukraińska poinformowała, że uwolnionych zostało 44 Ukraińców.

16:20

Nawet, gdy nielegalna migracja przez granicę wschodnią maleje, to problem na tej granicy nie znika, bo po drugiej stronie mamy Federalną Służbę Bezpieczeństwa - podkreślił na targach Polsecure w Kielcach wiceszef Frontexu Uku Sarekanno. Jak dodał, Europa musi być gotowa na zagrożenia hybrydowe na jej granicach.

16:14

Dwustronna i regionalna współpraca wojskowa, sytuacja bezpieczeństwa i dalsze wsparcie Ukrainy to tematy, które poruszył szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak podczas zakończonej dziś dwudniowej wizyty w Czechach - poinformowała rzeczniczka SGWP płk Joanna Klejszmit.

16:06

"Czasy się zmieniły i Estonia razem z Polską doskonale zdają sobie z tego sprawę. Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie nie jest jedynie sprawą europejską - Moskwa sprawdza, czy podbój i kolonizacja zadziałają w realiach XXI wieku" - przekazała Polskiej Agencji Prasowej kancelaria premier Estonii Kai Kallas, komentując jej wtorkową wizytę w Warszawie.

15:58

44 Ukraińców, w tym dwóch cywilów, zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jermak poinformował, że niektórzy uwolnieni są ranni, ponieważ byli torturowani w niewoli. Niedawno ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec przekazał, że 86 proc. ukraińskich jeńców, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli, potwierdziło, że dopuszczano się tam wobec nich bezpośredniej przemocy fizycznej.

Polityk zapewnił, że wszyscy więzieni Ukraińcy powrócą do domów.

15:50

Biorąc pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej, to na Polskę i Łotwę przeprowadzono w ubiegłym roku najwięcej cyberataków - poinformowała łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv).

Od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę ataki cybernetyczne przeprowadzone zostały wobec 23 krajów członkowskich UE - wynika z danych Cert.lv, cytowanych przez agencję LETA.

22 proc. ataków było skierowanych przeciwko Polsce, 16 proc. - Łotwie, 8 proc. przeciwko Estonii i Litwie oraz 6 proc. - Czechom i Niemcom.

15:36

Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji obrony w Dumie Państwowej (izbie niższej rosyjskiego parlamentu), powiedział, że cywile-ochotnicy powinni być zaangażowani w ochronę granic państwowych.

Angażowanie miejscowej ludności na zasadzie dobrowolności jest moim zdaniem całkiem realistyczne i zrozumiałe - powiedział.

15:27

Unijne dostawy amunicji dla Ukrainy to obecnie coraz większa żenada - powiedział RMF FM zachodni dyplomata. Ambasadorowie UE nie doszli do porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji i nie wiadomo, czy uda się osiągnąć kompromis w piątek.

15:20

Władze Mołdawii zwróciły się o pilne rozpatrzenie wniosku o ekstradycję ukrywającego się w Izraelu mołdawskiego polityka Ilana Sora.

Lider opozycyjnej, prorosyjskiej partii Sor, destabilizującej od ponad roku Kiszyniów antyrządowymi protestami, został skazany 14 kwietnia 2023 roku na 15 lat więzienia za przestępstwa finansowe.

15:13

Wybuchł pożar w budynku, w którym mieści się siedziba Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Nikozji, stolicy Cypru.

Ogień został opanowany po kilku godzinach. Nie ma informacji o ofiarach.

Według nieoficjalnych doniesień, przyczyną zdarzenia mogło być wrzucenie na teren obiektu koktajlu Mołotowa.

14:59

Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Siłownia jądrowa na południu Ukrainy jest okupowana przez wojska rosyjskie.

"Jestem zaszczycony możliwością rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w związku z 37. rocznicą katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i poinformowania go o programie pomocy medycznej MAEA dla personelu wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych. Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" - napisał Grossi na Twitterze.

MAEA zabiega o utworzenie strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Obiekt ten od ponad roku znajduje się pod rosyjską okupacją, przebywają tam wojska agresora. Ukraina żąda niezwłocznego wyprowadzenia rosyjskich wojsk, ostrzegając, że sytuacja w okupowanej siłowni i szantaż nuklearny Moskwy grożą katastrofą.

14:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował byłego ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu Pawło Riabikina nowym ambasadorem Ukrainy w Kijowie - wynika z dekretu opublikowanego na stronie kancelarii prezydenta.

Stanowisko ukraińskiego ambasadora w Pekinie wakowało od lutego 2021 roku.

14:26

Wysłannik Rosji przy ONZ powiedział, że "nie osiągniętego żadnego rzeczywistego postępu" w rozwiązywaniu problemów podniesionych przez Moskwę w związku z umową zbożową na Morzu Czarnym, która wygasa w połowie maja.

14:17

Szpiegostwo i obca ingerencja osiągnęły poziom niespotykany od czasów zimnej wojny - wynika z opublikowanego po raz pierwszy w historii raportu Service General du Renseignement et de la Securite (SGRS), czyli belgijskiego wywiadu wojskowego.

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Belgii są działania szpiegowskie i ingerencyjne Rosji oraz Chin.

14:09

Czeski rząd zatwierdził umowę o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi - przekazał premier Petr Fiala podczas konferencji prasowej.

13:58

131 wojskowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli podczas okupacji Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wciąż pozostaje w rękach Rosjan - powiadomiło ukraińskie Ministerstwo Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Niestety, ciągle jeszcze znaczna część ludzi, których okupanci zabrali do niewoli na terytorium Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, pozostaje tam (w rękach Rosjan - przyp. red.). To 131 obrońców elektrowni - wojskowi Gwardii Narodowej. Wszyscy pracownicy powrócili do domu - powiedział minister środowiska Rusłan Strelec. Urzędnik wystąpił podczas konferencji poświęconej 37. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane resortu, początkowo do niewoli trafiło 169 wojskowych. Strilec zapewnił, że ukraińskie władze stale podejmują działania na rzecz uwolnienia więzionych wojskowych.

Na początku rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę wojska agresora zajęły i okupowały Czarnobylską Elektrownię Atomową. Okupacja obiektu i strefy wykluczenia trwała od 24 lutego do 31 marca 2022 roku.

13:50

Przeszkoliliśmy dotąd w Estonii co najmniej tysiąc żołnierzy Ukrainy. Szkolenia okazały się prawdziwym sukcesem - powiedział płk Mart Vendla z Sił Obronnych Estonii, cytowany przez portal ERR.

13:46

Rosyjskie groźby jądrowe są przejawem bezsilności i strachu, zrozumienia, że porażka jest nieodwracalna - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

"Wszelkie groźby (Rosji - przyp. red.) o użyciu broni jądrowej to przejaw bezsilności i strachu. Im gorsza jest sytuacja na froncie, tym częściej słychać histeryczne deklaracje 'jądrowe', które pokazują, że Kreml zdaje sobie sprawę z nieodwracalności porażki i nieuchronności odwetu" - napisał Daniłow na Twitterze.

Portal Ukrainska Prawda przypomina, że we wtorek wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew po raz kolejny groził użyciem broni jądrowej przez Rosję.

13:38

Przywódcy Ukrainy i Chin rozmawiali dziś przez telefon. Informacje o konwersacji Wołodymyra Zełenskiego i Xi Jinpinga podała chińska telewizja. Sam prezydent Ukrainy potwierdził ją także w mediach społecznościowych.

Zełenski napisał, że rozmowa była długa i treściwa. "Wierzę, że wraz z powołaniem ambasadora Ukrainy w Chinach będzie potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych" - zaznaczył.

Z kolei chińskie media państwowe informują, że telefoniczna rozmowa dotyczyła wojny w Ukrainie i stosunków między Pekinem i Kijowem. Chiny miały zapowiedzieć wysłanie do Ukrainy swego przedstawiciela, który miałby rozmawiać ze stronami konfliktu w sprawie rozwiązania "kryzysu", jak określono wojnę z Rosją.

Xi Jinping miał podkreślić, że Chiny "zawsze stały po stronie pokoju w trakcie 'kryzysu', a głównym stanowiskiem Pekinu jest promowanie rozmów i pokoju".

Podczas rozmowy chiński przywódca zapewnił też o podjęciu wszelkich wysiłków, by jak najszybciej osiągnąć rozejm. Tym bardziej, że eskalacja konfliktu ma znaczący wpływ na sytuację międzynarodową.

13:31

Moskwa nie chce odpuścić Aleksiejowi Nawalenmu. Rosyjski opozycjonista odsiaduje 12-letni wyrok w kolonii karnej za rzekoma przestępstwa, ale wymiar sprawiedliwości chce mu "dołożyć" kolejne 30 lat za rzekomy terroryzm.

13:24

Rosja uznała 10 norweskich dyplomatów za osoby niepożądane - poinformowało Ministerstwo spraw Zagranicznych Norwegii, na które powołała się agencja Reutera.

W połowie kwietnia Norwegia wydaliła z kraju 15 rosyjskich dyplomatów, których uznała za agentów wywiadu.

13:18

Włochy opowiadają się za tym, aby Ukraina "możliwie najszybciej przystąpiła do Unii Europejskiej" - zadeklarował włoski prezydent Sergio Mattarella podczas spotkania z delegacją ukraińskiego rządu na czele z premierem Denysem Szmyhalem. Przybyła ona do Rzymu na dwustronną konferencję na temat odbudowy Ukrainy.

13:12

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva ponownie wezwał do wynegocjowania porozumienia między Rosją a Ukrainą, mówiąc, że "można ustalić wszystko, ale oba kraje muszą najpierw usiąść do rozmów pokojowych".

Jest wiele rzeczy do omówienia - Krym, inne terytoria, NATO - powiedział Lula podczas podróży do Hiszpanii. Dodał, że "nie on będzie decydował, do kogo należy Krym".

13:07

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że Ukraina przygotowuje się do "nieuniknionej" kontrofensywy i wysyła dobrze przygotowane jednostki do Bachmutu, o które od wielu miesięcy toczą się najcięższe i najkrwawsze walki.

13:00

Szef MSZ Zbigniew Rau rozpocznie dziś trzydniową wizytę w Gruzji, gdzie będzie rozmawiał z najważniejszymi politykami tego kraju o integracji Gruzji z Unią Europejską, a także o kwestiach bezpieczeństwa w regionie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"W dniach 26-28 kwietnia szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau będzie przebywać z roboczą wizytą w Gruzji. Minister spotka się z prezydent Salome Zurabiszwili, premierem Iraklim Garibaszwilim oraz ministrem spraw zagranicznych Ilią Darcziaszwilim" - przekazało MSZ w komunikacie.

12:54

10 maja w Brukseli spotkają się dowódcy wojskowi państw NATO.

Szefowie sztabów 31 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji będą rozmawiać m.in. o sytuacji na polu walki na Ukrainie oraz dalszym wsparciu dla tego kraju.

12:47

"Dmitrij Miedwiediew jest obecnie jednym z najbardziej agresywnych propagandystów na Kremlu. Choć formalnie pełni on ważne funkcje państwowe jest traktowany jak pionek w grze przeciwko Zachodowi" - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

12:20

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich. Te informacje przekazał m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.

10:54

Słowenia wysłała Ukrainie 20 lekkich transporterów opancerzonych, aby wesprzeć jej walkę z Rosją - podała słoweńska agencja STA. Dostawa została przygotowana w tajemnicy. To najnowsze wsparcie wojskowe ze strony Lublany, która przekazała Kijowowi jak dotąd czołgi, haubice i inny sprzęt.

10:39

W maju w Gliwicach zacznie działać centrum serwisowania czołgów Leopard 2. Zapowiedział to w czasie wizyty w zakładach "Bumar-Łabędy" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To właśnie w Gliwicach naprawiane będą czołgi przekazane Ukrainie.

09:12

Ukraina współpracuje z FBI w sprawie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowała agencja Reutera. Głównymi obszarami współpracy jest geolokalizacja i informacje czerpane z telefonów komórkowych - powiedział agencji Reutera agent FBI Alex Kobzanets.

Agencja zajmuje się też analizą próbek DNA i fragmentów ciał z pól bitew i pomaga w identyfikowaniu kolaborantów i szpiegów - dodał agent. Kooperacja FBI i Ukrainy stanowi odbicie zacieśniających się amerykańsko-ukraińskich relacji - zauważa agencja Reutera.

08:36

Wojska ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że trwają ciężkie walki na krótkim dystansie w zachodnich dzielnicach Bachmutu, a kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia były walki na obrzeżach miasta, zwłaszcza w pobliżu wsi Chromowe. Ukraina stara się tam utrzymać kontrolę nad pozwalającą na zaopatrywanie miasta drogą 0506, gdyż inne ukraińskie opcje zaopatrywania Bachmutu są prawdopodobnie skomplikowane przez błotniste warunki na nieutwardzonych drogach.

06:32

Nikt i nigdzie na świecie nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie jest pokonany. Tego dowodzi każdy dzień na Ukrainie, wszystko to, co rosyjskie wojska i służby specjalne okupanta robią na naszej ziemi wobec naszych ludzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym we wtorkowy wieczór.

Rosja ma przegrać. Świat nie może mieć innego celu - powiedział ukraiński prezydent. Każdy przejaw rosyjskiego terroru, każdy dzień agresji to dodatkowe argumenty, że wszystko ma zakończyć się przed trybunałem - w nowej Norymberdze w sprawie raszyzmu, w sprawie tych, którzy niszczą życie i ludzi, którzy mają rakiety przeciwko muzeom i kierowane bomby lotnicze przeciwko cerkwiom - oznajmił Zełenski.

06:25

Odbudowa Ukrainy to temat środowej dwustronnej konferencji w Rzymie, zorganizowanej przez rząd Włoch. Wezmą w niej udział premierzy obu krajów: Giorgia Meloni oraz Denys Szmyhal. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele setek włoskich firm. Jak podkreślono, celem jest przedstawienie konkretnej oferty ich udziału w odtworzeniu infrastruktury i wielu sektorów w zaatakowanym przez Rosję kraju.