Przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29 Ukrainie zapowiedział w USA premier Mateusz Morawiecki. Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa". W rocznicę zatopienia jednostki Wołodymyr Zełenski ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego. Rosja planuje od czerwca rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50 - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojsko ukraińskie zaprzecza, że Rosja przejęła 80 proc. terytorium Bachmutu. Ukraińcy twierdzą, że nadal kontrolują znaczną część miasta. Czwartek, 13.04.2023 r. to 414. dzień inwazji Rosji na Ukrainie.
Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi.
Daniłow odniósł się do wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że Ukraina "bardzo czeka na dostawy broni obiecane przez partnerów".
"Muszę z ogromną przykrością zauważyć, że jeszcze nie wszyscy partnerzy zareagowali. Trwa dostawa - nie mogę powiedzieć, że jej nie ma - ale są pewne opóźnienia w tych czy innych kwestiach" - przekazał Daniłow, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
Wyraził nadzieję, że to "tymczasowa sytuacja, która będzie naprawiona".
Publikacja nagrania przedstawiającego kaźń ukraińskiego jeńca może być efektem walki wewnątrz rosyjskich elit siłowych - Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.
Przyczyny tego, "dlaczego to wideo pojawiło się teraz, mogą być różne. Pierwsza: możliwe, że chcą nas zastraszyć, choć bardzo ciężko jest sobie wyobrazić, czym można nas zastraszyć po tym, co już przeszliśmy przez ten rok. Druga (przyczyna): możliwe, że to walka wewnątrz rosyjskich elit siłowych" - stwierdziła Malar, cytowana przez portal NV.
"W taki sposób, publikując takie nagrania, nawzajem siebie depczą" - dodała.
Rada UE postanowiła dodać w czwartek Grupę Wagnera i RIA FAN do wykazu podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
"Grupa Wagnera - już objęta sankcjami UE w ramach globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka - jest prywatną jednostką wojskową, nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Rosji, utworzoną w 2014 r., kierowaną przez Dmitrija Utkina i finansowaną przez Jewgienija Prigożyna. Grupa Wagnera aktywnie uczestniczy w rosyjskiej agresji na Ukrainę i przewodziła atakom na ukraińskie miasta Soledar i Bachmut" - poinformowała Rada UE w opublikowanym komunikacie.
"RIA FAN jest częścią Patriot Media Group, rosyjskiej organizacji medialnej, której radą powierniczą kieruje Jewgienij Prigożyn. Agencja zajmuje się prorządową propagandą i dezinformacją na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę" - dodała.
Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali Jacka Teixeira w związku z opublikowaniem w internecie tajnych dokumentów amerykańskich służb - poinformowała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła. Teixeira jest 21-letnim żołnierzem sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts.
Od zeszłego tygodnia media informują o publikowanych w internecie tajnych dokumentach amerykańskich służb wywiadowczych i innych agencji rządowych. Materiały, których autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, zawierają m.in. wysoce wrażliwe informacje dotyczące wojny na Ukrainie.
Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy, oraz Ołeksandra Matwijczuk - przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich, kijowskiej organizacji uhonorowanej pokojową Nagrodą Nobla znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika "Time" za rok 2023.
Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych powodów wolniejszego wzrostu światowej gospodarki, a zwycięstwo Ukrainy wyeliminuje część tych przyczyn - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
"Aby odpowiedzieć na główne wyzwania (...) na spowolnienie gospodarcze, niedostateczny poziom wzrostu, musimy zająć się przyczynami, które stoją u ich podstaw. A wojna na Ukrainie jest jedną z tych przyczyn, dlatego mam nadzieję, że Ukraina szybko wygra tą wojnę" - powiedział Morawiecki podczas panelu dyskusyjnego MFW na temat światowej gospodarki, z udziałem m.in. szefowej Funduszu Kristaliny Georgiewej.
Chiński producent smartfonów Xiaomi to międzynarodowy sponsor wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą - oświadczyło Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU).
Xiaomi jest znane z produkcji telefonów, tabletów, laptopów, routerów, telewizorów i innych urządzeń elektronicznych. NABU podjęło decyzję o uznaniu Xiaomi za sponsora terroryzmu z powodu prowadzenia przez chińską firmę interesów w Rosji po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku - podał portal Kyiv Independent.
"Podczas gdy Rosjanie bombardowali spokojne ukraińskie miasta, Xiaomi udało się zwiększyć dostawy do Federacji Rosyjskiej o 39 proc. w trzecim kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim" - przekazano w oświadczeniu NABU.
Stany Zjednoczone uważają, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres był zbyt chętny do uwzględniania rosyjskich interesów, m.in. podczas renegocjacji umowy zbożowej - tak wynika z tajnych dokumentach Pentagonu, które wyciekły do internetu - pisze portal BBC.
Według brytyjskiego nadawcy dokumenty sugerują, że Waszyngton ściśle monitorował Antonio Guterresa, bowiem kilka materiałów opisuje m.in. prywatną korespondencję szefa ONZ i jego zastępczyni.
BBC zauważa, że dokumenty zawierają szczere uwagi Guterresa na temat wojny na Ukrainie i wielu afrykańskich przywódców. Jeden z materiałów koncentruje się na umowie zbożowej wynegocjowanej przez ONZ i Turcję w lipcu zeszłego roku i sugeruje, że szefowi ONZ tak bardzo zależało na przedłużeniu porozumienia, że był gotów dostosować się do interesów Rosji.
"Guterres mówił o swoich wysiłkach na rzecz poprawy zdolności Rosji do eksportu, nawet jeśli dotyczyło to rosyjskich podmiotów lub osób objętych sankcjami" - napisano w dokumencie cytowanym przez BBC. Według tych materiałów działania szefa ONZ w lutym "podkopywały szersze wysiłki zmierzające do pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za jej działania na Ukrainie".
Pokój jest drogocenny, pokój powinien być tym, co nas prowadzi - mówił prezydent USA Joe Biden w przemówieniu wygłoszonym w irlandzkim parlamencie. Podkreślił, że Irlandia pamięta koszt wojny, stąd jej wsparcie dla Ukrainy jest szczególnie znaczące.
Słowa amerykańskiego prezydenta o tym, że pokój powinien być tym, co prowadzi, odnosiły się do porozumienia wielkopiątkowego, które kończyło konflikt w Irlandii Północnej i które, jak zauważył, miało też znaczący pozytywny wpływ na Republikę Irlandii.
Ale fragment swojego przemówienia Biden poświęcił też wojnie na Ukrainie i wsparciu, jakie Irlandia udziela napadniętemu krajowi. Wyspa Irlandia zawsze była głosem na rzecz wolności, globalnej współpracy i równością całej ludzkości, ponieważ Irlandia pamięta straszne koszty wojny. Irlandia pamięta, co to znaczy musieć uciekać z domu, zostawiając wszystko za sobą i zaczynać od nowa na obcych brzegach - mówił Biden.
Nasze działania będą potężne, przygotowujemy siły i czekamy na obiecane przez partnerów dostawy broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent poinformował, że przeprowadził naradę z kierownictwem sektora obronnego, dowództwem, wywiadem i przedstawicielami biura prezydenta.
Jak zapowiedział, ukraińskie działania "będą potężne". "Przygotowujemy chłopaków. I bardzo czekamy na dostawy broni obiecane przez partnerów. I w maksymalny sposób przybliżamy zwycięstwo" - oznajmił na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu. Szef państwa oświadczył, że strona rosyjska będzie "ponosić straty w odpowiedzi na każdy atak na Ukraińców".
Wizyta na Ukrainie dowódcy francuskich sił zbrojnych gen. Thierry'ego Burkharda to wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
Ukraiński dowódca podkreślił, że była to pierwsza wizyta gen. Burkharda na Ukrainie. Jak dodał we wpisie na Facebooku, jest to "wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii ze strony francuskich kolegów w wojnie przeciwko agresorowi".
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie - poinformowała kancelaria premiera.
"Premierzy omówili między innymi relacje dwustronne pomiędzy naszymi państwami i dalsze wsparcie Ukrainy" - poinformowano.