Ukraińcy zestrzelili w obwodzie ługańskim rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34. Rosjanie wysłali w kierunku Ukrainy irańskie drony typu Shahed. Ukrainie udało się zniszczyć 15 z 35 maszyn. Część z nich spadła na obiekty cywilne. Rosja z kolei informuje, że zniszczyła 21 dronów wystrzelonych przez Ukraińców w kierunku Krymu i rosyjskich regionów. Minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly złoży w najbliższych dniach wizytę w Polsce. Rozmowy w Warszawie będą dotyczyć m.in. wsparcia dla Ukrainy. Wtorek jest 706. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji.
2024 rok będzie dla Ukrainy bardzo trudny - stwierdził dyrektor CIA Bill Burns, komentując na łamach magazynu "Foreign Affairs" impas w amerykańskim Kongresie w związku z pomocą finansową dla Kijowa.
Brak sfinansowania dalszej obrony Ukrainy przed rosyjskim agresorem, Burns nazwał "błędem o historycznym znaczeniu".
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek, że w wyniku przeprowadzonego przez jego specjalistów cyberataku "padł" serwer, wykorzystywany przez rosyjski resort obrony do łączności specjalnej.
HUR przeprowadził atak we wtorek. Jak napisano, w jego wyniku "zatrzymano wymianę informacji między wydziałami ministerstwa obrony Rosji, które korzystały z tego zlokalizowanego w Moskwie serwera".
"Cyberoperacja trwa" - podsumował HUR.
Portal POLITICO donosi, że już w środę Ukraina ma otrzymać z USA specjalną broń, która nie znajduje się nawet na wyposażeniu armii amerykańskiej. Chodzi o wystrzeliwany z ziemi precyzyjny pocisk dalekiego zasięgu (ok. 150 km), wyprodukowany przez koncerny Boeing i Saab.
To rodzaj bomby przymocowanej do silnika rakietowego, a Ukraina przetestuje nową broń po raz pierwszy w warunkach bojowych.
"Wersja wystrzeliwana z powietrza powstała w 2019 roku, jednak pomimo udanych testów Boeing i Saab nie zdecydowały się na sprzedaż, dopóki USA nie zadeklarowały przekazania jej Ukrainie w ramach pakietu pomocowego" - informuje POLITICO.
Liderzy Republikanów w Kongresie poddali się Władimirowi Putinowi i Donaldowi Trumpowi i nie negocjują w dobrej wierze - powiedział szef klubu demokratów w Izbie Reprezentantów Pete Aguilar, odpowiadając PAP na pytanie o szanse uchwalenia przez Kongres środków na wsparcie Ukrainie.
Wcześniej spiker Izby Mike Johnson powtórzył swoje wątpliwości co do wynegocjowanego w Senacie pakietu, łączącego wsparcie dla Kijowa z restrykcjami na granicy z Meksykiem.
To, co Polska wykłada na wsparcie uchodźców ukraińskich w Polsce, co daje w postaci podtrzymywania hrywny poprzez odpowiednie instrumenty w Narodowym Banku Polski i transfery uzbrojenia, to w przeliczeniu na PKB - uważamy, że jesteśmy na pierwszym miejscu - mówił w Berlinie szef polskiego resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Przyznał, że Niemcy "mają większe PKB" niż Polska.
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że z sukcesem zaatakowały stację radiolokacyjną na okupowanym przez Rosję Krymie, która służy do wczesnego wykrywania celów powietrznych. Do ataku doszło we wtorek - przekazał Sztab Generalny armii w Kijowie.
Silna, zamożna i demokratyczna Ukraina leży w interesie nas wszystkich - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Ocenił, że "ożywienie gospodarcze w Ukrainie będzie wysiłkiem pokoleniowym, wymagającym ścisłej współpracy i strategicznej koordynacji".
Ambasada USA w Polsce poinformowała n platformie X, że w rezydencji ambasadora Brzezinskiego odbyło się spotkanie dotyczące odbudowy gospodarczej Ukrainy. Wzięli w nim udział m.in. przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling.
"Od początku roku Rosja zaatakowała miasta ukraińskie ponad 330 rakietami różnych typów i prawie 600 dronami bojowymi. Do przeciwstawienia się naciskowi terrorystów potrzebna jest wystarczająco mocna tarcza przeciwlotnicza. I właśnie taką tarczę powietrzną budujemy wraz z naszymi partnerami" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X.