Pogoda dla pielgrzymów, którzy między 25 a 31 lipca przyjadą do Krakowa na ŚDM, powinna być łaskawa - twierdzą synoptycy. Prognozy średnioterminowe przewidują temperatury sięgające 30 st. C i opady deszczu - choć nie ulewne. W Małopolsce - m.in. ze względu na kształt terenu - duże jest jednak ryzyko wystąpienia nagłych zjawisk.

Rzeźba terenu, potrafi nieco zmienić prognozy pogody, które tutaj są jeszcze trudniejsze do przygotowania i mniej sprawdzalne niż w terenach nizinnych - zaznacza klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Na razie popularny na  całym świecie serwis accuweather.com wskazuje, że pogoda dla pielgrzymów, którzy między 25 a 31 lipca przyjadą do Krakowa, powinna być... łaskawa. Jak wynika z prognoz większość dni będzie słonecznych, ale na czwartek 28 i niedzielę 31 lipca serwis prognozuje opady deszczu. W dniach między 25 a 31 lipca temperatura maksymalna ma wynosić około 24-28 st. C, w zależności od dnia.

Pogoda na początek tygodnia

W poniedziałek, kiedy pielgrzymi będą zjeżdżali do stolicy Małopolski, miasto powita ich słoneczną pogodą z temperaturą sięgającą 27 st. C. Mogą jednak wystąpić burze z piorunami. Podobnie ma być we wtorek - dniu mszy na krakowskich Błoniach oficjalnie rozpoczynającej ŚDM i w środę, kiedy do Krakowa przyleci papież Franciszek. Czwartek i piątek, to według prognoz temperatura sięgająca 24-25 st. C. Te dwa dni mają być pochmurne z opadami deszczu w czwartek. W sobotę powinno się rozpogodzić, ale na niedzielę 31 lipca - dzień papieskiej mszy, kończącej ŚDM - znów prognozowane są opady deszczu i maksymalna temperatura sięgająca ok. 23-24 st. C.

Wyższe temperatury wskazuje średnioterminowa prognoza przygotowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według danych IMGW na trzy pierwsze dni ŚDM, temperatura będzie rosła z każdym dniem, aby w środę osiągnąć 30 st. Celsjusza.

POGODA NA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY? SPRAWDŹ

Ostatnie lata pokazywały, że przełom lipca i sierpnia jest w Polsce najbardziej upalny. Statystycznie gorętszy jest lipiec, ale w ostatnich latach upały przesuwały się na jego drugą połowę - mówi klimatolog. Gdyby taki scenariusz sprawdził się i w tym roku, to największym zagrożeniem dla pielgrzymów, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży, byłby upał.

Gdyby zdążyła się wtedy fala upałów, to warunki mogą być rzeczywiście bardzo ciężkie. Przy dużym dopływie promieni słonecznych i wysokiej temperaturze - zwłaszcza w krakowskiej niecce - gdzie jest nieco wilgotniej, może dochodzić do obciążeń cieplnych. Do tego zmęczenie, niedospanie pielgrzymów. Skutkiem tego może być ryzyko zemdleń nawet u ludzi młodych. Należy zaapelować do pielgrzymów, aby mieli ze sobą coś na głowę, zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, wodę do picia, przydałby się też coś do powachlowania - przypomina prof. Błażejczyk.

Statystyki pogodowe

Z danych statystycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w lipcu dla stolicy Małopolski to 18,9 stopni Celsjusza. W latach 1981-2015 w Krakowie najwyższą temperaturę zanotowano dwukrotnie: 16 lipca 2007 oraz 29 lipca 2013 roku. Wyniosła ona 35,5 st. C. Najniższą lipcową temperaturę w Krakowie zanotowano 21 lipca 1996 roku - wówczas termometry wskazały 5,6 st. C.

Odwiedzający Polskę pod koniec lipca powinni być też przygotowani na deszcz. Według danych IMGW w Krakowie pojawia się on przez 14 lipcowych dni. Przez siedem dni można spodziewać się burz. "Lipcowe deszcze potrafią być gwałtowne i nieźle zmoczyć, ale są niezbyt długie" - mówi prof. Błażejczyk.

Średnia suma opadów w lipcu w Krakowie wynosi 86.8 mm/m.kw. Maksymalną miesięczną sumę opadów zanotowano tam w 1997 roku i wyniosła 285 mm. Najwięcej deszczu w ciągu doby - 63.1 mm - spadło zaś 14 lipca 2002 roku. Średnia miesięczna wilgotność względna w lipcu sięga 74 proc., z kolei średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi 2.4 m/s.