Woda w woj. zachodniopomorskim nie może być używana do picia, podlewania ogródków, pojenia zwierząt. "Nie można tam też łowić i spożywać ryb" - mówi RMF FM Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Skawinie. W niedzielę do mieszkańców regionu trafiły alerty RCB w tej sprawie. Reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska dowiedziała się także, że już na początku nadchodzącego tygodnia inspektorzy ruszą w teren, by pobrać próbki niesionej przez Odrę wody.

Poziom Odry w Zachodniopomorskiem

Odra na wodowskazie w Gozdowicach osiągnęła 563 cm, stan alarmowy wynosi tam 500 cm. W Bielinku stan wody wzrósł do 642 cm, przekraczając stan alarmowy o 92 cm - wynika z niedzielnych, porannych danych Hydro IMGW.

Woda osiągnęła stan ostrzegawczy w Widuchowej. Wzrost poziomu wody w Odrze i Zalewie Szczecińskim zanotowano też na pozostałych wodowskazach w: Gryfinie, Szczecinie, Trzebieży, jednak nie został tam osiągnięty stan ostrzegawczy - przekazał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Jak informuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska, we wtorek lub w środę na wodowskazie zobaczymy już spadki. W Widuchowej, jeśli przewidywania się potwierdzą, Odra nieznacznie przekroczy wyznaczony na 650 cm poziom alarmowy

W sobotę Odra przybrała też w Gryfinie, ale może mieć na to wpływ wiatr, który wieje z północnego zachodu. To spowalnia odpływanie wody do Bałtyku. W niedzielę rano kierunek wiatru się zmienił. 

Według najnowszych prognoz, Odra w Szczecinie sięgnie ledwo stanu ostrzegawczego - informuje reporterka RMF FM.

Alarmy powodziowe nadal obowiązują na terenie gmin Boleszkowice, Cedynia, Miszkowice i Chojna. Minionej doby strażacy odnotowali 31 zdarzeń związanych z nadejściem fali powodziowej. Związane były m.in. z umacnianiem wałów i wypompowywaniem wody.

W Zachodniopomorskiem obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, lotów dronów nad korytem Odry, żeglugi na Odrze oraz amatorskiego połowu ryb w Odrze i jeziorze Portowym.

W piątek wojewoda zachodniopomorski wprowadził też na terenie województwa zakaz korzystania z wód rzeki Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do granicy między wodami morskimi a wodami śródlądowymi.

Zakaz dotyczy odcinków: 

  • na rz. Płonia - linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu przy ul. Przestrzennej w Szczecinie-Dąbiu; 
  • na rz. Regalica - linię biegnąca wzdłuż północnej krawędzi mostu Cłowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; 
  • na rz. Parnica - linię biegnącą wzdłuż wschodniej krawędzi mostu Portowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; 
  • na rz. Odra Zachodnia - linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie.

Alert RCB: Zakaz korzystania z wód Odry

W niedzielę do mieszkańców Zachodniopomorskiego trafiły alerty RCB, informujące o zakazie korzystania z wody. 

Nie może być ona używana do picia, podlewania ogródków, pojenia zwierząt. Nie można też łowić i spożywać ryb - mówi RMF FM Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZWiK.

Zakaz używania wody z Odry ma związek z zanieczyszczeniami, które niesie fala powodziowa. Będzie obowiązywać do połowy października.

Co niesie ze sobą fala powodziowa? Zbada to zachodniopomorski Sanepid

Już na początku nadchodzącego tygodnia inspektorzy ruszą w teren, by pobrać próbki niesionej przez Odrę wody.

Testy wykonane będą po to, by zbadać, jakie zagrożenie dla zdrowia niesie fala powodziowa i jak duże zanieczyszczenia płyną z południa. Wyniki badań nie będą mieć jednak wpływu na zakaz korzystania z wód Odry. Fala powodziowa płynie tak szybko, że jakość wody w miejscu pobrania próbek może się diametralnie zmienić zanim gotowe będą wyniki testów.