Medale Polaków na MŚ
Dotychczas na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym reprezentanci Polski wywalczyli 17 medali, w tym osiem złotych, trzy srebrne oraz sześć brązowych. Do 1980 roku medalista igrzysk olimpijskich otrzymywał jednocześnie medal MŚ. Pierwszym, który stanął na podium imprezy tej rangi, był Stanisław Marusarz. W Lahti w 1938 roku zajął drugie miejsce w skokach.
W 1956 roku na igrzyskach olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo na najniższym stopniu podium w kombinacji norweskiej stanął Franciszek Gąsienica-Groń. Na kolejny sukces kibice czekali do 1962 roku, kiedy to światowa czołówka rywalizowała w Zakopanem. Srebrny medal w konkursie skoków na Średniej Krokwi wywalczył Antoni Łaciak. W 1970 roku w Wysokich Tatrach (ówczesna Czechosłowacja) trzecia lokata przypadła Stanisławowi Danielowi Gąsienicy. Dwa lata później na igrzyskach olimpijskich w Sapporo Wojciech Fortuna w skokach narciarskich wywalczył pierwszy w historii złoty medal dla Polski.
Z mistrzostw świata w 1974 roku w Falun reprezentanci Polski przywieźli dwa brązowe krążki. Wywalczyli je: Jan Staszel w biegu na 30 km oraz Stefan Hula w kombinacji norweskiej. Cztery lata później, w Lahti, złoty medal w biegu na 15 km i brązowy na dwa razy dłuższym dystansie zdobył Józef Łuszczek.
Po 17 chudych latach na podium MŚ w Lahti wskoczył Adam Małysz, zdobywając złoto i srebro. W kolejnych mistrzostwach, w 2003 roku, w Val di Fiemme skoczek z Wisły dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium. Kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu dorzucił w Sapporo w 2007 roku.
Ostatnie mistrzostwa w Libercu należały do Justyny Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej w 2009 roku zdobyła trzy medale: dwa złote i jeden brązowy. Jak będzie w Oslo? Przekonamy się już 6 marca.