Muzeum Wsi Mazowieckiej to cel kolejnej wycieczki podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu, przygotowanej w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Wizyta w Sierpcu to prawdziwa podróż do przeszłości: momentami zaskakujące wręcz spotkanie z historią i obrzędami wsi przełomu XIX i XX wieku!
Do tej pory w ramach całorocznego pakietu edukacyjno-rozrywkowego, który opracowaliśmy wspólnie z pedagogami, grupa dzieci z Inowrocławia odwiedziła z nami Warszawę, Gdańsk, Poznań i Gniezno oraz dwukrotnie Toruń.
Dzisiaj zabraliśmy dzieciaki na wieś: ale nie tę współczesną - taką sprzed ponad wieku! Jedziemy razem do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Podczas wizyty podopieczni inowrocławskiej placówki zwiedzili 9 zagród włościańskich - typowych dla wsi rzędowej, zagrodę z Rębowa wraz z wiatrakiem, a także osiemnastowieczny kościół z dzwonnicą, przeniesiony z miejscowości Drążdżewo, położonej niedaleko Przasnysza.
Dzieciaki miały też okazję zajrzeć do dworu z Uniszek Zawadzkich, kuźni z Żuromina i karczmy z Sochocina - jedynego tego typu obiektu zachowanego na obszarze Mazowsza.
Skansen sprawia wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Chałupy otoczone są warzywnymi i kwiatowymi ogródkami i pasiekami. Wnętrza budynków przystosowane są do funkcji, jakie kiedyś pełniły, i zmieniają się wraz z porami roku.
Chałupy wyposażono tak, by widać było zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Obok mieszkań zamożnych znajdują się domy ubogie, w których stoją tylko najbardziej niezbędne sprzęty.
W ramach wizyty w muzeum zaplanowaliśmy również warsztaty "Od ziarenka do chleba", podczas których dzieciaki dowiedziały się ile pracy wymagała uprawa i obróbka zboża, by zyskać ziarno, a potem mąkę, i jakich narzędzi w tej pracy używano. Zobaczyły wnętrze wiatraka i poznały przesądy i zabiegi magiczne towarzyszące uprawie zbóż.
W planie wycieczki była także przejażdżka wozem: dzieciaki mogły podziwiać malowniczą panoramę skansenowskiej wsi, park dworski, a także obiekty tworzące kompleks muzealno-wystawienniczy.
To miejsca, które "zagrały" w polskich filmach. To tutaj powstawały m.in. sceny do "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Szwadronu" Juliusza Machulskiego, "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy czy "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego.
Cykliczna akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM narodziła się w 2015 roku w Szydłowcu. Wybudowaliśmy wówczas dom dla pana Grzegorza, samotnie wychowującego pięcioro dzieci.
Rok później odmieniliśmy życie setkom maluchów: w czterech miejscach w Polsce - w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, Zagórzu na Podkarpaciu, Krzczonowicach w Świętokrzyskiem i w Olsztynie - dzięki RMF FM powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.
W 2017 roku wsparliśmy z kolei szkoły: pięć placówek - w Kluczborku, Raciechowicach, Bukowinie, Morągu i Boguszowie-Gorcach - otrzymało od nas profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe.
Pod koniec roku natomiast zajrzeliśmy do Dębowca: przy wsparciu naszego Radia pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski, a ich pasja mogła stać się zajęciem pomagającym utrzymać rodzinę!
W 2018 roku Lepsze Jutro z RMF FM zrealizowaliśmy w trzech miejscach. W Bogdanówce w Małopolsce wyremontowaliśmy poddasze remizy Ochotniczej Staży Pożarnej i wyposażyliśmy tam trzy sale: wykładową, korepetycyjną i przeznaczoną do zabawy. W Wieliczce pod Krakowem przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci powstał ogród sensoryczny na świeżym powietrzu. Dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu przygotowaliśmy zaś roczny pakiet edukacyjno-zabawowy.