W Polsce odnotowano dziś ponad 17 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło blisko 400 osób. Otwarty został tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu; dla chorych na Covid-19 przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia ich liczby do 250, gotowych jest 30 łóżek respiratorowych. Hiszpania rozpoczęła rozmowy z Rosją w sprawie produkcji Sputnika V, szczepionki przeciwko Covid-19. Na Ukrainie rozpoczęła się trzecia fala pandemii koronawirusa, ale jesteśmy na nią gotowi - poinformował premier Denys Szmyhal. Do nietypowych miejsc w Wielkiej Brytanii, w których odbywają się szczepienia przeciw Covid-19, dołączyła najważniejsza świątynia tego kraju, anglikańskie Opactwo Westminsterskie. Najnowsze doniesienia związane z pandemią śledzimy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

 

21:44 Zmiany w rozporządzeniu dot. szczepień

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw Covid-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - to jedna ze zmian w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.

21:09 Szczepienia w Opactwie Westminsterskim

Do nietypowych miejsc w Wielkiej Brytanii, w których odbywają się szczepienia przeciw Covid-19, dołączyła najważniejsza świątynia tego kraju, anglikańskie Opactwo Westminsterskie.

Szczepionki podawane są w części transeptu od południowej strony nazywanej Zakątkiem Poetów, gdyż znajdują się tam groby lub tablice pamiątkowe ponad 100 brytyjskich poetów i pisarzy. Pochowani są tam m.in. Geoffrey Chaucer, Charles Dickens i Rudyard Kipling.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to miejsce jest absolutnie pełne ludzi i czujemy się bardzo, bardzo osobliwie i szczerze mówiąc źle, gdy jest puste - powiedział dziekan opactwa, David Hoyle.

20:46 Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocy na czas pandemii

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała wart blisko 2 bln dolarów gospodarczy pakiet pomocy na czas pandemii Covid-19. Wcześniej zrobił to już Senat. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę w najbliższy piątek.

Za pakietem zagłosowało 220 kongresmenów, przeciw było 211.

Biały Dom zapewnił na chwilę przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów, że praca nad pakietem "idzie naprzód pełną parą", a prezydent Biden podpisze pakiet w piątek. Wsparcie gospodarki ze strony rządu i Kongresu na czas pandemii Covid-19 było jednym z kluczowych punktów jego kampanii.

Pakiet przewiduje kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów - tym razem w wysokości 1400 dolarów. Na wiosnę 2020 roku Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości 1000 dolarów. Pierwsze przelewy rząd ma zacząć wysyłać już w marcu.

19:35 Litewski rząd łagodzi restrykcje

Od poniedziałku na Litwie, po trzymiesięcznej przerwie, będą otwarte wszystkie sklepy, które posiadają bezpośrednie wejście z zewnątrz budynku oraz muzea i galerie sztuki - postanowił tamtejszy rząd. Jest to kolejny etap łagodzenia lockdownu wprowadzonego w związku z pandemią Covid-19.

Premier Ingrida Szimonyte zapowiedziała, że uruchomienie sklepów znajdujących się w centrach handlowych "to kwestia kilku następnych tygodni".

Otwierające się obiekty handlowe i kulturalne będą musiały zapewnić wszelkie środki bezpieczeństwa i wymaganą przestrzeń na jednego klienta i zwiedzającego - co najmniej 20 metrów kwadratowych w sklepie i 30 metrów kwadratowych w placówkach muzealnych.

18:57 Johnson: Nie zablokowaliśmy eksportu ani jednej szczepionki

Cała Izba może być dumna z brytyjskiego programu szczepień, w ramach którego ponad 22,5 miliona osób w całej Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Możemy być również dumni ze wsparcia, jakiego Wielka Brytania udzieliła międzynarodowej walce z Covid, w tym z 548 milionów funtów, które przekazaliśmy COVAX (globalna inicjatywa na rzecz zapewnienia szczepionek ubogim krajom - przyp. red.). Dlatego chciałbym sprostować sugestię przewodniczącego Rady Europejskiej, że Wielka Brytania zablokowała eksport szczepionek - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w Izbie Gmin.

Powiem wprost: nie zablokowaliśmy eksportu ani jednej szczepionki przeciw Covid-19 ani jej składników. Ta pandemia postawiła nas wszystkich po tej samej stronie w walce o globalne zdrowie; sprzeciwiamy się nacjonalizmowi szczepionkowemu we wszystkich jego formach - podkreślił Johnson.

18:02 Ukraińscy medycy nie chcą się szczepić przeciwko Covid-19

Główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko ocenił, że 38 proc. pracowników medycznych w tym kraju chce zaszczepić się przeciw Covid-19. Media informują o szpitalach, w których żaden z członków personelu medycznego nie wyraża obecnie chęci przyjęcia preparatu.

W jednym ze szpitali dla pacjentów z Covid-19 w Czerniowcach żaden pracownik nie zgłosił chęci zaszczepienia się. W innej placówce preparat otrzymało tylko trzech pracowników - podaje w środę Ukrinform, powołując się na władze obwodu czerniowieckiego. W obwodzie zakarpackim chęć szczepienia wyraziło ok. 30 proc. pracowników zajmujących się pacjentami z Covid-19 - czytamy z kolei w serwisie Hromadske.

17:46 Brytyjczycy zadowoleni z wdrażania strategii szczepionkowej

Trzy czwarte Francuzów i Niemców oraz dwie trzecie Włochów jest niezadowolonych z wdrażania przez rządy ich krajów strategii szczepionkowej - wynika z sondażu opublikowanego przez portal Euronews. Zupełnie przeciwne nastroje panują w Wielkiej Brytanii, gdzie zdecydowana większość społeczeństwa wyraża zadowolenie z przebiegu szczepień.

W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Redfield & Wilton Strategies uwzględnione zostały tylko cztery kraje. Wynika z niego, iż niezadowolenie ze strategii szczepionkowej wyraża 77 proc. Niemców, 75 proc. Francuzów oraz 68 proc. Włochów. Z kolei w Wielkiej Brytanii 85 proc. ankietowanych wyraziło satysfakcję.


17:28 Dodatkowe obostrzenia obejmą Mazowsze i Lubuskie?

Województwa mazowieckie i lubuskie są najbardziej zagrożone dodatkowymi obostrzeniami koronawirusowymi - informują dziennikarze RMF FM. W piątek rząd ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie. Dzisiaj ministrowie wstępnie rozmawiali o tym z ekspertami.


17:24 Rosyjski konsul wydalony z Polski był zakażony koronawirusem

Wydalony z Polski rosyjski konsul był zarażony koronawirusem, a mimo to brał udział w spotkaniach i pojawiał się w miejscach publicznych - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

16:40 Hiszpanie negocjują z Rosją ws. szczepionki

Hiszpania rozpoczęła rozmowy z Rosją w sprawie produkcji Sputnika V, szczepionki przeciwko Covid-19. Rosyjski preparat miałby być wytwarzany w jednym z hiszpańskich zakładów farmaceutycznych - wynika z informacji ministerstwa zdrowia w Madrycie.

Informację o rozpoczęciu rozmów przez hiszpańską Agencję ds. leków (AEMPS) potwierdziło madryckiemu dziennikowi "El Pais" źródło w resorcie zdrowia Hiszpanii. Zaznaczyło, że w pierwszej kolejności niezbędne jest zatwierdzenie szczepionki Sputnik V przez władze UE.

15:47 Tymczasowy szpital w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu

W środę otwarty został tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu; dla chorych na Covid -19 przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia ich liczby do 250, gotowych jest 30 łóżek respiratorowych. Pierwsi pacjenci trafią do szpitala pod koniec tygodnia. Szpital ma obsługiwać pacjentów przede wszystkim z terenu Warszawy, ale także - jeśli będzie taka potrzeba - z całego województwa mazowieckiego.

15:42 Ukraina

Na Ukrainie rozpoczęła się trzecia fala pandemii koronawirusa, ale jesteśmy na nią gotowi - poinformował premier Denys Szmyhal. Niewykluczone, że cały kraj obejmie kolejny lockdown. Szczególnie ciężka sytuacja jest w południowo-zachodniej części Ukrainy.

15:27 Włochy

Pociąg służący do transportu i leczenia chorych na Covid-19 zaprezentowano w Mediolanie. W specjalnym konwoju wagonów zamienionych na sale szpitalne są miejsca dla 21 pacjentów. Można będzie w ten sposób przewozić ich do innych szpitali.

15:26 Szpitale tymczasowe

Z danych przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że otwarte są 22 szpitale tymczasowe, w tym 13 pasywnych. Łącznie w szpitalach tymczasowych jest ponad 6 tys. łóżek, z czego aktywnych, czyli mających pełną osadę personelu - około 1,7-1,8 tys. 

15:22 Minister Niedzielski

Obserwujemy spadek średniej wieku pacjentów hospitalizowanych w związku z Covid-19; na przełomie grudnia, stycznia i lutego kształtowała się ona na poziomie 64 lat; w ciągu ostatniego czasu wynosi trochę więcej niż 62 lata - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

15:03 Minister zdrowia zawiesza dyrektora szpitala tymczasowego w Radomiu

Adam Niedzielski poinformował o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu. Na podstawie przepisów covidowych poprosił dyrektora NFZ o wskazanie osoby, która będzie zarządzać placówką. Powodem zawieszenia jest konflikt o powstanie szpitala tymczasowego w tym mieście.

14:56 Szczepienia przeciw Covid-19

W ponad 100 krajach podano już więcej niż 300 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Najwięcej szczepień przeprowadzono w USA, Izraelu i Wielkiej Brytanii. W Polsce podano ponad 4 mln dawek.

14:54 Brytyjska mutacja koronawrusa

Badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie wykazało, że brytyjski wariant koronawirusa jest o 30-70 proc. bardziej śmiertelny od pozostałych szczepów - podaje w środę Reuters, powołując się na publikację w magazynie "British Medical Journal".

14:29 Filipiny

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.

Wiele śmieci, w tym jednorazowych maseczek jest wyrzucanych do morza. Zrobione z włókien sztucznych maseczki rozpadają się, tworząc mikroplastik, który następnie nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale i jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta.

14:24 Szpital narodowy

Już tylko 6 wolnych łóżek zostało w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. Zajętych jest 214 z 220 miejsc. To ustalenia reporterów RMF FM. Do 43 wzrosła też liczba chorych na Covid-19 w miejskim Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie. Wojewoda mazowiecki kolejny raz apeluje o zgłaszanie się personelu medycznego do pracy w tej placówce, by uruchomić następne łóżka. 

13:39 Litwa

Litwa od środy zaostrzyła zasady wjazdu do kraju. Każdy w chwili przekraczania granicy powinien mieć negatywny test na Covid-19. Dotychczas można było zrobić test tuż po wjeździe na Litwę.

Przewoźnicy i organizatorzy wycieczek mają obowiązek sprawdzenia, czy pasażerowie posiadają wymagane dokumenty. Bez ich posiadania osoby nie są wpuszczane na pokład autobusu, samolotu, czy promu.

Po przyjeździe na Litwę obowiązuje też 10-dniowa samoizolacja.

Nowe wymogi nie dotyczą załóg środków transportu, osób przejeżdżających przez kraj tranzytem, dzieci do lat 16 oraz osób zaszczepionych.

13:04 Zapisy na szczepienia dla seniorów w wieku 69 lat

W czwartek ruszamy z zapisami na szczepienia dla seniorów w wieku 69 lat - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział, że później ruszą zapisy dla seniorów w wieku 68 i 67 lat, a następnie 66 i 65 lat.

12:57 Rybnik

Sanepid nałożył kary finansowe na rybnicki klub Face2Face w wysokości łącznie 60 tys. złotych. O lokalu było głośno kilka tygodni temu, kiedy właściciel otworzył go mimo zakazu. Interweniowała policja, która użyła m.in. gazu, pałek i granatów hukowych. Sanepid będzie też kierował do sądu m.in. sprawę utrudniania przez właściciela klubu przeprowadzenia kontroli. Właściciel ma też prokuratorski zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez stworzenie zagrożenia epidemiologicznego

12:34 KE: 4 mln dodatkowych dawek szczepionki BioNTech/Pfizer na zwalczanie ognisk koronawirusa

Komisja Europejska poinformowała w środę o porozumieniu z koncernem z BioNTech/Pfizer na dostawę czterech milionów dodatkowych dawek szczepionki na Covid-19 w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Mają one być wykorzystane do "gaszenia ognisk zachorowań" i ułatwić w konsekwencji swobodne przekraczanie granic.

12:15 Dworczyk: Szefowa KE skontaktowała się z premierem Morawieckim; poinformowała o dodatkowych dostawach szczepionki firmy Pfizer; do Polski jeszcze w marcu trafi dodatkowe 335 tys. szczepionek tej firmy.

12:00 Rzecznik MZ: W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa

W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Przyznał też, że resort zdrowia spodziewa się, iż szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na przełom marca i kwietnia.

Rzecznik MZ stwierdził, że - choć notowany jest wzrost zakażeń - to dynamika wzrostu zakażeń "zwolniła". "W tej chwili tę dynamikę mamy mniej więcej na poziomie 25 proc. - dzisiaj. Przedwczoraj to było 29 proc. Jeszcze tydzień temu ta dynamika przekraczała 30 proc. Liczba przypadków cały czas rośnie, ale dynamika przypadków lekko wyhamowuje" - mówił rzecznik MZ. Wyjaśnił, że są to szacunki wynikające z danych "tydzień do tygodnia, a nie dzień do dnia".

10:50 Szczepienia w Polsce

Ostatniej doby wykonano 68 383 testy na obecność SARS-CoV-2, w tym 19 405 antygenowych. Łącznie od początku epidemii przebadano już 10 396 659 próbek pobranych od 10 094 148 osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 2 531 071 badań.

10:30 POLSKA

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 260 osób. To najwyższy wynik od początku roku. Zmarło 398 osób - podało w środę Ministerstwo Zdrowia.


09:55 Wiceszef MZ o nowych danych

W środę mamy 1,5 tys. zakażeń więcej, niż w środę w ubiegłym tygodniu, jest ich dzisiaj ponad 17 tys. - przyznał wiceszef MZ Waldemar Kraska. Na godz. 10:30 zapowiedział podanie szczegółów.

09:33 RZECZNIK MZ O NOWYCH DANYCH

"Dzisiaj będziemy mieli najwyższą liczbę dziennych zakażeń od początku roku, ale nie przekroczymy 18-20 tys., co nie oznacza jednak, że w następnych dniach takich poziomów nie zobaczymy - poinformował w programie Tłit rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

09:02 Muller o odwoływaniu zabiegów

Wszystkie zabiegi, które ratują życie, które ratują zdrowie, zabiegi onkologiczne, chemioterapia, one będą realizowane, a decyzja, co do odwołania ewentualnych zabiegów, należy zawsze indywidualnie do danego szpitala, danego lekarza - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

08:30 Australia

Pracownikom medycznym w Australii grożą surowe kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie fałszywych twierdzeń antyszczepionkowców, które mogą zakłócić krajowy program szczepień przeciw Covid-19 - poinformowały miejscowe media.

08:08 Sondaż "Rzeczpospolitej"

Polacy sceptycznie patrzą na sprowadzanie szczepionek z Chin lub Rosji, ale chcą własnego, krajowego źródła gwarantującego niezależność - informuje "Rzeczpospolita".

73 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" chce, by Polska zainwestowała we własny przemysł farmaceutyczny i rozpoczęła produkcję szczepionek w kraju. To ma doprowadzić do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł dostaw. "Zdecydowanie za" takim rozwiązaniem jest 44 proc. ankietowanych, a "raczej za" - 29 proc.

Przeciwnego zdania jest 10 proc. ankietowanych (w tym 6 proc. raczej się nie zgadza z tezą, że Polska powinna inwestować w przemysł i produkcję szczepionek w kraju, a 4 proc. zdecydowanie się nie zdradza). 16 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

07:53 Korea Południowa

Służby medyczne Korei Płd. zgłosiły w środę 470 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od prawie trzech tygodni. Władze mają zdecydować o ewentualnym rozluźnieniu obostrzeń, ale prawdopodobnie zostaną one utrzymane - podała agencja Yonhap.

07:30 Szkoły w Europie podczas pandemii

W wielu krajach Europy, w tym w W. Brytanii, RFN, Danii i Holandii uczniowie stopniowo wracają do szkół po okresie wymuszonej pandemią koronawirusa nauki zdalnej. Z kolei na Węgrzech zamknięto wszystkie podstawówki. Rośnie liczba uczniów, objętych edukacją zdalną we Włoszech. Zamknięte pozostają szkoły w Czechach i Portugalii.

07:21 Przeciwciała u ozdrowieńców

Więcej niż połowa ozdrowieńców posiada odporność na wirusa SARS-CoV-2 po sześciu miesiącach od przebycia COVID-19, wynika z badania przeprowadzonego w Portugalii.

Ze studium, które powstało we współpracy koordynującej badanie Izby Lekarskiej Portugalii (OM) oraz sześciu fundacji naukowych i Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, wynika, że prawie 60 proc. osób wyleczonych z COVID-19 po pół roku od przejścia choroby wciąż ma odporność na SARS-CoV-2.

Według autorów badania po trzech miesiącach od przebycia Covid-19 przeciwciała na koronawirusa miało 76 proc. ozdrowieńców biorących udział w studium.

Z przeprowadzonego w laboratoriach firmy Germano de Sousa badania wynika, że po 10 miesiącach od wyleczenia z infekcji koronawirusem przeciwciała miało 37 proc. ozdrowieńców.

07:07 Jak rozpoznać zakażenie?

Eksperci zgodnie przyznają, że od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów zarażenia koronawirusem może minąć nawet do 14 dni. 
Jakie są najczęstsze objawy Covid-19?

  • kaszel,
  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • rozbicie,
  • osłabienie,
  • bóle mięśni,
  • trudności z oddychaniem (w ciężkich przypadkach),
  • wymioty i biegunka,
  • nagła utrata węchu lub smaku,
  • zapalenie spojówek,
  • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp.


06:39 Naukowcy: Wirus SARS-CoV-2 może ewoluować

Nowe badanie tzw. brytyjskich i południowoafrykańskich wariantów wirusa SARS-CoV-2 sugeruje, że obecne szczepionki i niektóre przeciwciała monoklonalne mogą być mniej skuteczne w neutralizowaniu tych wariantów, a ponowne zakażenia - bardziej prawdopodobne - informuje "Nature".

06:20 Eksperci o szczepieniach seniorów

Reakcja odpornościowa seniorów na szczepienia przeciwko Covid-19 może być słabsza, szczególnie u osiemdziesięciolatków - sugerują wstępne badania niemieckich specjalistów. Wykazali to na przykładzie preparatu firm Pfizer i BioNTech.

Szczepionki zwykle słabiej działają u osób starszych w porównaniu do ludzi młodych lub w średnim wieku. Tak jest np. w przypadku szczepień przeciwko grypie.

Słabszą reakcję odpornościową seniorów na szczepienia przeciwko Covid-19 potwierdziły badania 91 osób w wieku poniżej 60. roku życia oraz kolejnych 85 liczących co najmniej 80 lat. Wszyscy otrzymali szczepionkę Pfizer/BioNTech.

06:00 Szczepienia w Polsce

Ruszyły zapisy na szczepienie dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych. W poniedziałek 15 marca rozpocznie się ich szczepienie. To grupa około 150 tys. osób.

Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

05:44 Brazylia

Członkowie brazylijskiego Senatu na posiedzeniu zwołanym w związku z lawinowym wzrostem liczby zgonów z powodu Covid-19 w kraju zaapelowali do prezydenta Jaira Bolsonaro i jego rządu o niezwłoczne zastosowanie "właściwych metod" walki z epidemią.

W ciągu ostatniej doby w blisko 214-milionowej Brazylii padł kolejny smutny rekord: z powodu Covid-19 zmarły tam 1972 osoby i przybyło 70 764 nowe zakażenia koronawirusem. W szpitalach zaczyna brakować łóżek, a kraj stoi w obliczu całkowitej zapaści służby zdrowia - alarmują światowe media.

05:24 NOWE DANE ZE ŚWIATA

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u około 117,2 mln ludzi na świecie, ponad 2,6 mln zakażonych zmarłoW Teksasie zniesione zostaną restrykcje epidemiczne.

05:20 Wielka Brytania

Wielka Brytania i Unia Europejska znów spierają się o eksport szczepionek. Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab domaga się, by przewodniczący Rady Europejskiej sprostował fałszywą informację, jakoby Wielka Brytania wprowadziła zakaz ich eksportu.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel w cotygodniowym newsletterze napisał, że jest zszokowany wysuwanymi pod adresem UE zarzutami "nacjonalizmu szczepionkowego". Fakty nie kłamią. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wprowadziły całkowity zakaz eksportu szczepionek lub składników szczepionek wyprodukowanych na ich terytorium - napisał Michel, wyjaśniając, iż w przeciwieństwie do tych dwóch krajów Unia Europejska "po prostu wprowadziła system kontroli eksportu dawek wyprodukowanych w Unii".

05:15 Gibraltar

Gibraltar najprawdopodobniej będzie pierwszym terytorium w Europie, które zaszczepi przeciw Covid-19 całą populację. Jak ogłosił tamtejszy rząd, wszyscy mieszkańcy powyżej 16 lat i pracujący tam cudzoziemcy mają otrzymać szczepionki do końca marca.

Liczące 34 tys. mieszkańców brytyjskie terytorium zamorskie już teraz jest europejskim liderem, jeśli chodzi o odsetek zaszczepionych osób. Do tej pory obie dawki szczepionki przyjęło ponad 15 tys. osób, zaś kolejne 11 tys. - pierwszą. Do punktów szczepień zapraszane są teraz osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.