Rząd wprowadza szereg zmian w Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19: skrócony zostanie czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, a ozdrowieńcy będą mogli zaszczepić się szybciej. W Stanach Zjednoczonych tymczasem rządowa Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u nastolatków już od 12. roku życia. Najważniejsze informacje związane z pandemią Covid-19 w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!
* Rząd wprowadza szereg zmian w Narodowym Programie Szczepień: skrócony zostanie czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatu, szybciej e-skierowania otrzymają ozdrowieńcy [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Od dzisiaj osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekunowie mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw Covid-19, nie muszą umawiać się wcześniej na wizytę.
* Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 2 032 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 22 chorych na Covid-19. Rzecznik resortu przyznał, że jeśli obserwowany właśnie trend spadkowy się utrzyma, to możliwe jest przyspieszenie luzowania obostrzeń [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Amerykańska rządowa Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 u nastolatków już od 12. roku życia. To pierwsza szczepionka przeciw covid zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tak młodych ludzi [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Są poważne problemy z dostawami szczepionki przeciw Covid-19 od koncernu AstraZeneca. Jak powiedział agencji informacyjnej Reuters unijny urzędnik, koncern dostarczył dotąd krajom UE niespełna 50 mln dawek preparatu: to zaledwie jedna szósta puli, jaką AstraZeneca powinna dostarczyć Wspólnocie do końca czerwca [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Lek iwermektyna wykazuje duże, statystycznie istotne, zmniejszenie ryzyka zachorowania na Covid-19 i śmierci z powodu tej choroby - wykazało recenzowane badanie, którego wyniki opisano na łamach "American Journal of Therapeutics" [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
Lek iwermektyna wykazuje duże, statystycznie istotne, zmniejszenie ryzyka zachorowania na Covid-19 i śmierci z powodu tej choroby - wykazało recenzowane badanie, którego wyniki opisano na łamach "American Journal of Therapeutics".
Badanie przeprowadzili eksperci z FLCCC Alliance, czyli Front Line COVID-19 Critical Care Alliance: to założona w marcu 2020 organizacja lekarzy i naukowców, której celem jest opracowywanie i stałe udoskonalanie terapii chorych na Covid-19.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła stosowanie szczepionki Pfizera u nastolatków już od 12. roku życia.
Do tej pory preparat ten mógł być podawany w Stanach Zjednoczonych nastolatkom od 16. roku życia.
Są poważne problemy z dostawami szczepionki przeciw Covid-19 od koncernu AstraZeneca.
Jak powiedział agencji informacyjnej Reuters unijny urzędnik, koncern dostarczył dotąd krajom Unii Europejskiej niespełna 50 mln dawek preparatu: to zaledwie jedna szósta puli, jaką AstraZeneca powinna dostarczyć Wspólnocie do końca czerwca.
Ani jednego zgonu z powodu Covid-19 nie zanotowano w ciągu minionej doby w Anglii: to pierwszy taki przypadek od 30 lipca i drugi od marca zeszłego roku, gdy epidemia dopiero się zaczynała.
Żadnego zgonu z powodu Covid-19 nie odnotowano poprzedniej doby także w Szkocji i w Irlandii Północnej, ale tam takie sytuacje zdarzały się w ostatnich kilku tygodniach już kilkakrotnie.
Cztery osoby zmarły natomiast w Walii.
Brytyjczycy prowadzą intensywną kampanię szczepień przeciw Covid-19: dotąd pierwszą dawkę szczepionki dostało w Wielkiej Brytanii ponad 35 mln ludzi, a więc dwie trzecie dorosłych mieszkańców kraju, zaś jedna trzecia - prawie 18 mln - otrzymała już obie dawki.
12 maja w Malezji rozpocznie się ogólnokrajowy lockdown: potrzebę ograniczenia zgromadzeń i podróży rząd tego 33-milionowego azjatyckiego kraju uzasadnia rosnącą liczbą zakażeń nowymi wariantami koronawirusa.
Niedozwolone będą podróże nie tylko - jak dotąd - między stanami, ale również wewnątrz stanów pomiędzy dystryktami. Wprowadzono też limity dla podróżujących jednym samochodem. Na drogi i autostrady w całym kraju wrócą policyjne punkty kontrolne i bariery.
Od środy zamknięte będą wszystkie instytucje edukacyjne, wprowadzono nakaz zdalnej pracy biurowej - wyjątek objął 30 procent kadry menedżerskiej - a restauracje będą mogły serwować jedzenie wyłącznie na wynos.
Co więcej, w kraju, w którym ponad 60 procent mieszkańców to wyznawcy islamu, zakazano obchodów święta Hari Raya kończącego Ramadan, muzułmański miesiąc postu, w tym pielgrzymek, odwiedzania cmentarzy i wzajemnego odwiedzania się w domach. Ograniczona będzie także liczba wiernych w meczetach.
Premier Malezji Muhyiddin Yassin ostrzegł w wygłoszonym dzisiaj oświadczeniu, że zaostrzenie się trzeciej fali pandemii grozi ogólnokrajowym kryzysem.
Zaostrzone restrykcje obowiązywać mają przez blisko miesiąc: do 7 czerwca.
Czeski rząd zdecydował o ponownym uruchomieniu tarasów i ogródków restauracyjnych od 17 maja. Goście będą musieli mieć test na obecność koronawirusa. Tydzień później mają zostać otwarte hotele i pensjonaty.
Uruchomienie ogródków restauracyjnych będzie możliwe w reżimie sanitarnym. Przy stole będą mogły siedzieć cztery osoby. Stoły będą musiały być oddalone od siebie o półtora metra. Goście będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, zaświadczenia o szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem. Zdaniem ministra zdrowia Petra Arenbergera, uruchomienie zewnętrznych części restauracji jest na tyle bezpieczne, że nie powinno stanowić zagrożenia epidemicznego.
500 osób dziennie będzie mogło być szczepionych w punkcie szczepień powszechnych w Jeleniej Górze, który w środę przyjmie pierwszych pacjentów. We wtorek do punktu mają trafić pierwsze dostawy szczepionki Pfizera.
Jeleniogórski punkt szczepień powszechnych znajduje się w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik" przy u. Obrońców Pokoju 10. Został przygotowany przez tamtejszy samorząd. Jego prowadzenie powierzono Wojewódzkiemu Centrum Szpitalnemu Kotliny Jeleniogórskiej.
Monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów wirusa SARS-CoV-2 oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19 - to niektóre z zadań zespołu powołanego zarządzeniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Zarządzenie w sprawie powołania zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 zostało opublikowane w poniedziałek. Zapisano w nim, że do zadań zespołu należy m.in. monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów wirusa SARS-CoV-2 oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad Covid-19 w Polsce.
Jego rolą jest także proponowanie rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad Covid-19, a także informowanie ministra zdrowia o pojawieniu się wariantów wirusa SARS-CoV-2 o zasięgu lokalnym albo międzynarodowym, stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w kraju.
Z powodu pandemii nie odbędzie się zaplanowany na ten rok kolejny muzyczny Halfway Festival - poinformowała Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, która jest organizatorem imprezy. Tradycyjnie festiwal odbywał się pod koniec czerwca.
Halfway Festival to przedsięwzięcie, które ma ukazywać różnorodne oblicze muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Co roku zapraszani byli nań artyści z całego świata, którzy występowali na scenie w amfiteatrze opery. Z roku na rok impreza cieszyła się też większą popularnością.
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech podała, że liczy na skuteczność szczepionki, opracowanej z amerykańskim koncernem Pfizer, przeciwko obecnym wariantom koronawirusa. Oceniła, że na tym etapie żadne badanie nie przemawia za potrzebą tworzenia nowej formuły.
"Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że konieczna jest adaptacja obecnej szczepionki firmy BioNTech przeciwko głównym zidentyfikowanym wariantom koronawirusa" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym przy okazji prezentacji wyników finansowych.
BioNTech zastrzegł przy tym, że opracowuje "kompleksową strategię, która pozwoli zająć się tymi wariantami, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości".
Poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii obniżono z czwartego na trzeci w pięciostopniowej skali. To pozwala na dalsze stopniowe znoszenie restrykcji.
We wprowadzonym w maju 2020 roku pięciostopniowym systemie alertów poziom 3 oznacza, że wirus jest w ogólnej cyrkulacji, ale w odróżnieniu od poziomu 4, jego rozprzestrzenienie się nie jest wysokie, ani nie rośnie w sposób wykładniczy. Przewiduje on stopniowe znoszenie wprowadzonych restrykcji.
Poziom 3 obowiązywał do tej pory tylko w okresie między 19 czerwca a 21 września 2020 roku. To już drugie obniżenie poziomu zagrożenia koronawirusem w tym roku. Pod koniec lutego zmniejszono go z poziomu 5, czyli najwyższego, do 4.
Od poniedziałku w całych Czechach otwarte zostały wszystkie sklepy i punkty usługowe. Złagodzone zostały przepisy związane z noszeniem maseczek - są obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie dwie lub więcej osób dzieli odległość mniejsza niż 2 m.
Chiny utworzą "linię podziału" na szczycie Mount Everestu, aby uniemożliwić kontakty pomiędzy osobami wchodzącymi tam od strony dotkniętego pandemią Covid-19 Nepalu a tymi, które wspinają się od strony Tybetu - poinformowały państwowe chińskie media.
W ostatnich tygodniach z bazy po nepalskiej stronie najwyższej góry świata ewakuowano ponad 30 zakażonych alpinistów, a Nepal mierzy się z silną drugą falą zakażeń - przypomina agencja AFP.
Młoda lekarka z okolic miasta Massa we Włoszech otrzymała przez pomyłkę całą fiolkę szczepionki Pfizera przeciw Covid-19, czyli sześć dawek. 23-letnia kobieta poczuła się źle, jest na obserwacji w szpitalu.
Szykuje się przyspieszenie otwarcia kin i teatrów - ustalili dziennikarze RMF FM. Te placówki miały zostać otwarte dopiero 29 maja, ale coraz wyraźniejsza poprawa sytuacji koronawirusowej powoduje, że rząd chce to zrobić wcześniej.
W tym tygodniu podejmiemy decyzję w sprawie szczepień osób w wieku 16 i 17 lat - zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień przeciw Covid-19, Michał Dworczyk.
Więcej na temat zmian w szczepieniach dowiedzie się z naszego materiału.
W tym tygodniu do punktów szczepień zostanie dostarczone nieco ponad 2 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19 - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zmiany czekają ozdrowieńców. Osoby, które pokonały Covid-19 po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu otrzymają skierowania na szczepienia.
Na maj i czerwiec mamy ponad 4,5 mln wolnych terminów na szczepienie przeciw COVID-19 - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Podał, że obecnie wykonano 14 mln szczepień, a w ubiegłym tygodniu padł rekord - 418 tys. szczepień jednego dnia.
Dzisiaj przekraczamy 14 mln wszystkich wykonanych szczepień - poinformował na konferencji prasowej w KPRM Dworczyk. To oznacza, że grubo ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę" - dodał minister. Podkreślił, że przekłada się to na odporność i ma ważną rolę w walce z pandemią.
Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów - podkreślił szef KPRM. Na te terminy cały czas się zapisują osoby zainteresowane szczepieniem - dodał.
W zeszłym tygodniu to był czas, kiedy po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień. Wykonanych zostało w ciągu 7 dni 1,8 mln szczepień - poinformował Dworczyk.
Podkreślił, że to kolejny tydzień, w którym widać wyraźny wzrost tempa szczepień. Rekord dobowy z zeszłego tygodnia, i w ogóle z miesięcy ostatnich, to jest 418 tys. wykonanych szczepień jednego dnia" - mówił minister. "To pokazuje jakie są możliwości systemu i pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość - dodał.
Powołany przez rząd Norwegii komitet ekspertów wydał w poniedziałek opinię, w której odradził stosowanie szczepionek wektorowych firm AstraZeneca i Johnson & Johnson. Ostateczną decyzję podejmą wkrótce władze tego kraju.
Ogólnie szczepionki wektorowe wykazują skuteczność przeciwko Covid-19. Zalecenie, aby ich nie włączać do programu szczepień wynika z dobrej sytuacji epidemicznej w Norwegii"- stwierdza w raporcie komitet ekspertów.
Rząd Norwegii podjął decyzję o wydłużeniu okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionek firm Pfizer i Moderna. Ma to spowodować, że młodsza część populacji szybciej rozpocznie przyjmowanie tych preparatów.
Do tej pory w Polsce wykonano 13 764 238 szczepień.