Rząd rozważa wprowadzenie koronawirusowych obostrzeń ostrzejszych nawet niż te znane z ostatnich miesięcy. Jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, oprócz zamykania hoteli, stoków narciarskich czy kin na stole pojawiło się również ponowne zamknięcie galerii handlowych i szkół. Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że "trzecia fala pandemii jest już w Polsce", poinformował również o wykryciu w naszym kraju pierwszego przypadku zakażenia południowoafrykańską mutacją koronawirusa. Najważniejsze informacje związane z pandemią Covid-19 w Polsce i na świecie zebraliśmy specjalnie dla Was. Sprawdźcie raport dnia!
* O 8 777 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 241 chorych na Covid-19 poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. O szczegółach raportu przeczytacie TUTAJ >>>>
* Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej o wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zakażenia południowoafrykańską mutacją koronawirusa. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ >>>>
* Rząd rozważa wprowadzenie nawet ostrzejszych koronawirusowych obostrzeń niż te znane z ostatnich miesięcy. Jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, oprócz zamykania hoteli, stoków narciarskich, basenów, kin i teatrów na stole pojawiło się również ponowne zamknięcie galerii handlowych i szkół. Więcej przeczytacie TUTAJ >>>>
* Potwierdziły się nieoficjalne ustalenia RMF FM: rząd szykuje zakaz zakrywania ust i nosa wyłącznie przyłbicą. Więcej piszemy TUTAJ >>>>
* Szerokim echem odbiła się wypowiedź głównego doradcy premiera ds. Covid-19 prof. Andrzeja Horbana, który stwierdził, że planowane jest wprowadzenie obowiązku noszenia wyłącznie chirurgicznych maseczek. Do sprawy szybko odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski, który oświadczył, że "dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone". Przeczytajcie WIĘCEJ >>>>
* Ponad 4,1 mln dawek: taka jest dziura w dostawach do Polski szczepionek przeciw Covid-19 od trzech producentów. To rozbieżność między obiecywanym harmonogramem a tym, co faktycznie do naszego kraju dociera i dotrze do końca pierwszego kwartału. Więcej piszemy TUTAJ >>>>
* Japońskie władze poinformowały o wykryciu nowego wariantu koronawirusa, który "może być bardziej zaraźliwy niż konwencjonalne szczepy". To już trzeci nowy wariant SARS-CoV-2 wykryty w tym tygodniu: po nigeryjskim i odkrytym w Finlandii.
* Jest bardziej zaraźliwy i prawdopodobnie bardziej odporny na szczepionki, dotarł już do 31 krajów. Co wiemy o 501Y.V2 - południowoafrykańskim wariancie koronawirusa? Przeczytajcie! >>>>
W sobotę, od godziny 1.00 do 5.00 nastąpi przerwa w dostępie do infolinii Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID -19 oraz Telefonicznej Informacji Pacjenta - podał Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym czasie planowane są prace serwisowe.
Wielka Brytania przekaże nadwyżkę zamówionych szczepionek przeciw Covid-19 ubogim państwom - zapowiedział w piątek podczas wirtualnego szczytu państw grupy G7 premier tego kraju Boris Johnson.
Brytyjski rząd zamówił dotychczas 457 mln szczepionek przeciw Covid-19. Nawet biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie z opracowanych preparatów wymagają podania dwóch dawek, ta liczba przekracza potrzeby Wielkiej Brytanii prawie 3,5 razy.
Decyzje o tym, kiedy i jaka część nadwyżki zostanie przekazania innym krajom, zostaną podjęte jeszcze w tym roku, gdy rząd oceni poziom dostaw i gdy będzie wiadomo, czy konieczne będą zastrzyki uzupełniające.
Szczepionka przeciw Covid-19 AstraZeneca ma większą skuteczność z dłuższą niż 6 tygodni przerwą między dawkami - wynika z analizy dotychczasowych badań opublikowaną w piątek w piśmie medycznym "The Lancet".
Opublikowana w "Lancecie" analiza bierze pod uwagę najnowsze dane z czterech badań klinicznych nad szczepionką w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.
Z danych wynika, że skuteczność szczepionki przeciwko objawowemu Covid-19 przy zachowaniu co najmniej 12 tygodni przerwy między dawkami wynosi 81,3 proc., zaś w przypadku 6 i mniej tygodni - 55,1 proc. Skuteczność jednej dawki preparatu w ciągu 90 dni od podania jest szacowana na 76 proc.
Ponadto, pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę z większym odstępem między dawkami mieli średnio wyższy poziom przeciwciał, niż ci którzy krócej czekali na drugą dawkę.
Wnioski z badań zdają się potwierdzać strategię brytyjskiego rządu, który jeszcze przed badaniem, w celu zaszczepienia maksymalnej liczby osób pierwszą dawką opóźnił podawanie drugiej dawki do 12 tygodni. Europejska Agencja Leków zaleca tymczasem podawanie dawek w odstępie od 4-12 tygodni, zaś w Polsce czas między dawkami będzie wynosił 10-12 tygodni.
Czy szczepionki przeciwko Covid-19 są w stanie zatrzymać transmisję koronawirusa? Jak pisze dziś czasopismo "Nature", naukowcy na całym świecie próbują uzyskać odpowiedź na to pytanie, ale mimo postępującej akcji szczepień ustalenie prawdy nie jest to łatwe. Zatrzymanie transmisji wirusa ma kluczowe znaczenie dla opanowania pandemii, trudno jednak ocenić, jaką rolę odgrywają w tym same szczepionki, bowiem ewentualny spadek liczby infekcji może być nie tylko ich zasługą, ale i wynikiem działań zmierzających do zwiększenia dystansu społecznego. Dodatkowo wirusa roznoszą też osoby bezobjawowe, co jeszcze bardziej utrudnia jego monitorowanie.
Najnowszy harmonogram rządu Kanady zawiera informacje o większych niż planowano dostawach szczepionek przeciwko Covid-19. Centra szczepień będą w parkach rozrywki i na stadionach. Specjaliści ostrzegli jednak w piątek, że możliwa jest trzecia fala zachorowań.
Wskazała, że obecnie w Kanadzie jest mniej niż 33 tys. tzw. aktywnych przypadków, co stanowi 60 proc. spadek w ciągu miesiąca. Jednak modele rozwoju sytuacji, które uwzględniają łatwiej rozprzestrzeniające się warianty koronawirusa, ostrzegają, że bez zaostrzenia przepisów do połowy marca liczba zachorowań może wzrosnąć do 20 tys. dziennie.
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że przekazał premierom prowincji zaktualizowany harmonogram dostaw szczepionek i rozmawiał o zagrożeniach związanych z łagodzeniem obostrzeń. Trzecia fala może być gorsza - ostrzegł. Dodał przy tym, że jego priorytetem są szczepionki, a rząd federalny nie jest od tego, by oceniać działania prowincji". Trudeau zapewniał jeszcze na początku tygodnia, że do końca marca Kanada otrzyma 6 mln dawek szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderny.
Od poniedziałku - w ramach II tury rejestracji - na szczepienie przeciw Covid-19 zapisało się 275 tysięcy nauczycieli.
W sumie zaś, w I i II etapie zapisów, do szczepienia zgłosiły się 543 tysiące nauczycieli.
Rejestracja trwa do północy.