Kanclerz Niemiec Angela Merkel wycofuje się z wprowadzenia surowych restrykcji na czas Wielkanocy. Plan ten wywołał protesty i głosy krytyki. Tymczasem polski rząd zaostrzy obowiązujące obostrzenia na święta. Od kilku dni informowali o tym dziennikarze RMF FM. Według dzisiejszych zapowiedzi premiera Morawieckiego, decyzje na temat dodatkowych ograniczeń mają zostać przedstawione jutro rano. W Indiach wykryto "podwójnie zmutowany" wariant koronawirusa. Cotygodniowa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie ponownie wzrasta, co jest "niepokojącym znakiem" po sześciu tygodniach spadków – informuje WHO.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • W środę notujemy rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Nowych przypadków jest 29 978. Niepokojące są również dane na temat zgonów. W ciągu ostatniej doby, po zachorowaniu na Covid-19 zmarło 575 osób. Według danych resortu zdrowia od wczoraj wyzdrowiało 10 269 pacjentów. PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁY ŚRODOWEGO RAPORTU>>>
  • Rząd Belgii zapowiedział przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu. To reakcja na gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju. Postanowiono m.in. o przejściu szkół na zdalne nauczanie. PISZEMY O TYM TUTAJ>>>
  • Angela Merkel natomiast wycofuje się z wprowadzenia surowszych restrykcji w Niemczech. Informacje o nowych ograniczeniach pojawiły się już w poniedziałek. PRZECZYTAJ O TYM TUTAJ>>>
  • Nowe obostrzenia przedstawi za to polski rząd. Te obowiązywałyby od soboty. Już teraz minister zdrowia mówi, że w Święta Wielkanocne powinniśmy wstrzymać, czy też ograniczyć kontakty. Pada liczba pięciu osób przy wielkanocnym stole, ale jak zaznacza Adam Niedzielski, nie dotyczy to osób już zaszczepionych. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń w kościołach na święta - ustalili dziennikarze RMF FM. Warszawa chce stawiać pewne warunki kościelnym hierarchom, jeżeli nie zostaną spełnione - wprowadzi dodatkowe obostrzenia w kościołach na czas Wielkanocy. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Ponad 60 proc. Polaków zamierza spędzić Wielkanoc w gronie domowników - wynika z sondażu "United Surveys" dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Badanych spytano też o to, jakich decyzji rządu ws. sytuacji epidemicznej oczekują. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI SONDAŻU>>>
  • Cotygodniowa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie ponownie wzrasta, co jest "niepokojącym znakiem" po sześciu tygodniach spadków - informuje WHO. TUTAJ PISZEMY O TYM WIĘCEJ>>>

23:52 Nowe restrykcje na święta

Spodziewamy się decyzji rządu o dalszych obostrzeniach - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Wskazała, że rząd na okres okołoświąteczny zamknie m.in. duże sklepy i salony usługowe. Kwestia przedszkoli nie jest rozstrzygnięta.

23:15 Przez koronawirusa armia Szwajcarii zamknęła czasowo jeden z ośrodków

Z powodu rozprzestrzenienia się brytyjskiego wariantu koronawirusa armia Szwajcarii zmuszona została do czasowego zamknięcia wojskowego ośrodka szkoleniowego w Spiez, specjalizującego się w walce z zagrożeniami bakteriologicznymi, chemicznymi i nuklearnymi.

Jak podało szwajcarskie ministerstwo obrony pozytywny wynik testu na koronawirusa uzyskało 59 żołnierzy, szkolących się w ośrodku w Spiez w środkowej części kraju, a 87 zostało poddanych kwarantannie. Ponieważ w placówce tej przebywa obecnie tylko 200 uczestników kursów, wszystkie szkolenia zostały tymczasowo zawieszone.

Na szczęście nic poważnego się nie dzieje, wszyscy żołnierze przebywają w zamknięciu i są leczeni na miejscu - napisano w komunikacie resortu. Wciąż trwają czynności mające na celu ustalenie, w jaki sposób wirus był w stanie rozprzestrzenić się w szkole na taką skalę - dodano.

22:30 Francja zaostrza działania wobec łamiących niektóre obostrzenia

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał w środę prefektom i policji karać grzywną za łamanie zakazu zgromadzeń z udziałem więcej niż sześciu osób. Przypomniał również o zakazie odwiedzin w domach w departamentach objętych lokalnymi lockdownami.

Spotkania w przestrzeni publicznej mogą się odbywać z udziałem maksymalnie sześciu osób przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych. Zgromadzenia z udziałem powyżej sześciu osób muszą być karane - napisał Darmanin w komunikacie do lokalnych prefektów i policji w środę. Zakaz ten obowiązuje od października 2020 r. na całym terytorium kraju, ale nie był dotąd egzekwowany w sposób zdecydowany.

W przypadku 16 departamentów, gdzie obowiązują lokalne lockdowny, Darmanin przypomniał o zakazie odwiedzin w domach osób, które nie są najbliższymi i członkami tej samej rodziny. Zakazy i obostrzenia sanitarne dotyczące przemieszczania się na odległość więcej niż 10 km od domu w tych departamentach nie zostaną poluzowane nawet na czas Świąt Wielkanocnych - informuje szef MSW.

21:33 Hiszpański rząd zezwala na przyjazd turystów

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że nie zmieni decyzji o zezwoleniu na przyjazd zagranicznych turystów w okresie Wielkanocy. Jednocześnie utrzyma ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju jego mieszkańców. To stanowisko jest krytykowane przez UE i hiszpańską opinię publiczną.

Komisja Europejska zwróciła się we wtorek do Hiszpanii o zachowanie spójności w decyzjach dotyczących ograniczeń w podróżowaniu, zarówno w odniesieniu do przemieszczania się w kraju, jak i poza jego granicami.

Stosowane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej środki ostrożności przeciw Covid-19 powinny być konsekwentne w odniesieniu do podróży wewnątrzkrajowych, jak i zagranicznych, gdyż rozprzestrzenianie się koronawirusa i ryzyko zakażenia jest podobne w obu rodzajach podróży - podkreślił rzecznik ds. sprawiedliwości KE Christian Wigand.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział w środę w parlamencie, że nie zmieni decyzji związanych z podróżowaniem w okresie wielkanocnym. Zaznaczył, że jego rząd wypełnia rekomendacje KE, by nie zamykać granic między krajami Wspólnoty. Takie ograniczenia nie dają gwarancji, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać - dodał.

20:59 Wielkopolska: Kolejne szpitale przekształcane na covidowe

Kolejne szpitale w Wielkopolsce zostają przekształcone w placówki wyłącznie dla pacjentów z Covid-19. Łącznie w regionie przybędzie 513 miejsc.

Mowa m.in. o szpitalu powiatowym w Pile. Placówka przekształca większość swoich oddziałów właśnie w te dla pacjentów z koronawirusem.

Jak ustalił reporter RMF FM Mateusz Chłystun - bez zmian będą tam pracować oddziały m.in. patologii ciąży czy ginekologiczny. 

46 łóżek uruchomi też szpital MSWiA w Poznaniu, w którym utrzymane zostanie normalne działanie oddziału hematologii. 

15 łóżek przybędzie też w szpitalu w Ludwikowie. Od wczoraj zwiększyła się też liczba miejsc w szpitalu tymczasowym na Międzynaorodowych Targach Poznańskich, który teraz dysponuje 206 łóżkami. 

Wojewoda wydał też decyzję o skierowaniu do pracy w nim 15 strażaków z uprawnieniami ratowników medycznych oraz 16 lekarzy. 

20:53 USA: Sytuacja w stanie Nowy Jork

W amerykańskim stanie Nowy Jork liczba osób, które zmarły na Covid-19 przekroczyła we wtorek 40 tys. - poinformował stanowy departament zdrowia. 

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęła już ponad jedna czwarta mieszkańców stanu.

Nowy Jork przekroczył kolejny złowieszczy kamień milowy w liczbie zgonów z powodu Covid-19 - powiedział gubernator stanu Andrew Cuomo.

20:50 Islandia: Rząd zaostrza restrykcje

Rząd Islandii ogłosił w środę zaostrzenie restrykcji dotyczących pandemii Covid-19 w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Nowe regulacje obowiązywać mają co najmniej przez trzy tygodnie.

Zgodnie z rozporządzeniem obniżony został limit uczestników zgromadzeń publicznych do 10 osób. Od czwartku zamknięte będą siłownie, baseny, kina i kluby nocne. Restauracje będą mogły obsługiwać gości do godz. 22.

20:40 Ścisły lockdown w Belgii

Rząd Belgii zapowiedział w środę przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu. To reakcja na gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju. Postanowiono m.in. o przejściu szkół na zdalne nauczanie.

Belgijski premier Alexander De Croo wyjaśnił, że liczba zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o 40 proc., a liczba przyjęć do szpitali po długim okresie stabilizacji zwiększyła się o 28 proc.

Zamknięte zostaną do 25 kwietnia m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i masażu. Szkoły i uczelnie wyższe przejdą w całości na zdalne nauczanie, otwarte pozostaną jedynie przedszkola.

20:24 Widmo lockdownu w Estonii

Estonii grozi lockdown do końca wakacji. Jeśli koronawirus nie przestanie się rozprzestrzeniać, Estonia może pozostać zamknięta przez całe lato - ostrzegła premier Kaja Kallas. 

W ostatnich dwóch tygodniach w tym kraju odnotowano najwięcej w Europie infekcji SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców - ponad 1 500. 

19:44 Ukraina nie chce transportu chińskiej szczepionki

Państwowa agencja Medyczne Zakupy Ukrainy odmawia przyjęcia partii chińskiej szczepionki przeciw Covid-19 CoronaVac, która ma być w czwartek dostarczona na Ukrainę, w związku z niedopełnieniem formalności przez pośrednika. Agencja, która jest zamawiającym, poinformowała o tym w środę.

Medyczne Zakupy Ukrainy, założone w celu walki z korupcją związaną z zamówieniami medycznymi, twierdzą, że nie przekazano im szeregu wymaganych dokumentów. Agencja podkreśliła, że jest gotowa zmienić swą decyzję, kiedy zostaną dopełnione formalności.

19:15 Prof. Wysocki: Zakażeń koronawirusem wśród dzieci jest dziś trzy razy więcej niż jesienią

Mówiliśmy, że jak liczba dziennych zachorowań zbliży się do 30 tysięcy, to będzie bardzo źle... - mówi prof. Jacek Wysocki, członek Rady Medycznej przy Premierze RP.

Czy Rada Medyczna doradza rządowi wprowadzenie godziny policyjnej? Rada Medyczna nigdy tego typu sugestii nie przekazuje, my jesteśmy lekarzami. Mówimy: trzeba coś zrobić, żeby zakażenia się mniej szerzyły, może zmniejszyć kontakty ludzi między sobą, może ograniczyć ruch dzieci. Takie decyzje jak lockdown to decyzja i polityczna, ale z drugiej włączają się w nią psycholodzy: mamy społeczeństwo, które żyje tak rok i jest tym zmęczone - odpowiada profesor.

19:04 Niemcy: Afera maseczkowa

Transakcje zakupu chińskich maseczek ochronnych miały przynieść dwóm politykom z chadeckiej partii CSU, Georgowi Nuessleinowi i Alfredowi Sauterowi, oraz ich trzem partnerom łącznie 5-6 mln euro prowizji - wynika z ustaleń portali NDR i WDR oraz dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Prowizja w wysokości 5-6 milionów euro za sprzedaż maseczek w przybliżeniu odpowiada rocznemu dochodowi 100-120 pracowników w Bawarii - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". 

Za te pieniądze premier Bawarii Markus Soeder, którego pensja wynosi około 250 tys. euro rocznie, mógłby być opłacany przez 20 lat - dodaje.

18:37 Premier: UE musi zrobić wszystko, by zwiększyć produkcję szczepionek

Unia Europejska musi wykorzystać wszelkie prawne narzędzia, aby zwiększyć produkcję szczepionek. Szczepionki są globalnym dobrem publicznym, a nie wyłączną własnością firm - napisał premier Mateusz Morawiecki w opinii zamieszczonej na brukselskim portalu "Politico".

Polski premier przypomniał, że w ostatnich dniach unijni urzędnicy obiecali, iż zrobią wszystko, co w ich mocy, aby przyspieszyć produkcję i dystrybucję szczepionek Covid-19, deklarując, że "wszystkie opcje są na stole".

18:24 Włochy: Plan premiera Draghiego dot. szczepień

Punkty szczepień otwarte we Włoszech do 12 godzin na dobę, szczepienie co 10 minut - taki plan według włoskich mediów opracował rząd Mario Draghiego w celu przyspieszenia kampanii. Ostatniej doby doszło w kraju do ponownego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Plan, który ma zostać przestawiony w czwartek władzom regionów, zakłada, że mobilne punkty szczepień będą otwarte przez 8 godzin dziennie, a stałe - przez 12 godzin.

18:06 Finlandia: AstraZeneca tylko dla osób 65+

W Finlandii szczepienia preparatem firmy AstraZeneca przeciwko koronawirusowi mogą być kontynuowane, jednak tylko wśród osób, które ukończyły 65 lat - poinformowały w środę fińskie władze sanitarne.

U pacjentów powyżej 65. roku życia nie zaobserwowano podwyższonego ryzyka wystąpienia poszczepiennych zaburzeń krzepliwości krwi, których możliwy związek ze stosowaniem preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu jest badany.

18:05 Słowacja zaostrza restrykcje antypandemiczne

Od jutra Słowacja zaostrza zasady lockdownu. 

Wyjście z domu w celach rekreacyjnych lub by uprawiać sport indywidualny możliwe będzie tylko do godziny 20.

Całkowicie zabronione będą rekreacyjne wyjazdy zagraniczne. 

18:01 Obostrzenia w kościołach na Wielkanoc

O bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, zaapelowali do wszystkich księży proboszczów we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. 

Apel ten, jak podkreślili, wynika z troski o życie i zdrowie wiernych.

17:55 Sytuacja w szpitalach na Mazowszu

W szpitalach należących do samorządu Mazowsza nie ma już ani jednego wolnego respiratora.  

Zajętych jest nawet 95 proc. łóżek wyznaczonych przez wojewodę dla chorych na Covid. Stąd pilne konsultacje wojewody z dyrektorami wszystkich szpitali na Mazowszu.

Przesądzone są następne decyzje o przekształcaniu kolejnych oddziałów w covidowe i powiększanie bazy łóżkowej. Na 868 miejsc dla pacjentów z koronawirusem, zajętych jest 846. 117 osób czeka w tych placówkach na wynik testu.

17:36 Nie będzie surowszych restrykcji w Niemczech

Po zwołanym w trybie pilnym kolejnym spotkaniu niemieckiego rządu i władz landów kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że wycofuje poniedziałkową decyzję o surowszych restrykcjach sanitarnych na Wielkanoc. 

Plan ten wywołał protesty i głosy krytyki.

16:44 Krynica-Zdrój: Szpital tymczasowy przyjmuje pacjentów

Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju rozpoczyna przyjmowanie pacjentów zakażonych koronawirusem. W placówce jest 28 łóżek tlenowych, co odpowiada obecnemu zapotrzebowaniu na specjalistyczną pomoc medyczną w regionie.

Krynicki szpital tymczasowy jest zlokalizowany w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym. Podlega szpitalowi powiatowemu im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju.

W środę dyrektor tej placówki Sławomir Kmak poinformował, że szpital tymczasowy stanowi uzupełnienie i wsparcie dla pracy szpitala im. J. Dietla.

16:14 "Podwójnie zmutowany wariant" koronawirusa w Indiach

W Indiach wykryto "podwójnie zmutowany wariant" koronawirusa w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią Covid-19 zachodnim stanie Maharasztra - poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Chorób, Sujeet Kumar Singh.

Nowy wariant został również wykryty w dziewięciu próbkach w stolicy kraju Delhi.

Sekwencjonowanie genomu i analiza próbek ze stanu Maharasztra wykazały mutacje w wirusie, które nie pasują do wcześniej skatalogowanych tzw. niepokojących wariantów (VOC - ang. variants of concern) - przekazało ministerstwo zdrowia w oświadczeniu.

15:55 Covid-19 wśród górników

Rośnie liczba pracowników śląskich kopalń zakażonych koronawirusem. Na Covid-19 choruje teraz około 400 osób.

W Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ponad 200 pracowników, a ponad 300 przebywa na kwarantannie.

Wszystkie kopalnie pracują normalnie, żadna nie jest wiodącym źródłem zakażeń. Tylko dziś, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wykryto 75 nowych infekcji w kilku kopalniach i aż 46 w biurze zarządu.

W spółce Węglokoks Kraj zakażonych jest 12 pracowników, a 30 w trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie.

15:43 Sputnik V będzie produkowany w Bawarii?

Rosyjska firma farmaceutyczna R-Pharm planuje produkować opracowaną w Rosji szczepionkę przeciw Covid-19, Sputnik V, w bawarskim Illertissen. 

Dokładamy wszelkich starań, aby rozpocząć produkcję latem - powiedział dpa przedstawiciel koncernu Aleksandr Bykow. Miesięcznie można będzie tam produkować miliony dawek preparatu - dodał. Mamy już tam sprzęt i ekipę - przekazał Bykow niemieckiej agencji. Nie podał dokładnej przewidywanej zdolności produkcyjnej zakładu.

15:41 Koronawirus w dwóch przedszkolach w Opolu

W środę potwierdzono zakażenie koronawirusem pracowników w dwóch przedszkolach w Opolu - poinformowała rzecznik ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Na kwarantannę skierowano blisko stu podopiecznych.

W przedszkolu nr 25 pozytywny wynik testu otrzymał nauczyciel oraz dwie osoby z obsługi. Sanepid zdecydował o kwarantannie do 29 marca dla 25 dzieci z grupy 5-6-latków. W placówce nr 54 chory jest nauczyciel grupy czterolatków, dlatego 24 dzieci trafiło na kwarantannę - także do 29 marca - powiedziała Oborska-Marciniak.

15:33 Wracają szczepienia dla seniorów w wieku 70+

W czwartek wracają zapisy na szczepienia dla seniorów w wieku 70+, którym nie udało się zarejestrowac w pierwszej turze. To aż 2 000 700 osób, które czekają na preparat firmy Pfizer.

Część seniorów już od wczoraj odbiera telefony w tej sprawie. To jest grupa 600 tysięcy osób, które wcześniej - choć nie było już terminów - zgłosiły chęć szczepienia. 

To właśnie te osoby w pierwszej kolejności już teraz dostają od dzwoniących do nich konsultantów propozycję godziny i miejsca przyjęcia pierwszej z dwóch dawek.

Pozostali, czyli ponad 2 miliony osób powyżej 70. roku życia powinni rejestrować się na własną rękę. Należy zadzwonić pod numer 989, bezpośrednio udać się do przychodni, lub skorzystać z internetu, jeśli posiada się profil zaufany. 

W pierwszej turze zapisów najstarszych seniorów zarejestrowano 1 000 800 osób, z czego większość jest już zaszczepiona. 

15:12 Portugalia: Będą nowe punkty szczepień, ale brakuje pielęgniarek

Władze Portugalii ogłosiły w środę uruchomienie 150 dodatkowych punktów szczepień, które mają usprawnić realizację programu walki z koronawirusem. 

Tymczasem organizacje zrzeszające medyków i samorządy wskazują, że placówki te nie osiągną pełni wydajności z powodu braku pielęgniarek.

Według minister zdrowia Marty Temido, nowe punkty szczepień zostaną włączone z końcem marca do sieci placówek podających preparaty przeciwko Covid-19, która liczy 900 obiektów. 

Dodała, że tzw. nadzwyczajne punkty szczepień mają powstać w najbliższych dniach m.in. w Lizbonie, Porto, Cascais, Loures i w Sintrze.

15:09 Były szef GIS o restrykcjach: Nie ma czasu na eksperymenty

Nie ma czasu na eksperymenty, potrzebne są już radykalne działania - twardy lockdown - mówi były Główny Inspektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz. 

Resort zdrowia poinformował dziś, że zakażenie stwierdzono u prawie 30 tysięcy osób. To największa liczba nowych przypadków od wybuchu pandemii. Zmarło 575 pacjentów.

14:44 Ruszają szczepienia służ mundurowych

Rozpoczęły się szczepienia służb mundurowych. Pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce został Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Szczepienia służb mundurowych zainaugurowano w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym. Funkcjonariusze są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

W inauguracji wzięli udział komendanci służb podległych MSWiA - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa - lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy - przekazał wiceszef MSWiA.

14:01 Tłok i chaos w kolejce do szczepień w Poznaniu

Ogromna kolejka i chaos przed punktem szczepień szpitala HCP na poznańskiej Wildzie. Placówka szczepiła dziś zarejestrowanych seniorów z około trzygodzinnym opóźnieniem.

Osoby oczekujące na szczepienie dostały jedynie sms z informacją, na którą godzinę mają się stawić. O opóźnieniu nie było mowy.

Część z osób, z którymi rozmawiał przed godz. 13 reporter RMF FM, miała się stawić na godz. 9:30.

Bałagan sądzę, że stworzył szpital - pierwsza grupa razem z drugą. Przecież powinno być osobno. Marzniemy tu, stoimy. Jest okropnie - usłyszał od jednej ze stojących w kolejce kobiet Mateusz Chłystun.

13:55 Coraz więcej hospitalizowanych młodych ludzi

Niestety, obserwujemy mocno niepokojącą tendencję. Tak, jak wcześniej dominowały osoby w starszym wieku, to dzisiaj jest sporo zakażeń i hospitalizacji ludzi młodych - powiedział w rozmowie z RMF FM Janusz Dzisko, szef sanepidu w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziś liczba zakażeń koronawirusem w Polsce sięgnęła prawie 30 tys.

13:49 Węgrzy szczepią pracowników kolei i transportu

Na Węgrzech rozpoczyna się szczepienie pracowników kolei oraz transportu w Budapeszcie - powiedziała w środę naczelna lekarz Cecilia Mueller. Kraj nadal jest w fazie wzrostowej trzeciej fali epidemii.

Z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa zdecydowano, że kolejną grupą do szczepienia przeciw Covid-19 będą pracownicy niektórych kluczowych sektorów infrastruktury. 

Mueller oznajmiła, że już rozpoczęto szczepienie pracowników budapeszteńskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, a w środę dołączą do nich pracownicy kolei oraz podmiotów zapewniających zaopatrzenie ludności w energię elektryczną, np. elektrowni atomowej w Paksu i węgierskiej spółki energetycznej.

13:41 Łódzkie: Przybędzie 400 łóżek covidowych

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Łódzkiem zapadła decyzja o zwiększeniu do końca tygodnia bazy łóżek covidowych o 400 miejsc - poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W środę w regionie odnotowano ponad 1,9 tys. nowych zakażeń.

(...)W regionie przybędzie 340 łóżek w szpitalach tradycyjnych i 66 w szpitalu tymczasowym - przekazała PAP w środę Zalewska.

13:02 Dziennikarze RMF FM o możliwych restrykcjach

12:58 Koronawirus w Polsce. Fatalna sytuacja w Śląskiem

12:55 Hongkong i Makau wstrzymały szczepienia preparatem Pfizera z powodu wad opakowań

Władze Hongkongu i Makau zawiesiły w środę szczepienia przeciw Covid-19 preparatem Pfizera z powodu przekazanej przez chińskiego dystrybutora informacji o wadach opakowań w jednej z partii produktu. Nie pojawiły się sugestie, że sama szczepionka może być szkodliwa.

Kwestia wadliwych opakowań jest obecnie badana przez chińską firmę Fosun Pharma, dystrybutora szczepionki w Hongkongu, oraz koncern BioNTech, który razem z Pfizerem opracował specyfik - wynika z komunikatu hongkońskich władz.

12:47 Zamieszanie z lockdownem w Niemczech. DPA: Merkel wycofuje się z zaostrzenia restrykcji

Po zmasowanej krytyce kanclerz Niemiec Angela Merkel podjęła decyzję o wstrzymaniu decyzji w sprawie szczególnych obostrzeń w czasie Świąt Wielkanocnych - dowiedziała się agencja dpa od uczestników zwołanego dziś w trybie pilnym spotkania kanclerz z premierami krajów związkowych. Inne media także informują o tej decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

12:41 WHO: Liczba zgonów na świecie z powodu Covid-19 wzrasta po raz pierwszy od 6 tygodni

Cotygodniowa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie ponownie wzrasta, co jest "niepokojącym znakiem" po sześciu tygodniach spadków - informuje WHO. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA od wybuchu pandemii odnotowano globalnie 2,73 mln zgonów.

Kierownik techniczna WHO ds. Covid-19 Maria Van Kerkhove powiedziała, że wzrost zgonów nastąpił po piątym tygodniu z rzędu potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, rosnących na całym świecie.

Kerkhove sprecyzowała, że liczba zgłoszonych przypadków wzrosła w czterech z sześciu regionów wytyczonych przez WHO, choć istniały znaczne różnice w obrębie każdego regionu. "W ostatnim tygodniu, przypadki (zakażenia) wzrosły o 8 proc." - powiedziała przedstawicielka WHO. - W Europie jest to 12 proc. i (wzrost ten) jest napędzany przez kilka krajów".

Jak tłumaczyła, wzrost jest spowodowany częściowo rozprzestrzenianiem się wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii, a teraz krąży w wielu innych miejscach, w tym w Europie Wschodniej.

12:35 Radom: Otwarty w sobotę szpital tymczasowy uruchamia ostatnie wolne łóżka

Otwarty w sobotę szpital tymczasowy w Radomiu jest już prawie pełny. W środę przebywało w nim 66 pacjentów. Wielu z nich to osoby spoza Radomia, m.in. z Warszawy i okolic czy z Sochaczewa. Szpital uruchamia 14 ostatnich łóżek.

Szpital tymczasowy w Radomiu dysponuje 80 łóżkami. Obecnie mamy 66 pacjentów. Kolejni już czekają na przyjęcie w szpitalnym oddziale ratunkowym. Dzisiaj w miarę możliwości kadrowych będziemy uruchamiać ostatni moduł z 14 łóżkami - powiedział PAP w środę pełnomocnik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS) Andrzej Cieślik.

Wolnych miejsc nie ma także na oddziałach covidowych w patronackim szpital przy ul. Tochtermana. Przebywa tam obecnie blisko 140 chorych na Covid-19.

12:28 Wiceprezydent Warszawy: W szpitalach miejskich wyznaczonych jest 455 łóżek covidowych

W szpitalach miejskich wyznaczonych jest łącznie 455 łóżek covidowych, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich łóżek covidowych na terenie Warszawy - mówiła w środę wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z III falą epidemii.

Sytuacja nie wygląda dobrze, dynamika wzrostu zakażeń jest bardzo, bardzo duża, a to, co niepokoi jeszcze bardziej, to fakt, że potrzeby hospitalizacji niestety się nie zatrzymują - powiedziała wiceprezydent stolicy.

12:20 Prawie 3,4 mln Polaków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 1,8 mln z nich - również drugą

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 3 385 827 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 808 008) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 193 835 dawek szczepionki przeciw COVID-19 - wynika opublikowanego w środę zestawienia zamieszczonego na rządowej stronie gov.pl.

Po iniekcjach zgłoszono 5 189 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

12:13 Premier Morawiecki: Jutro rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne

12:00 Łódzkie: Ponad 51 mln zł na walkę z koronawirusem w regionie

Ponad 51 mln zł - w tym 43,4 mln zł pochodzące z UE - przekaże samorząd województwa łódzkiego na walkę z epidemią Covid-19 w regionie. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników 30 podmiotów medycznych w Łódzkiem.

11:51 Śląskie: Ponad 400 górników z koronawirusem

Ponad 400 pracowników śląskich kopalń zmaga się obecnie z wirusem SARS-CoV-2, a ponad pół tysiąca przebywa w kwarantannie - wynika z danych czterech należących do Skarbu Państwa spółek węglowych. Kopalnie pracują normalnie - żadna z nich nie jest wiodącym ogniskiem zakażeń.

Choć liczba zakażonych w PGG jest obecnie dwukrotnie większa niż jeszcze dwa tygodnie temu, przypadków zachorowania jest znacząco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy - w szczycie epidemii - w jednym czasie zakażonych było ok. 1,7 tys. pracowników Grupy, a przeszło 3 tys. było w kwarantannie. Ogniska zakażeń koncentrowały się wówczas w kilku kopalniach; obecnie to nie kopalnie są miejscem zakażeń.

Jak wynika z danych PGG, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się niespełna 5 tys. pracowników tej spółki, z których 4771 uznano dotąd za ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy zapewniają, że wszystkie kopalnie pracują obecnie w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Nie ma zakłóceń w wydobyciu węgla.

11:37 Senacka komisja zdrowia: Nie wiemy, kto do szczepień będzie mógł kwalifikować

Nie wiemy dokładanie, kto oprócz lekarzy będzie mógł do szczepień przeciw Covid-19 kwalifikować - podkreślili senatorowie z Komisji Zdrowia odnosząc się do nowelizacji ustawy poszerzającej grono tych osób. Wiceminister zdrowia Anna Goławska zapewniła, że będą to dodatkowo pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni.

Senacka Komisja Zdrowia w środę rano rozpatrywała nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak tłumaczyła wiceminister zdrowia Anna Goławska nowe rozwiązanie zapisane w regulacji ma na celu poszerzenie kręgu osób, które kwalifikować będą mogły do szczepienia przeciw Covid-19.

Jak wynika z zapisów nowelizacji dotyczyć to będzie niektórych zawodów medycznych. Określić je ma w rozporządzeniu minister zdrowia.

Senatorowie wyrazili wątpliwości dotyczące tego, że do szczepień będą kwalifikowały osoby niemające wystarczającej wiedzy medycznej i nieumiejące odpowiednio reagować w sytuacji np. wstrząsu anafilaktycznego. Ponieśli też kwestię, że zapis w kształcie przestawionym w nowelizacji nie daje gwarancji, że to będą osoby tylko z zawodów medycznych.

11:20 Kościoły w Polsce na Wielkanoc. Czekają nas dodatkowe obostrzenia?

11:05 Australia: Miliarderzy podwoili swoje fortuny podczas pandemii koronawirusa

Podczas gdy pandemia koronawirusa to okres cierpienia dla wielu Australijczyków, bogacze zostali uchronieni przed ekonomicznym ciosem spowodowanym pandemią, a wielu miliarderów zgłosiło wzrost swego osobistego majątku - informuje w środę australijski portal News.com.

Według indeksu miliarderów Bloomberga najbogatsi Australijczycy zobaczyli, że ich fortuny wzrosły aż o 86,4 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Przebili tym samym wyniki najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Wielkiej Brytanii - informuje News.com.

Wzrost cen surowców, w tym rudy żelaza, w czasie pandemii pomógł magnatom górniczym, takim jak Gina Rinehart i Andrew Forrest, podwoić majątek w 2020 roku. Jednak wielu innych miliarderów, właścicieli firm, które pobierały zasiłki JobKeeper i notowały skoki zysków podczas pandemii, zgłosiło znaczący wzrost swojego osobistego bogactwa - informuje News.com.

10:57 Premier Morawiecki w Pyrzowicach

10:40 Koronawirus w Polsce. Padł rekord pandemii

10:20 Ukraina: Znów rekordowa liczba zgonów i hospitalizacji z powodu Covid-19

Na Ukrainie drugi dzień z rzędu odnotowano rekordową liczbę zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem - 342. We wtorek hospitalizowano też najwięcej pacjentów od początku pandemii - ponad 5,4 tys. Wykryto ponad 14 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

O poprzednim rekordowym dziennym bilansie zgonów informowano we wtorek i były to 333 przypadki.

10:00 Koronawirus w Polsce

09:50 Wielkopolskie: Przeszło 13,3 tys. interwencji strażaków w związku z koronawirusem

Przeszło 13,3 tys. razy interweniowali dotąd wielkopolscy strażacy w związku z pandemią koronawirusa. Na początku pandemii tworzyli polowe izby przyjęć, teraz pracują w szpitalu tymczasowym i dowożą seniorów do szczepień.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt powiedział PAP w środę, że strażacy przez cały czas trwania pandemii wspierają medyków, administrację i pacjentów.

W ciągu ostatniego roku około 7 tys. razy, strażacy w regionie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z obsługą infrastruktury przyszpitalnej i postawionych przez strażaków polowych izb przyjęć. Ponad 1,7 tys. strażackich interwencji dotyczyło dowozu personelu medycznego. Około 1,3 tys. razy strażacy pomagali dostarczać żywność i inne potrzebne sprawunki osobom pozostającym w kwarantannie.

Obecnie strażacy z PSP i OSP uczestniczą w Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19 i pomagają osobom starszym dotrzeć do punktów szczepień. Do tej pory w Wielkopolsce zrealizowali ok. 500 przewozów osób starszych, przewieźli łącznie ponad 600 osób.

09:35 Indie odnotowały najwięcej zgonów w związku z Covid-19 w tym roku

Indie zgłosiły w środę 275 kolejnych zgonów w związku z Covid-19 i jest to najwięcej w tym roku przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa w tym kraju. Nastąpił też wzrost zapełniania się łóżek szpitalnych w dużych stanach, takich jak Maharasztra.

Ostatnia doba przyniosła 47 262 przypadki zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku listopada ub.r. Łącznie od wybuchu epidemii w Indiach zdiagnozowano ponad 11,7 mln zakażeń - wynika z danych ministerstwa zdrowia.

Indie odnotowały największą liczbę przypadków po Stanach Zjednoczonych (ponad 29,9 mln) i Brazylii (ponad 12,1 mln).

W Indiach liczba zgonów sięgnęła 160 441.

09:20 Lekarz szpitala w Oksfordzie: Podważanie szczepionki AstraZeneca niektórym jest na rękę

Szczepionka firmy AstraZeneca jest całkowicie bezpieczna. Poddawanie tego w wątpliwość nie jest przypadkiem, wielu krajom, jak i konkurencyjnym firmom farmaceutycznym jej sukces jest nie na rękę - mówi PAP dr Adam Darowski, lekarz szpitala uniwersyteckiego w Oksfordzie, w którym badano skuteczność preparatu AstraZeneki.

Cytat

Jeśli ktoś się zastanawia, nad przyjęciem tej szczepionki, bo może z jej powodu mieć zakrzep zatok mózgowych i umrzeć, podczas gdy nie przyjmując jej jest 50 tysięcy razy bardziej prawdopodobne, że umrze - ale z powodu Covid - to nad czym tu się zastanawiać? Co więcej, Covid powoduje skrzepy w różnych częściach ciała i zatory w płucach. Przejmowanie się bardziej zakrzepami, które szczepionka może powodować - co nawet nie jest udowodnione - niż skrzepami, które choroba powoduje na pewno jest jakimś absurdem - przekonuje w rozmowie z PAP Adam Darowski, który prowadził odział covidowy - obecnie już zamknięty - w szpitalu uniwersyteckim w Oksfordzie.

Jak wyjaśnia, zakrzepy w zatokach mózgowych są niezwykle rzadką sprawą i on sam w ciągu 40 lat praktyki lekarskiej pamięta jeden taki przypadek. Uważa on, wstrzymywanie szczepień tym preparatem - co czasowo zrobiło kilkanaście krajów europejskich, w tym Niemcy, Francuzi i Włosi - za absolutnie przesadną reakcją, która przyniosła efekt odwrotny do zamierzonego.

08:59 Koronawirus w piłkarskiej kadrze

08:30 Przywódcy na szczycie UE mają wezwać do przyspieszenia produkcji i dostarczania szczepionek

Przywódcy państw członkowskich na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczycie UE mają wezwać do przyspieszenia produkcji i dostarczania szczepionek do krajów Wspólnoty. "Ma to nadal zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu" - czytamy w projekcie konkluzji, który widziała PAP.

Dokument mówi o tym, że UE musi zintensyfikować wysiłki w celu przyspieszenie produkcji i dostarczania szczepionek. "Podkreślamy znaczenie przejrzystości, a także rozszerzenia systemu zezwoleń na eksport" - czytamy w nim.

Liderzy unijni mają stwierdzić, że sytuacja epidemiologiczna w UE pozostaje poważna, także w świetle wyzwań, jakie stwarzają nowe mutacje.

Przywódcy mają też przyjąć zapis, że Unia Europejska będzie nadal wzmacniać swoją globalną reakcję na pandemię. "Prace nad utworzeniem mechanizmu udostępniania szczepionek muszą być kontynuowane szybko" - taki zapis znajduje się w projekcie.

UE ciągle zmaga się z niedoborami szczepionek po tym, jak dostawy znacznie ograniczyła brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca. KE liczy, że w drugim kwartale firmy farmaceutyczne dostarczą do UE 300 mln dawek.

08:14 Rekordowa liczba zakażeń w Polsce. Jutro informacje o nowych obostrzeniach

07:55 Tokio: Kosztowna aplikacja mającą ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19

Około 67 milionów dolarów przekazano na stworzenie aplikacji mającej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas igrzysk w Tokio. Skrytykowano to po decyzji organizatorów o znacznym zmniejszeniu liczby obcokrajowców, którzy zostaną wpuszczeni wówczas do Japonii.

Za przygotowanie aplikacji odpowiada czołowa japońska firma telekomunikacyjna - NTT Communications, sponsor igrzysk. Ma ona być dostępna w wielu językach, a jej prezentacja zaplanowana jest na czerwiec.

Zamówiono ją głównie z myślą o zagranicznych kibicach, którzy mieli dotrzeć do Kraju Kwitnącej Wiśni w związku ze zmaganiami olimpijskimi.
W sobotę jednak organizatorzy ogłosili, że ze względu na obawy związane z Covid-19 na trybunach zabraknie fanów z innych krajów. W poniedziałek z kolei dodano, że zrezygnowano też z większości zagranicznych wolontariuszy. Wyjątek stanowić będą osoby o specjalistycznej i eksperckiej wiedzy z zakresu danego sportu.

07:36 Ekspert: Na początku dzieci cieszyły się z zamknięcia, teraz mają coraz większe problemy

Na początku dzieci i młodzież cieszyły się z zamknięcia z powodu pandemii, ale przedłużająca się izolacja nasiliła wiele problemów psychicznych, co widać na oddziałach - powiedziała PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik.

Muszę przyznać, że patrząc na skutki epidemii okiem klinicysty - osoby, która przede wszystkim jest praktykiem - muszę przyznać, że ta trzecia fala, a nawet czas drugiej był zupełnie inny niż sytuacja na początku epidemii. W tej chwili mamy stuprocentowe obłożenie miejsc w naszym szpitalu. Mam 62 miejsca, a 64 pacjentów. Są to bardzo różne zaburzenia: afektywne - depresyjne lub maniakalne, zachowania agresywne czy autoagresywne i zburzenia psychotyczne, czyli wskazujące np. na schizofrenię
- powiedziała prof. Janas-Kozik, pełniąca również funkcję kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Ekspertka powołała się na badania pokazujące, że na początku epidemii dzieci i młodzież inaczej oceniały swoją sytuację niż teraz. Według jednego z nich (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę") na początku epidemii blisko połowa ankietowanych dzieci i młodzieży (49,8 proc.) zadowolona była ze swojego życia. Powodem dobrego nastroju było to, że uczniowie nie musieli chodzić do szkoły (50,6 proc.), mieli więcej czasu na odpoczynek (49,6 proc), nie doświadczali stresu szkolnego (49 proc.).

Większość z nich skarżyła się jednak na to, że nie mogą spotykać koleżanek i kolegów (63,2 proc.) i muszą siedzieć w domu (51,4 proc.).

Natomiast kolejne badanie - wyniki którego przytoczyła dalej - przeprowadzone tym razem wśród nauczycieli pokazało, że największym problemem, z którym borykają się obecnie dzieci jest depresja. Na nią wskazało 40 proc. ankietowanych nauczycieli, którzy brali udział w badaniu zrealizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach projektu "Rozmawiaj z klasą" czy Fundacji Szkoła z Klasą.

07:25 Ukraina: W Donbasie szczepienia Sputnikiem V; ekspert: ma to popularyzować Rosję

Szczepienie rosyjskim preparatem przeciw Covid-19 w samozwańczych republikach w Donbasie na Ukrainie to instrument polityczny, mający popularyzować wśród mieszkańców Rosję - oceniła w rozmowie z PAP Wira Jastrebowa, dyrektor Wschodniej Grupy Obrony Praw Człowieka.

Na początku lutego separatyści w Donbasie poinformowali o rozpoczęciu szczepień rosyjskim preparatem Sputnik V, który, jak przekazano, dotarł do nich w ramach kolejnego "konwoju humanitarnego" z Rosji. Szczepienia ruszyły mimo tego, że ukraińskie władze zakazały rejestracji na terenie kraju rosyjskiego preparatu.

Według Wiry Jastrebowej w samozwańczych republikach przeprowadzono dotychczas dwa etapy szczepień przy wykorzystaniu preparatów przywiezionych z Rosji. "Ale osób, które zaszczepiono, nie informowano, jaki to preparat, więc nie wiadomo, czy to na pewno był Sputnik, o którym mówiono" - stwierdziła.

Jak dodała rozmówczyni PAP, preparat wstrzyknięto pracownikom obiektów penitencjarnych (więzień, kolonii karnych), przedstawicielom tzw. władz, części pracowników medycznych. Według jej informacji szczepienie pracowników kolonii odbywało się "praktycznie przymusowo".

Obecnie według danych dyrektorki organizacji preparat nie jest masowo podawany, przygotowywane są natomiast następne etapy szczepień.

Pytana o to, jaki stosunek do szczepień mają mieszkańcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, zaznaczyła, że są tacy, którzy mają pozytywne podejście, jak i tacy, którzy podchodzą do tego negatywnie, a w republikach trwa szeroka akcja propagująca szczepienie rosyjskim preparatem.

07:16 Nietypowy ślub na gdańskim oddziale covidowym

07:10 Inauguracja szczepień służb mundurowych; pierwsze dawki otrzymają komendanci

W środę, o godz. 14 w Szpitalu Narodowym zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych przeciw Covid-19. Najpierw dawki otrzymają komendanci lub ich zastępcy, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Jak podał, w inauguracji w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa - lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, która podlega resortowi sprawiedliwości.

Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, zaczęła się na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia ruszą 22 lub 29 marca. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka grupa ta ma być szczepiona preparatem AstraZeneca.

06:58 Ekspert: Zaniechanie szczepienia zwiększa ryzyko choroby i powikłań

Prof. Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pytana przez PAP o wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca, podkreśliła, że w takich sytuacjach należy opierać się na wiarygodnych źródłach informacji.

Cytat

Ta szczepionka - powtórzę za EMA (Europejska Agencja Leków - PAP) - jest skuteczna i bezpieczna. Dużo większe niebezpieczeństwo grozi nam, jeśli zaniechamy szczepień. A w tej chwili AstraZeneca jest dostępna w naszym kraju i powinniśmy skorzystać z tego dobrodziejstwa.
powiedziała wirusolog.

Szuster-Ciesielska podkreśliła, że choroby związane z problemami krzepliwości krwi są dosyć powszechne, a ryzyko takich powikłań jest obecne także m.in. przy nadwadze, otyłości, hormonalnej terapii zastępczej czy przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych.

Problemy z krzepliwością pojawiają się niezależnie od tego, czy jest podana szczepionka, czy nie
- zaznaczyła. Zakażenie wirusem bardzo zwiększa ryzyko pojawienia się choroby zakrzepowej i dlatego pacjentom ciężko chorym na Covid-19 podawane są pochodne heparyny, żeby nie dopuścić do zatorowości. Szczepionka chroni nas przed takimi komplikacjami - wyjaśniła profesor.

Jej zdaniem wątpliwości wokół szczepionki AstryZeneki zostały nadmiernie rozdmuchane, bo nie ma dowodów "na związek między szczepionką a przypadkami wystąpienia zakrzepów", a ponadto nie można wykluczyć, że miały na to wpływ także inne względy - pozamedyczne.

Profesor zaznaczyła, że rozumie obawy osób, do których docierają informacje o zagrożeniach spowodowanych szczepieniem, ale zaapelowała, żeby szukać wiarygodnych informacji na temat szczepień, skupiać się na uznanych autorytetach, przekazujących najnowsze i zweryfikowane naukowo efekty badań.

06:50 Koronawirus w Polsce. Sytuacja na Mazowszu

84 procent łóżek dla pacjentów z koronawirusem na Mazowszu jest zajętych - wynika z najnowszych danych służb.

W całym województwie wolnych jest tylko 37 respiratorów.

W Mazowieckiem wszystkich łóżek covidowych jest obecnie 4927, natomiast w szpitalach przebywa 4137 zakażonych pacjentów. Z kolei respiratorów jest 468, a w użyciu 431.

Wojewoda zapewnia, że codziennie liczba łóżek jest powiększana. Gotowość taką zgłosił właśnie szpital specjalistyczny w Ostrołęce - o 18 łózek, w Ostrowi Mazowieckiej o 10 i w Lipsku o 21. Te liczby zwiększają się też w Warszawie - między innymi w szpitalach przy Banacha, czy Lindleya. Natomiast w ośmiu szpitalach tymczasowych w całym województwie jest obecnie leczonych 715 pacjentów.

06:45 Koronawirus w Polsce. Relacja ratownika medycznego

06:30 Wielkanoc w czasach koronawirusa. Jakie plany mają Polacy? Sondaż dla RMF FM i "DGP"

Ponad 60 proc. Polaków zamierza spędzić Wielkanoc w gronie domowników - wynika z sondażu "United Surveys" dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Badanych spytano też o to, jakich decyzji rządu ws. sytuacji epidemicznej oczekują.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI SONDAŻU>>>

06:22 Chiny produkują dziennie 5 mln szczepionek na Covid-19 - Xinhua

Chiny zwiększyły od początku lutego ponad trzykrotnie dzienną produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 z 1,5 mln do 5 mln dawek - poinformowała w środę agencja Xinhua.

Wedlug agencji, powołującej się na ministra przemysłu i technologii informatycznej Xiao Yaqinga, na potrzeby wewnętrzne przeznaczono już ponad 100 mln dawek szczepionki.

Do ub. poniedziałku do szczepień wykorzystano 80,46 mln dawek, co - jak zauważa Reuter - w porównaniu z 74,96 mln dawek z ub. soboty wskazuje na znaczne przyspieszenie procesu szczepień.

Wicedyrektor Chińskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Feng Zijan powiedział w poniedziałek, ze spodziewa się znacznego przyspieszenia procesu szczepień przeciwko Covid-19 od początku kwietnia.

Według oficjalnych mediów Chiny zamierzają zaszczepić 40 proc. swojej populacji, liczącej 1,4 mld ludzi, do połowy bieżącego roku.

06:13 Bolsonaro: "Rok 2021 będzie rokiem zaszczepienia Brazyliczyków"

W wygłoszonym we wtorek przemówieniu prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył, że "rok 2021 będzie rokiem szczepień Brazyliczyków" i obiecał im "bardzo szybki powrót do normalnego życia". Przemówienie spotkało się z negatywnym przyjęciem; liczba zachorowań i zgonów na Covid-19 wciąż dramatycznie wzrasta.

W zaledwie 4-minutowym wystąpieniu transmitowanym przez radio i telewizję Bolsonaro nie odniósł się do zanotowanej we wtorek rekordowej liczby zgonów z powodu pandemii (3251).

W wielu miastach Brazylii wystąpieniu głowy państwa towarzyszyło bicie w garnki i patelnie. Było to wyrazem niezadowolenia z polityki rządu wobec pandemii, która zabiła w Brazylii już prawie 300 tys. ludzi.

Pandemia doprowadziła brazylijski system ochrony zdrowia do prawie całkowitego załamania. W szpitalach brakuje tlenu dla chorych a Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej są prawie całkowicie zapełnione.

Bolsonaro konsekwentnie pomniejszał w przeszłości zagrożenie stwarzane przez pandemię twierdząc, ze ważniejsze jest utrzymanie funkcjonowania gospodarki aby uniknąć jeszcze gorszego nieszczęścia. Krytykował też posunięcia ochronne władz lokalnych, w tym wprowadzanie godziny policyjnej, wymóg noszenia masek i zamykanie gospodarki.

06:05 Badanie: Amerykanie przybierali na wadze w trakcie lockdownów

Dorośli Amerykanie tyli w tempie średnio ok. 0,8 kg miesięcznie w trakcie nakazów pozostania w domach wprowadzonych przez władze z powodu pandemii - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Naukowcy z Kalifornii przebadali pod kątem przyrostu masy ciała blisko 300 Amerykanów z 37 stanów, przeprowadzając ponad 7,5 tysiąca pomiarów ich wagi.

Najpowszechniejsze nakazy pozostawania w domach obowiązywały w USA na wiosnę 2020 roku. W lecie wiele stanów złagodziło restrykcje, a Amerykanie zwiększyli swoją mobilność.

Naukowcy z San Francisco nie ukrywają, że odnotowywane przyrosty masy ciała były "prawdopodobnie odzwierciedleniem zmian w aktywności fizycznej i życiu codziennym". Sami badani przyznawali, że w pandemii częściej zaglądali do lodówki i podjadali.

Portal The Hill spekuluje, że wielu Amerykanów zauważyło niekorzystny trend na swoich wagach. W 2020 roku gwałtownie wzrosła sprzedaż sprzętu do ćwiczeń fizycznych, a rekordowym wzięciem cieszyli się instruktorzy fitness prowadzący wirtualne zajęcia.

05:55 Test leku na Covid-19

05:38 Ukraina: Zmarla kobieta po przyjęciu indyjskiej szczepionki na koronawirusa

Rzecznik ukraińskiej armii poinformował we wtorek, że zmarła kobieta odbywająca służbę w ukraińskich siłach zbrojnych po dwóch dniach od przyjęcia indyjskiej szczepionki CoviShield będącej wersją szczepionki AstraZeneca.

W opublikowanym oświadczeniu podano, że żołnierka nagle straciła przytomność, chociaż przedtem nie miała żadnych symptomów chorobowych.

Podkreślono, że dokładna przyczyna śmierci kobiety nie jest jeszcze ustalona i nie wiadomo czy ma związek z przyjęciem szczepionki.

Jest to pierwszy przypadek zgonu na Ukrainie od czasu rozpoczęcia przez ten kraj w lutym programu szczepień przeciwko Covid-19. Program rozpoczęto po otrzymaniu 500 tys. dawek indyjskiej szczepionki CoviShield.

05:15 Od czwartku kwarantanna dla 70 proc. mieszkańców Chile mimo masowych szczepień

Mimo, że 19-milionowe Chile znajdowało się do poł. marca na piątym miejscu na świecie pod względem liczby zaszczepionych przeciwko koronawirusowi mieszkańców, rząd zapowiedział we wtorek, wobec nowego gwałtownego ataku pandemii, wprowadzenie od czwartku ponownej powszechnej kwarantanny.

Kwarantanna będzie obowiązywała w okręgach zamieszkanych przez ok. 7O proc. ludności kraju.

Paradoks polega na tym, że - jak stwierdzają chilijskie media - mimo masowych szczepień dzięki którym 2,9 miliona mieszkańców kraju - otrzymało już obie dawki szczepionki, kraj przeżywa w pełni chilijskiego lata "najgorszy okres pandemii".

W całym kraju nadal będzie obowiązywał m.in. zakaz wychodzenia z domu od godziny 22.00 do 05.00 rano i lokalne lockdowny.

Minister Zdrowia, Enrique Paris, podjął tę decyzję wobec gwałtownego nasilenia się pandemii w okręgach zamieszkanych przez 13 milionów Chilijczyków. Liczba nowych, notowanych dziennie, przypadków choroby wzrosła w ostatnich dwóch tygodniach o 36 procent. W ciągu 24 godzin - do poniedziałku wieczór - wykryto 6155 nowych zachorowań na koronawirusa.

Od początku pandemii do poniedziałku choroba zaatakowała w Chile 938 tys. mieszkańców, a zmarło 22359.

05:11 Koronawirus w Polsce i na świecie

Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie. Dla Was śledzimy wszystkie najważniejsze doniesienia. Śledźcie naszą relację na żywo.

Co działo się we wtorek? Zobaczcie relację z 23 marca: 
Wielkanoc z nowymi obostrzeniami. Pfizer rozpoczął testy leku na Covid-19