Koronawirus. W Polsce w poniedziałek wykryto 15 002 nowych zakażeń koronawirusem i 156 zgonach. Od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono zakażenie u 876 333 osób. 13 774 chorych zmarło. Zastępca szefa GIS poinformował o ogromnych błędach w raportowaniu liczby zakażeń SARS-Cov2. Wielka Brytania może stać się pierwszym państwem na świecie, które zarejestruje szczepionkę Pfizera BioNTech. AstraZeneca, jako trzecia firma poinformowała, że posiada skuteczną szczepionkę na koronawirusa.
- Na świecie wykryto już ponad 58 milionów przypadków koronawirusa, zmarło 1,3 mln osób chorych na Covid-19. Stany Zjednoczone, Brazylia i Indie wciąż są krajami najbardziej dotkniętymi przez pandemię.
- Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 002 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 156 zgonach. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 876 333 osób. 13 774 chorych zmarło.
- Zastępca szefa GIS Krzysztof Saczka ogłosił, że wykryto rozbieżności ws. raportowania danych w skali kraju na ok. 22 tys.
- Minister Zdrowia Adam Niedzielski w Porannej rozmowie w RMF FM przekazał jak mogą wyglądać testy przesiewowe w trzech regionach Polski [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Szef resortu zdrowia potwierdził w RMF FM, że hotele i kwatery pozostaną zamknięte do 17 stycznia 2021 roku. [CZYTAJ WIĘCEJ]
- W sobotę premier ogłosił "100 dni solidarności". Szef rządu przedstawił też plan znoszenia obostrzeń - otwarte zostaną galerie handlowe. Szczegóły znajdziecie w naszym tekście!
W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 252 zakażenia koronawirusem, co jest najniższym dobowym przyrostem od końca września. Nie zarejestrowano żadnego nowego zgonu z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.
Naczelny lekarz kraju, Tony Holohan poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni 14-dniowy wskaźnik zakażeń w Irlandii spadł o 40 proc. i wynosi obecnie 107 na 100 tys. mieszkańców, co jest czwartym najniższym wynikiem w Europie.
Spadek liczby zakażeń jest efektem trwającego już piąty tydzień lockdownu, który został wprowadzony na sześć tygodni. W środę odbędzie się posiedzenie rady ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), która ma zarekomendować rządowi dalsze kroki. Jak się oczekuje, w czwartek lub piątek premier Micheal Martin ogłosi plan kolejnych działań.
Zdecydowana większość osób najbardziej podatnych na zakażenie koronawirusem mogłaby zostać zaszczepiona przeciwko Covid-19 przed Wielkanocą - powiedział w poniedziałek wieczorem brytyjski premier Boris Johnson.
Szef brytyjskiego rządu podczas konferencji prasowej na Downing Street oświadczył, że "zrobiłoby to bardzo znaczącą zmianę" w sposobie, w jaki Wielka Brytania jest w stanie walczyć z epidemią. Johnson uczestniczył w niej w formie zdalnej, bo nadal izoluje się po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.
W poniedziałek rano firma AstraZeneca poinformowała, że opracowana przez nią wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw koronawirusowi daje do 90 proc. skuteczności. Johnson ocenił, że zakładając, iż zarówno ta, jak i dwie te, które zostały stworzone przez firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna, dostaną dopuszczone do użycia przez agencję ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA), większość najbardziej podatnych na zachorowanie osób w Wielkiej Brytanii mogłaby zostać zaszczepiona do wiosny.
Jest to całkowicie hipotetyczne, ale powinniśmy być w stanie zaszczepić zdecydowaną większość osób, które najbardziej potrzebują ochrony, do Wielkanocy - oświadczył Johnson. To bardzo znacząco zmieniłoby miejsce, w którym się obecnie znajdujemy - dodał.
W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano 8,6 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najniższą dzienną dynamikę rozwoju choroby podczas drugiej fali epidemii. W ciągu ostatniej doby resort zdrowia tego kraju potwierdził również spadek dziennej liczby zgonów. Od niedzieli było ich 170.
Jak poinformował w poniedziałek wieczorem podczas konferencji w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon, od piątku resort zdrowia zanotował ponad 25,8 tys. zakażeń koronawirusem. W sumie w Hiszpanii potwierdzono dotychczas ponad 1,58 mln infekcji.
Przedstawiciel ministerstwa zdrowia wskazał też na zmniejszenie się dynamiki zgonów na Covid-19. Od piątku zmarło w całym kraju 512 pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 43,1 tys.
Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r. - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Ostateczne nowe ograniczenia mają zostać zaaprobowane przez rząd w środę.
Na podstawie danych europejskich, według których w Bułgarii zakażonych jest obecnie 665 na 10 tys. osób, co stawia Bułgarię na 11. miejscu w UE, minister zaproponował siedem kroków, mających na celu ograniczenie rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa.
Od piątku mają być zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły, uniwersytety, kursy szkoleniowe. Restauracje, kawiarnie i wszelkie lokale gastronomiczne mają pracować wyłącznie na wynos, zawieszone mają być imprezy sportowe, wycieczki, konferencje, seminaria. Zamknięte mają być teatry, kina, centra handlowe oraz wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, banków, stacji benzynowych i aptek.
Nowe restrykcje mają obowiązywać 21 dni i przy ewentualnych pozytywnych efektach mogą zostać poluzowane w przededniu Bożego Narodzenia - wyjaśnił Angełow.
Francuskie władze zdrowotne poinformowały w poniedziałek o 4452 infekcjach koronawirusem, odnotowanych w ciągu ostatnich 24 godzin. W niedzielę stwierdzono 13157 nowych zakażeń. Dzienny przyrost infekcji wyhamowuje czwarty dzień z rzędu.
Wyniki poniedziałkowe są zwykle niższe niż w innych dniach, gdyż w niedziele przeprowadza się mniej testów. Siedmiodniowa średnia nowych infekcji, która koryguje tygodniowe raporty, wynosi 21 918, spadając poniżej progu 22 tys. po raz pierwszy od 17 października. Najwięcej zachorowań we Francji zanotowano 7 listopada - 54 440.
We kraju na koronawirusa zmarło w ciągu ostatniej doby 501 osób (łącznie w szpitalach i domach opieki); do tej pory Covid-19 we Francji kosztował życie 49 233 osób.
W oparciu o decyzję ministra zdrowia rozpoczęła się dystrybucja testów antygenowych do wybranych podmiotów leczniczych; tylko w Małopolsce prawie 30 tys. tego typu testów trafi do 42 placówek - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe wojewody małopolskiego.
Do tej pory - jak podało biuro wojewody - głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Teraz dodatkowo do testowania będą wykorzystywane testy antygenowe.
Wynik testu antygenowego jest znany już po kilkunastu minutach. Ma to przyspieszyć testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19, a tym samym ewentualne decyzje dotyczące hospitalizacji. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję Covid-19.
Władze Włoch wydały już 94 mln euro na szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jaką ma zakupić UE - poinformował rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Zapowiedział, że powstanie jeden punkt szczepień na 20 tys. obywateli.
Nadzwyczajny komisarz rządu w wystąpieniu przed parlamentarną komisją do spraw budżetu w poniedziałek podkreślił, że Włochom przypadnie 13,5 proc. wszystkich szczepionek zamówionych przez Unię.
Arcuri wyjaśnił, że suma 94 mln euro to ta, o jaką zwróciła się UE w ramach podziału kosztów na poszczególne państwa.
W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii utrzymała się powyżej 70 - poinformował w poniedziałek rząd Antonia Costy. Premier zapowiedział, że zapewnienie szczepień Portugalczykom będzie dla władz państwowych dużym wyzwaniem logistycznym.
Z szacunków portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że od niedzieli zarejestrowano 74 przypadki śmierci pacjentów z koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia przekracza już 3971. Dzień wcześniej zmarły 73 osoby.
Według portugalskich służb medycznych w ciągu ostatniej doby wyhamowała dynamika zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od niedzieli przybyło ponad 4 tys. nowych zakażeń, a liczba osób hospitalizowanych po raz kolejny przekroczyła rekordowy poziom - prawie pół tysiąca pacjentów.
Saudyjskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w poniedziałek, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie bezpłatna dla wszystkich mieszkańców Królestwa, a 70 proc. populacji, które nie było narażone na SARS-CoV-2, zostanie zaszczepionych przed końcem 2021 r.
Wiceminister zdrowia Abdullah Assiri w wywiadzie dla saudyjskiej telewizji państwowej nie sprecyzował, która szczepionka zostanie użyta, ale podkreślił, by "była ona dostępna dla wszystkich za darmo".
Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym migranci stanowią ok. 38 proc. mieszkańców i są bardzo często traktowani jako pozbawiona praw tania siła robocza.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 450 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 206 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował brytyjski rząd.
To najmniejsza liczba nowych zakażeń od 12 października - niższa o 3212 od bilansu z niedzieli, o 5913 od tego z poniedziałku przed tygodniem i aż o 18 tys. od rekordu z 12 listopada. Wprawdzie do pewnego stopnia spadek może być spowodowany mniejszą liczbą testów lub opóźnieniami przy analizowaniu, ale jest to trzeci kolejny dzień, gdy bilans jest poniżej 20 tys.
Pomimo tego znaczącego spadku w skali całego kraju, w Szkocji i Walii wykryto więcej zakażeń niż poprzedniego dnia - odpowiednio 949 i 892, natomiast statystyki z Anglii (13 329) są najniższe od 17 października, a z Irlandii Północnej (280) - od 1 października.
W całym kraju liczba infekcji SARS-CoV-2, które stwierdzono od początku epidemii, wynosi obecnie 1 527 495, co jest siódmym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Francji, Rosji i Hiszpanii.
Czeski minister zdrowia Jan Blatny poinformował w poniedziałek, że szpitale mogą przystąpić do planowanych zabiegów i operacji, które wstrzymano w październiku z uwagi na pandemię koronawirusa. Szpitale, m.in. w Pradze, Brnie, Znojmie i Zlinie, wznowiły zabiegi.
Blatny podkreślił, że szpitale muszą zachowywać rezerwę, która pozwoli placówkom ochrony zdrowia reagować na ewentualny wzrost zakażeń SARS-CoV-2.
Czeskie ministerstwo zdrowia nakazało szpitalom wstrzymać planowane zabiegi 26 października. Według ostatnich danych resortu w szpitalach jest zajętych około dwóch trzecich łóżek, przystosowanych do podawania tlenu. Wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest 1600, dwukrotnie więcej niż na początku października. Oddziały intensywnej opieki medycznej mają do dyspozycji około 320 łóżek dla pacjentów z COVID-19, dla innych pacjentów 650. Rezerwa respiratorów wynosi około 40 proc.
Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii koronawirusa przekroczyła w poniedziałek 50 tys. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 630 następnych zgonów i 22930 nowych zakażeń, mniej niż w poprzednich dniach - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
W ciągu jednego dnia wykonano 149 tys. testów, o 40 tys. mniej niż w niedzielę. Dzień wcześniej informowano o 562 zgonach i ponad 28 tys. nowych przypadków zakażeń.
Łączny bilans zgonów w kraju wzrósł do 50453. Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,4 mln mieszkańców Włoch, co oznacza, że zakażona została co 42. osoba. Wyzdrowiały 584 tys.
Poniedziałek jest w woj. śląskim dniem z najniższym od dawna dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 694 nowych przypadkach w regionie. Eksperci komentują to jednak ostrożnie.
Liczba zakażeń raportowanych w poniedziałki jest z reguły najniższa w tygodniu, ponieważ w weekendy wykonuje się mniej testów, niż w dni robocze.
Obserwujemy w ciągu ostatnich dni bardzo korzystny trend, dzisiaj rekordowo mało zachorowań, ale podchodzimy do tego bardzo ostrożnie. Nie chcemy być huraoptymistami. Mamy świadomość, że to jest epidemia w trakcie rozwoju - powiedział w poniedziałek śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Włodzimierz Mazur.
Obserwujemy stabilizację - i bardzo się z tego cieszymy - nie tylko w woj. śląskim, ale w całej Polsce. To znaczy, że te reżimy i zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów doradzających panu premierowi przynoszą pewne rezultaty - komentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również ostrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem.
Ponad 200 osób - pensjonariuszy i pracowników - miejskich placówek zdrowia i opieki społecznej w Łodzi jest zakażonych koronawirusem - wynika z informacji, jakie przesłały w poniedziałek PAP służby prasowe łódzkiego magistratu.
Najwięcej osób z potwierdzonym koronawirusem jest w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym przy ul. Przybyszewskiego - 157. Chorych na Covid-19 jest 109 mieszkańców oraz 48 pracowników. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej na ul. Paradnej pozytywne testy na koronawirusa stwierdzono u 22 mieszkańców i siedmiu pracowników.
Trwają uzgodnienia w sprawie reżimu sanitarnego dla stacji narciarskich. Jeszcze w poniedziałek będą zakończone - poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Według zapowiedzi wicepremiera i szefa MRPiT Jarosława Gowina we wtorek ma być ogłoszona decyzja o otwarciu, po uzyskaniu akceptacji GIS, branży narciarskiej.
Rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych Sylwia Groszek powiedziała PAP, że podczas poniedziałkowego e-spotkania przedstawicieli ośrodków narciarskich z wicepremierem Gowinem padło zapewnienie, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym, ale w reżimie sanitarnym.
Udało nam się wypracować kompromis tak, żeby branża narciarska w ostrym reżimie sanitarnym, ale bezpiecznym dla narciarzy i snowboardzistów, mogła ruszyć. Wszystkie wypracowane wytyczne będą konsultowane z głównym inspektorem sanitarnym i czekamy na ostateczną akceptację. Mam nadzieję, że jutro będziemy mogli powiedzieć o szczegółach - stwierdziła. Dodała, że będą to wymogi sanitarne podobne do obowiązujących w innych branżach.
O wynikach spotkania poinformował też Gowin cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: Doszliśmy z branżą narciarską do uzgodnień dotyczących szczególnego reżimu sanitarnego. Jeżeli GIS zaakceptuje te rozwiązania, to jutro będziemy mogli wydać komunikat o tym, że branża narciarska będzie otwarta w ramach ustalonych rygorów sanitarnych.
Do końca listopada podpiszemy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi - poinformowała minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher, zaznaczając, że 15 proc. szczepionek zakupionych przez UE trafi do Francji.
Mamy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi; cztery podpisane i dwie umowy przedwstępne, których przygotowanie musi przejść proces walidacji - poinformowała minister Pannier-Runacher w Radiu J.
Minister zapewniła, że umowy zostaną podpisane do końca listopada. Każda z tych umów odpowiada 200 do 300 mln dawek szczepionki zamówionych plus 100 do 200 mln dawek opcjonalnych. Tylko jeden z tych kontraktów, z firmą Moderna, dotyczy mniejszego wolumenu - 80 mln, jest to związane ze złożonością produkcji - oświadczyła Pannier-Runacher, która uczestniczy w negocjacjach UE z koncernami farmaceutycznymi opracowującymi szczepionki.
Prezydent Andrzej Duda oddał osocze i zachęcił do tego samego wszystkich ozdrowieńców. Wyzdrowiałem, oddaję osoczę i wszystkich Was ozdrowieńców do tego zachęcam! - powiedział prezydent w krótkim materiale wideo opublikowanym w poniedziałek.