Koronawirus. W Polsce w poniedziałek wykryto 15 002 nowych zakażeń koronawirusem i 156 zgonach. Od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono zakażenie u 876 333 osób. 13 774 chorych zmarło. Zastępca szefa GIS poinformował o ogromnych błędach w raportowaniu liczby zakażeń SARS-Cov2. Wielka Brytania może stać się pierwszym państwem na świecie, które zarejestruje szczepionkę Pfizera BioNTech. AstraZeneca, jako trzecia firma poinformowała, że posiada skuteczną szczepionkę na koronawirusa.

- Na świecie wykryto już ponad 58 milionów przypadków koronawirusa, zmarło 1,3 mln osób chorych na Covid-19. Stany Zjednoczone, Brazylia i Indie wciąż są krajami najbardziej dotkniętymi przez pandemię.

- Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 002 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 156 zgonach. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 876 333 osób. 13 774 chorych zmarło.

- Zastępca szefa GIS Krzysztof Saczka ogłosił, że wykryto rozbieżności ws. raportowania danych w skali kraju na ok. 22 tys.

- Minister Zdrowia Adam Niedzielski w Porannej rozmowie w RMF FM przekazał jak mogą wyglądać testy przesiewowe w trzech regionach Polski [CZYTAJ WIĘCEJ].

- Szef resortu zdrowia potwierdził w RMF FM, że hotele i kwatery pozostaną zamknięte do 17 stycznia 2021 roku. [CZYTAJ WIĘCEJ]

- W sobotę premier ogłosił "100 dni solidarności". Szef rządu przedstawił też plan znoszenia obostrzeń - otwarte zostaną galerie handlowe. Szczegóły znajdziecie w naszym tekście!

23:38 Irlandia

W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 252 zakażenia koronawirusem, co jest najniższym dobowym przyrostem od końca września. Nie zarejestrowano żadnego nowego zgonu z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Naczelny lekarz kraju, Tony Holohan poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni 14-dniowy wskaźnik zakażeń w Irlandii spadł o 40 proc. i wynosi obecnie 107 na 100 tys. mieszkańców, co jest czwartym najniższym wynikiem w Europie.

Spadek liczby zakażeń jest efektem trwającego już piąty tydzień lockdownu, który został wprowadzony na sześć tygodni. W środę odbędzie się posiedzenie rady ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), która ma zarekomendować rządowi dalsze kroki. Jak się oczekuje, w czwartek lub piątek premier Micheal Martin ogłosi plan kolejnych działań.

23:25 Johnson zapowiada szczepienia przed Wielkanocą

Zdecydowana większość osób najbardziej podatnych na zakażenie koronawirusem mogłaby zostać zaszczepiona przeciwko Covid-19 przed Wielkanocą - powiedział w poniedziałek wieczorem brytyjski premier Boris Johnson.

Szef brytyjskiego rządu podczas konferencji prasowej na Downing Street oświadczył, że "zrobiłoby to bardzo znaczącą zmianę" w sposobie, w jaki Wielka Brytania jest w stanie walczyć z epidemią. Johnson uczestniczył w niej w formie zdalnej, bo nadal izoluje się po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

W poniedziałek rano firma AstraZeneca poinformowała, że opracowana przez nią wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw koronawirusowi daje do 90 proc. skuteczności. Johnson ocenił, że zakładając, iż zarówno ta, jak i dwie te, które zostały stworzone przez firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna, dostaną dopuszczone do użycia przez agencję ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA), większość najbardziej podatnych na zachorowanie osób w Wielkiej Brytanii mogłaby zostać zaszczepiona do wiosny.

Jest to całkowicie hipotetyczne, ale powinniśmy być w stanie zaszczepić zdecydowaną większość osób, które najbardziej potrzebują ochrony, do Wielkanocy - oświadczył Johnson. To bardzo znacząco zmieniłoby miejsce, w którym się obecnie znajdujemy - dodał.

22:10 Hiszpania

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano 8,6 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najniższą dzienną dynamikę rozwoju choroby podczas drugiej fali epidemii. W ciągu ostatniej doby resort zdrowia tego kraju potwierdził również spadek dziennej liczby zgonów. Od niedzieli było ich 170.

Jak poinformował w poniedziałek wieczorem podczas konferencji w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon, od piątku resort zdrowia zanotował ponad 25,8 tys. zakażeń koronawirusem. W sumie w Hiszpanii potwierdzono dotychczas ponad 1,58 mln infekcji.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia wskazał też na zmniejszenie się dynamiki zgonów na Covid-19. Od piątku zmarło w całym kraju 512 pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 43,1 tys.

21:54 Bułgaria rozważa 21-dniowy lockdown

Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r. - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Ostateczne nowe ograniczenia mają zostać zaaprobowane przez rząd w środę.

Na podstawie danych europejskich, według których w Bułgarii zakażonych jest obecnie 665 na 10 tys. osób, co stawia Bułgarię na 11. miejscu w UE, minister zaproponował siedem kroków, mających na celu ograniczenie rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa.

Od piątku mają być zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły, uniwersytety, kursy szkoleniowe. Restauracje, kawiarnie i wszelkie lokale gastronomiczne mają pracować wyłącznie na wynos, zawieszone mają być imprezy sportowe, wycieczki, konferencje, seminaria. Zamknięte mają być teatry, kina, centra handlowe oraz wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, banków, stacji benzynowych i aptek.

Nowe restrykcje mają obowiązywać 21 dni i przy ewentualnych pozytywnych efektach mogą zostać poluzowane w przededniu Bożego Narodzenia - wyjaśnił Angełow.

21:14 Nowe zakażenia we Francji

Francuskie władze zdrowotne poinformowały w poniedziałek o 4452 infekcjach koronawirusem, odnotowanych w ciągu ostatnich 24 godzin. W niedzielę stwierdzono 13157 nowych zakażeń. Dzienny przyrost infekcji wyhamowuje czwarty dzień z rzędu.

Wyniki poniedziałkowe są zwykle niższe niż w innych dniach, gdyż w niedziele przeprowadza się mniej testów. Siedmiodniowa średnia nowych infekcji, która koryguje tygodniowe raporty, wynosi 21 918, spadając poniżej progu 22 tys. po raz pierwszy od 17 października. Najwięcej zachorowań we Francji zanotowano 7 listopada - 54 440.

We kraju na koronawirusa zmarło w ciągu ostatniej doby 501 osób (łącznie w szpitalach i domach opieki); do tej pory Covid-19 we Francji kosztował życie 49 233 osób.

21:05 Dystrybucja testów antygenowych w Małopolsce

W oparciu o decyzję ministra zdrowia rozpoczęła się dystrybucja testów antygenowych do wybranych podmiotów leczniczych; tylko w Małopolsce prawie 30 tys. tego typu testów trafi do 42 placówek - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Do tej pory - jak podało biuro wojewody - głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Teraz dodatkowo do testowania będą wykorzystywane testy antygenowe.

Wynik testu antygenowego jest znany już po kilkunastu minutach. Ma to przyspieszyć testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19, a tym samym ewentualne decyzje dotyczące hospitalizacji. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję Covid-19.

20:47 Włochy wydają pieniądze na szczepionki

Władze Włoch wydały już 94 mln euro na szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jaką ma zakupić UE - poinformował rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Zapowiedział, że powstanie jeden punkt szczepień na 20 tys. obywateli.

Nadzwyczajny komisarz rządu w wystąpieniu przed parlamentarną komisją do spraw budżetu w poniedziałek podkreślił, że Włochom przypadnie 13,5 proc. wszystkich szczepionek zamówionych przez Unię.

Arcuri wyjaśnił, że suma 94 mln euro to ta, o jaką zwróciła się UE w ramach podziału kosztów na poszczególne państwa.

20:20 Portugalia

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii utrzymała się powyżej 70 - poinformował w poniedziałek rząd Antonia Costy. Premier zapowiedział, że zapewnienie szczepień Portugalczykom będzie dla władz państwowych dużym wyzwaniem logistycznym.

Z szacunków portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że od niedzieli zarejestrowano 74 przypadki śmierci pacjentów z koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia przekracza już 3971. Dzień wcześniej zmarły 73 osoby.

Według portugalskich służb medycznych w ciągu ostatniej doby wyhamowała dynamika zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od niedzieli przybyło ponad 4 tys. nowych zakażeń, a liczba osób hospitalizowanych po raz kolejny przekroczyła rekordowy poziom - prawie pół tysiąca pacjentów.

19:50 Arabia Saudyjska nieodpłatnie zaszczepi wszystkich mieszkańców

Saudyjskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w poniedziałek, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie bezpłatna dla wszystkich mieszkańców Królestwa, a 70 proc. populacji, które nie było narażone na SARS-CoV-2, zostanie zaszczepionych przed końcem 2021 r.

Wiceminister zdrowia Abdullah Assiri w wywiadzie dla saudyjskiej telewizji państwowej nie sprecyzował, która szczepionka zostanie użyta, ale podkreślił, by "była ona dostępna dla wszystkich za darmo".

Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym migranci stanowią ok. 38 proc. mieszkańców i są bardzo często traktowani jako pozbawiona praw tania siła robocza.

19:31 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 450 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 206 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował brytyjski rząd.

To najmniejsza liczba nowych zakażeń od 12 października - niższa o 3212 od bilansu z niedzieli, o 5913 od tego z poniedziałku przed tygodniem i aż o 18 tys. od rekordu z 12 listopada. Wprawdzie do pewnego stopnia spadek może być spowodowany mniejszą liczbą testów lub opóźnieniami przy analizowaniu, ale jest to trzeci kolejny dzień, gdy bilans jest poniżej 20 tys.

Pomimo tego znaczącego spadku w skali całego kraju, w Szkocji i Walii wykryto więcej zakażeń niż poprzedniego dnia - odpowiednio 949 i 892, natomiast statystyki z Anglii (13 329) są najniższe od 17 października, a z Irlandii Północnej (280) - od 1 października.

W całym kraju liczba infekcji SARS-CoV-2, które stwierdzono od początku epidemii, wynosi obecnie 1 527 495, co jest siódmym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Francji, Rosji i Hiszpanii.

18:29 Czeskie szpitale wznawiają planowane zabiegi i operacje

Czeski minister zdrowia Jan Blatny poinformował w poniedziałek, że szpitale mogą przystąpić do planowanych zabiegów i operacji, które wstrzymano w październiku z uwagi na pandemię koronawirusa. Szpitale, m.in. w Pradze, Brnie, Znojmie i Zlinie, wznowiły zabiegi.

Blatny podkreślił, że szpitale muszą zachowywać rezerwę, która pozwoli placówkom ochrony zdrowia reagować na ewentualny wzrost zakażeń SARS-CoV-2.

Czeskie ministerstwo zdrowia nakazało szpitalom wstrzymać planowane zabiegi 26 października. Według ostatnich danych resortu w szpitalach jest zajętych około dwóch trzecich łóżek, przystosowanych do podawania tlenu. Wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest 1600, dwukrotnie więcej niż na początku października. Oddziały intensywnej opieki medycznej mają do dyspozycji około 320 łóżek dla pacjentów z COVID-19, dla innych pacjentów 650. Rezerwa respiratorów wynosi około 40 proc.

18:13 Bilans we Włoszech

Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii koronawirusa przekroczyła w poniedziałek 50 tys. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 630 następnych zgonów i 22930 nowych zakażeń, mniej niż w poprzednich dniach - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu jednego dnia wykonano 149 tys. testów, o 40 tys. mniej niż w niedzielę. Dzień wcześniej informowano o 562 zgonach i ponad 28 tys. nowych przypadków zakażeń.

Łączny bilans zgonów w kraju wzrósł do 50453. Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,4 mln mieszkańców Włoch, co oznacza, że zakażona została co 42. osoba. Wyzdrowiały 584 tys.

17:51 Stabilizacja w Śląskiem

Poniedziałek jest w woj. śląskim dniem z najniższym od dawna dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 694 nowych przypadkach w regionie. Eksperci komentują to jednak ostrożnie.

Liczba zakażeń raportowanych w poniedziałki jest z reguły najniższa w tygodniu, ponieważ w weekendy wykonuje się mniej testów, niż w dni robocze.

Obserwujemy w ciągu ostatnich dni bardzo korzystny trend, dzisiaj rekordowo mało zachorowań, ale podchodzimy do tego bardzo ostrożnie. Nie chcemy być huraoptymistami. Mamy świadomość, że to jest epidemia w trakcie rozwoju - powiedział w poniedziałek śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Włodzimierz Mazur.

Obserwujemy stabilizację - i bardzo się z tego cieszymy - nie tylko w woj. śląskim, ale w całej Polsce. To znaczy, że te reżimy i zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów doradzających panu premierowi przynoszą pewne rezultaty - komentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również ostrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem.

17:22 Koronawirus w łódzkich placówkach i DPS-ach

Ponad 200 osób - pensjonariuszy i pracowników - miejskich placówek zdrowia i opieki społecznej w Łodzi jest zakażonych koronawirusem - wynika z informacji, jakie przesłały w poniedziałek PAP służby prasowe łódzkiego magistratu.

Najwięcej osób z potwierdzonym koronawirusem jest w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym przy ul. Przybyszewskiego - 157. Chorych na Covid-19 jest 109 mieszkańców oraz 48 pracowników. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej na ul. Paradnej pozytywne testy na koronawirusa stwierdzono u 22 mieszkańców i siedmiu pracowników.

17:13 GIS: Trwają uzgodnienia reżimu sanitarnego dla stacji narciarskich

Trwają uzgodnienia w sprawie reżimu sanitarnego dla stacji narciarskich. Jeszcze w poniedziałek będą zakończone - poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Według zapowiedzi wicepremiera i szefa MRPiT Jarosława Gowina we wtorek ma być ogłoszona decyzja o otwarciu, po uzyskaniu akceptacji GIS, branży narciarskiej.

Rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych Sylwia Groszek powiedziała PAP, że podczas poniedziałkowego e-spotkania przedstawicieli ośrodków narciarskich z wicepremierem Gowinem padło zapewnienie, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym, ale w reżimie sanitarnym.

Udało nam się wypracować kompromis tak, żeby branża narciarska w ostrym reżimie sanitarnym, ale bezpiecznym dla narciarzy i snowboardzistów, mogła ruszyć. Wszystkie wypracowane wytyczne będą konsultowane z głównym inspektorem sanitarnym i czekamy na ostateczną akceptację. Mam nadzieję, że jutro będziemy mogli powiedzieć o szczegółach - stwierdziła. Dodała, że będą to wymogi sanitarne podobne do obowiązujących w innych branżach.

O wynikach spotkania poinformował też Gowin cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: Doszliśmy z branżą narciarską do uzgodnień dotyczących szczególnego reżimu sanitarnego. Jeżeli GIS zaakceptuje te rozwiązania, to jutro będziemy mogli wydać komunikat o tym, że branża narciarska będzie otwarta w ramach ustalonych rygorów sanitarnych.

17:07 Francja otrzyma ok. 15 proc. unijnej puli szczepionek

Do końca listopada podpiszemy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi - poinformowała minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher, zaznaczając, że 15 proc. szczepionek zakupionych przez UE trafi do Francji.

Mamy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi; cztery podpisane i dwie umowy przedwstępne, których przygotowanie musi przejść proces walidacji - poinformowała minister Pannier-Runacher w Radiu J.

Minister zapewniła, że umowy zostaną podpisane do końca listopada. Każda z tych umów odpowiada 200 do 300 mln dawek szczepionki zamówionych plus 100 do 200 mln dawek opcjonalnych. Tylko jeden z tych kontraktów, z firmą Moderna, dotyczy mniejszego wolumenu - 80 mln, jest to związane ze złożonością produkcji - oświadczyła Pannier-Runacher, która uczestniczy w negocjacjach UE z koncernami farmaceutycznymi opracowującymi szczepionki.

16:51 Prezydent do oddawania osocza

Prezydent Andrzej Duda oddał osocze i zachęcił do tego samego wszystkich ozdrowieńców. Wyzdrowiałem, oddaję osoczę i wszystkich Was ozdrowieńców do tego zachęcam! - powiedział prezydent w krótkim materiale wideo opublikowanym w poniedziałek.

Andrzej Duda odwiedził poradnię krwiodawstwa, gdzie oddał osocze, które wykorzystywane jest w terapiach leczenia chorych na Covid-19. Prezydent zachęcił ozdrowieńców, aby sprawdzili, czy mają przeciwciała i w przypadku wyrażenia zgody przez służby medyczne oddali osocze.

Prezydent 4 listopada zakończył izolację, która była skutkiem zakażenia się przez niego koronawirusem.

16:47 Zakażenie koronawirusem w DPS-ie w Grodkowie

Większość z 47 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie jest zakażonych koronawirusem. Dyrektor placówki Małgorzata Żar poinformowała, że zakażenie potwierdzono także u połowy kadry.

Pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 wśród pracowników Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie zanotowano w piątek. Na wniosek dyrekcji placówki przeprowadzono testy wśród podopiecznych i kadry.

15:59 Rosja: Od początku pandemii śmiertelność wyższa o 120 tysięcy osób od średniej

W Rosji od kwietnia do października br., a więc podczas pandemii SARS-CoV-2, zmarło 120 tysięcy osób więcej niż przeciętnie w ciągu ostatnich pięciu lat w analogicznym okresie - podał w poniedziałek niezależny portal Mediazona, powołując się na dane urzędowe.

Mediazona oparła się na danych urzędu statystycznego Rosstat i urzędów stanu cywilnego w 21 regionach Rosji. W skład Federacji Rosyjskiej wchodzi ponad 80 regionów. Na podstawie tych danych Mediazona szacuje, że umieralność wzrosła w Rosji o 18 procent.

Dane te odbiegają znacznie od oficjalnych statystyk dotyczących zgonów w Rosji z powodu Covid-19. Według urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor w okresie od kwietnia do września br. koronawirus był przyczyną śmierci 20 698 osób. Rosstat prowadzi podliczenia ofiar koronawirusa według innej metodologii i jego dane są znacznie wyższe: wiąże on koronawirusa ze śmiercią 55,6 tysięcy osób.

Niemniej, wciąż jest to liczba niższa niż wzrost umieralności o 120 tysięcy, o którym pisze Mediazona.

15:42 Koronawirus w siatkarskiej Ekstraklasie

15:30 Koronawirus w Polsce. Jakie obostrzenia na Święta?

15:10 Płock: W WSzZ na 109 dedykowanych łóżek 102 pacjentów z koronawirusem - 25 oczekujących na wynik testów

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) na 109 dedykowanych łóżek przebywało w poniedziałek rano 102 pacjentów z koronawirusem. Kolejnych 25 pacjentów oczekiwało w tym czasie na wynik testów. Od soboty zmarło tam 11 osób zakażonych koronawirusem.


14:46 Świętokrzyskie: Bezpłatne testy na obecność koronawirusa bez skierowania od lekarza

Wymazy do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa będą pobierane w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu bez konieczności rejestracji telefonicznej. RCNT, jedyna instytucja w regionie, przeprowadza testy za darmo, bez skierowania od lekarza.

Z testów mogą skorzystać pracownicy instytucji, urzędów, ale nie tylko. Są one przeznaczone dla wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Mogą je wykonać osoby, które mają jakieś wątpliwości co do swojego stanu zdrowia albo ci, którzy wiedzą, że mogli mieć kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem i obawiają się, że teraz same mogą zarażać innych
- poinformował dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Marcin Zawierucha.

14:39 Koronawirus w Polsce. Sytuacja na Podlasiu

871 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie w szpitalach w Podlaskiem, 77 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

W regionie nieco przybyło i miejsc covidowych i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, w szpitalach w regionie przybyło 9 łóżek i 10 respiratorów.

Obecnie dla pacjentów z COVID-19 jest w Podlaskiem 1 tys. 649 łóżek w szpitalach i 113 respiratorów - wynika z danych (z niedzieli) urzędu wojewódzkiego.

14:20 Szpital tymczasowy w Opolu

W czasie konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak poinformował, że w ostatnich dniach tygodnia powinny zakończyć się prace budowlane przy szpitalu tymczasowym na chorych na COVID-19 przy ulicy Wrocławskiej w Opolu.

W ciągu najbliższych dni przy budynku Centrum Kongresowo-Wystawienniczym zostanie zamontowany zbiornik na tlen medyczny dla chorych umieszczonych w szpitalu tymczasowym. Według wstępnych założeń, placówka ma mieć możliwość przyjęcia 150 pacjentów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, aż 85 łóżek szpitalnych będzie miało wyposażenie OIOM.

13:50 Jarosław Gowin: Wkrótce dobre wieści dla narciarzy

13:21 Kolejna szczepionka przeciwko Covid-19 z obiecującymi wynikami. Johnson: To fantastyczna wiadomość

"Niewiarygodnie ekscytująca wiadomość, że oksfordzka szczepionka okazała się tak skuteczna w testach. Przed nami jeszcze dalsze kontrole bezpieczeństwa, ale to fantastyczne wyniki. Dobra robota naszych wspaniałych naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca oraz wszystkich, którzy zgłosili się na ochotnika do testów" - napisał vrytyjski premier Boris Johnson nazwał w poniedziałek na Twitterze.

W poniedziałek rano brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła, że opracowana przez nią razem z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw Covid-19 wykazuje, przy optymalnym dawkowaniu, skuteczność do ok. 90 proc. To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki - poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

Wielka Brytania zamówiła 100 mln dawek szczepionki AstraZeneca, a także 40 mln tej opracowanej przez Pfizera i 5 mln przez Modernę
. Ponadto zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają.

13:06 Koronawirus we Włoszech

27 tysięcy lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek zakaziło się koronawirusem we Włoszech w ciągu miesiąca - takie dane przedstawił w poniedziałek konsultant ministerstwa zdrowia profesor Walter Ricciardi. Sytuację w szpitalach w kraju określił jako "straszną".

Obecnie presja w całych Włoszech na szpitale jest straszna - powiedział Ricciardi w wywiadzie dla telewizji RAI.

Profesor higieny i medycyny prewencyjnej zaznaczył, że średnio zakaża się codziennie 900 pracowników służby zdrowia.

Jeśli presja ta będzie się utrzymywać, nie tylko niemożliwe będzie leczenie pacjentów, ale i zabraknie personelu na pierwszej linii walki z koronawirusem
- ostrzegł doradca ministra zdrowia Roberto Speranzy.

12:55 Ekspert o pandemii w Polsce

Pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, a teraz powinny być spadki — powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie oczywiście nie da się wykryć wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale średnie tygodniowe dają pole do delikatnego optymizmu.

Widać wyraźnie, że notujemy powoli spadek. Ja patrzę na dane tygodniowe, bo w codziennym raportowaniu nie widzimy zawsze pełnego obrazu sytuacji. Jakiś wynik spłynie później, jednego dnia jest więcej testów, a drugiego mniej, więc lepiej analizować wszystko w ujęciu siedmiodniowym. Nie zmienia to faktu, że widać wyhamowanie epidemii, co jest wynikiem pierwszych restrykcji. Teraz powinny zacząć się spadki - podkreślił wirusolog.

Zdaniem eksperta o tym, że jest wyraźnie lepiej, będzie można powiedzieć, gdy średnia dziennych zakażeń z ostatnich siedmiu dni spadnie poniżej 10 tys. nowych przypadków.


12:53 Szczepionka przeciw koronawirusowi

Są podstawy, by sądzić, że zaszczepienie przeciw koronawirusowi da co najmniej rok ochrony - powiedział w poniedziałek prof. Andrew Pollard, szef zespołu na Uniwersytecie Oksfordzkim, który wraz z koncernem AstraZeneca stworzył brytyjską szczepionkę.

Mamy powody do optymizmu co do odpowiedzi układu odpornościowego trwającej co najmniej rok - powiedział Pollard, cytowany przez agencję Reutera. Jak jednak dodał, aby to potwierdzić, potrzebne będą dodatkowe badania.

Naukowiec stojący na czele Oxford Vaccine Group, dodał, że jak dotąd nie ma dowodów na to, by koronawirus przechodził mutacje, które czyniłyby go bardziej odpornym na przeciwciała powstające w wyniku zaszczepienia.


12:50 Będzie zakaz przemieszczania się na czas świąt?

W tej chwili jest w konsultacjach projekt rozporządzenia, w którym chcemy ograniczyć przemieszczanie się osób w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jaki będzie końcowy efekt tych konsultacji i jak to rozporządzenie będzie wyglądało, przekonamy się niedługo - dodał.

Wyjaśnił, że celem jest to, by ludzie ograniczyli swą aktywność także w okresie świąt, bo to jedyny i najważniejszy element pozwalający zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem.

12:47 Belgia

W Belgii spada liczba hospitalizacji, zgonów i nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W belgijskich szpitalach z powodu Covid-19 przebywa obecnie nieco ponad 5000 pacjentów - informuje w poniedziałek belgijski instytut zdrowia publicznego Sciensano.

Jak podaje telewizja VRT, w ciągu tygodnia do niedzieli 22 listopada do szpitali w kraju przyjmowano średnio 304 pacjentów z koronawirusem dziennie; był to spadek o jedną trzecią w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. W niedzielę 208 osób z Covid-19 zostało przyjętych do szpitali w kraju, a 139 osób zostało wypisanych.

Obecnie w belgijskich szpitalach znajduje się 5024 osób z Covid-19, w tym 1194 na oddziałach intensywnej terapii, a 760 jest podłączonych do respiratorów.


12:43 Raportowanie danych

Testy antygenowe są rozwożone do placówek. Wszystkie wyniki dodatnie będą wpisywane do systemu EWP, zatem wyniki testów antygenowych, tak samo jak testów genetycznych, będą uwzględniane w statystykach - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraskę pytano na konferencji prasowej w Warszawie, czy i kiedy będą uwzględniane w statystykach testy antygenowe.


12:40 Testy antygenowe

Wiceminister zdrowia poinformował, że od Polski dotarło milion testów antygenowych, które są przekazywane do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć i karetek. Dodał, że kolejny ich milion dotrze do Polski w najbliższym czasie.


12:36 Szczepionka najpierw dla seniorów

W pierwszej kolejności szczepieni przeciw koronawirusowi będą seniorzy, medycy i służby mundurowe. Szczepienie będzie dobrowolne - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska.

Szczepionki, które do nas dotrą, będą najpierw skierowane do osób z grup ryzyka - zaznaczył na konferencji prasowej w GIS wiceminister Kraska.

Chcemy w pierwszej kolejności wyszczepić osoby powyżej 65. roku życia, które, jak wiemy, dość ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem i najczęściej trafiają do szpitali. W tej grupie jest też najwięcej zgonów - wskazał Kraska.

Pozostałe grupy osób, które mają być priorytetowo szczepione, to - jak podał - pracownicy ochrony zdrowia i służby mundurowe.


12:22 Raportowanie danych w Polsce

Na dziś wykryliśmy rozbieżności ws. raportowania danych w skali kraju na ok. 22 tys. - przekazał w poniedziałek zastępca szefa GIS Krzysztof Saczka na konferencji prasowej. Podkreślił, że te dane nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną i nie wymagają podjęcia określonych decyzji.

Zaznaczył, że "zostały podjęte konkretne działania zmierzające w kierunku sprawozdawczości w zakresie zakażeń COVID-19". Został do tego celu przystosowany bardzo system EWP, który powstał w maju i służy komunikacji w zakresie wymiany informacji - dodał.

Zdaniem Saczki, "wprowadzanie danych przez laboratoria do systemu EWP ma się odbywać w terminie maksymalnym do 48 godzin, w związku z czym został wypracowany odpowiedni interfejs umożliwiający raportowanie przez laboratoria tych wyników".


11:35 Globalny kod zdrowotny

Więcej o pomyśle Chińczyków dotyczących kodów QR przeczytacie w naszym tekście.


11:20 Wielka Brytania

Brytyjska firma AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciw koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

Jak poinformowała wiceprezes koncernu Pam Cheng, do końca roku firma będzie miała wystarczającą ilość szczepionki na 200 mln dawek do końca roku i 700 mln do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, ale gotowych do użytku będzie 4 mln w tym roku i 40 mln w przyszłym. Łącznie w 2021 roku AstraZeneca chce wyprodukować 3 mld dawek preparatu.


11:18 Apel Chin

Chiny wzywają do stworzenia globalnego systemu certyfikatów zdrowotnych w formie uznawanych na całym świecie kodów QR, by ułatwić podróże międzynarodowe w czasie pandemii Covid-19 - oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping na szczycie grupy G20.

Musimy dalej harmonizować przepisy i standardy oraz utworzyć "szybkie kanały", by ułatwić uporządkowany przepływ osób - powiedział Xi, cytowany przez oficjalną chińską agencję prasową Xinhua.

Kody QR miałyby weryfikować stan zdrowia pasażerów w oparciu o wyniki badań pod kątem koronawirusa. Obrońcy praw człowieka ostrzegają jednak, że kody mogłyby zostać również wykorzystane do "szerszego nadzoru politycznego i wykluczenia".

Pandemia koronawirusa znacznie utrudniła podróże między krajami. Wiele państw wprowadziło ograniczenia możliwości wjazdu dla cudzoziemców, przymusową kwarantannę podróżnych lub konieczność przedstawiania przez nich ujemnych wyników badań 


pod kątem Covid-19.


10:59 Gospodarka

Branża narciarska oczekuje zmiany decyzji rządu odnośnie ferii i funkcjonowania wyciągów. W związku z ogłoszoną przez premiera decyzją, tylko niektóre stacje narciarskie wstrzymały przygotowania do sezonu zimowego. Największe ośrodki w Białce Tatrzańskiej i Szczyrku nie zaprzestały przygotowań.

W poniedziałek zorganizowano e-konferencję stacji narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (PSNiT). W poniedziałek również Stowarzyszenie chce przedstawić stronie rządowej argumenty za otwarciem branży narciarskiej, jak również szczegółowe pytania dotyczące przedstawionych obostrzeń.

"Spodziewamy się szybkiej reakcji, mając nadzieję, że te nieprzemyślane decyzje są jeszcze do korekty. Nasze zdanie jest zbieżne ze stanowiskiem samorządów miejscowości turystycznych: po pierwsze - nie należy zamykać stacji narciarskich, po drugie - należy wydłużyć a nie skrócić ferie zimowe" - czytamy w oświadczeniu PSNiT.


10:39 Koronawirus w Polsce

Mamy już najnowsze dane o pandemii w Polsce. Przeczytajcie:


10:11 Gospodarka

II fala pandemii może przynieść znaczący wzrost zatorów płatniczych zagrażających istnieniu firm - ocenia Polski Instytut Ekonomicznych. Dlatego ważny jest monitoring płatności i uruchamianie działalności online wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, II fala pandemii może w branżach szczególnie dotkniętych skutkami COVID-19 przynieść znaczny wzrost zatorów płatniczych, zagrażających stabilności przedsiębiorstw, a nawet ich istnieniu. "W obecnej trudnej sytuacji wielu firm, istotne jest wykorzystywanie wszystkich dostępnych metod zapobiegania zatorom płatniczym, w tym monitoringu płatności, ale też uruchamianie działalności online we wszystkich branżach, gdzie jest to możliwe" - wskazują analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

09:41 Rosja

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 25 173 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab rządowy. Po raz pierwszy od początku epidemii przyrost zakażeń wzrósł powyżej 25 tysięcy. Zmarło 361 osób. Ogólna liczba zakażeń wzrosła do 2 114 502.

Zmarło od początku epidemii 36 540 osób.


09:35 Jaka jest brytyjska szczepionka na koronawirusa?

Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 23 tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość to osoby, którym podano placebo.


09:32 Chiny

Chińskie władze badają miliony mieszkańców, zamykają szkoły i ograniczają możliwość przemieszczania się w związku z wykryciem nowych lokalnych zakażeń koronawirusem w Szanghaju, Tiencinie i mieście Manzhouli przy granicy z Rosją i Mongolią.

Choć nowych infekcji jest w Chinach znacznie mniej, niż wykrywa się codziennie w państwach europejskich, władze stanowczo na nie reagują, by nie dopuścić do nawrotu pandemii zimą. Wielu ekspertów ocenia, że chłód może sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W Chinach kontynentalnych największa fala zakażeń minęła w marcu, ale od tamtej pory w kraju pojawiały się małe ogniska choroby. Według komentatorów nowe lokalne infekcje świadczą o tym, że nawrót pandemii wciąż jest możliwy.

Państwowa komisja zdrowia zgłosiła w poniedziałek dwa nowe lokalne przypadki koronawirusa w Szanghaju, wykryte w ciągu ostatniej doby. Łącznie od piątku zdiagnozowano w tym mieście siedem lokalnych zakażeń, wiązanych z pracownikami tamtejszego portu lotniczego.

Po wykryciu w sobotę dwóch lokalnych przypadków Covid-19 w Manzhouli wstrzymano pracę miejscowego lotniska i ruch pociągów. Władze zarządziły badania wszystkich 300 tys. mieszkańców, zamknięto szkoły, przedszkola i inne placówki edukacyjne, a osiedle, na którym mieszkają zakażeni, poddano kwarantannie.


09:24 Badania przesiewowe w Polsce

Minister zdrowia w Porannej rozmowie w RMF FM, że rząd rozważa dwa modele przeprowadzenia badań przesiewowych na koronawirusa na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Przekazał też, kiedy prawdopodobnie testy zostaną przeprowadzone i kto może na nie trafić.

Polecamy nasz artykuł!

08:37 Szczepionka na koronawirusa

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez nią wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim spełniła wymagania dotyczące skuteczności, a przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność wynosi ok. 90 proc.

Firma poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji.

Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów. 


08:35 Ukraina

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 10 945 nowych infekcji SARS-CoV-2, 124 zakażonych zmarło, 4143 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Bilans zgonów osób zakażonych koronawirusem przekroczył 11 tys.

Minionej doby przeprowadzono ok. 28 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 25 tys. metodą PCR. Najwięcej zakażeń wykryto w Kijowie i w obwodzie dniepropietrowskim. Hospitalizowano 1165 osób.

Łącznie zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd na Ukrainie u 635 689 osób. Od początku epidemii zmarło 11 075 zainfekowanych, a 291 060 osób uznano za ozdrowieńców. Przeprowadzono ok. 4,2 mln testów metodą PCR.

08:08 Polska

Ważne tematy są poruszane w Porannej rozmowie w RMF FM.


08:01 Belgia

Policja może zapukać do drzwi w Boże Narodzenie - ostrzega belgijska minister do spraw wewnętrznych Annelies Verlinden.

Każdemu domownikowi zezwala się w tej chwili na zapraszanie jednej, tej samej osoby do mieszkania lub domu. Osoby mieszkające samotnie mogą mieć dwie takie osoby, które mogą zapraszać, ale nie jednocześnie. Na zewnątrz można spotkać się z maksymalnie trzema innymi osobami, na przykład na spacerze...


07:55 Czechy

1509 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w niedzielę w Czechach; to o 400 mniej w porównaniu do poprzedniej niedzieli i najmniej od 28 września - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych ministerstwa zdrowia. Weekendowe wyniki są z zasady niższe.

W soboty, niedziele i święta przeprowadza się zazwyczaj mniej testów. Według ostatnich danych resortu zdrowia w sobotę przeprowadzono 13 308 testów. Odsetek pozytywnych wyników był wysoki i przekroczył 27 proc. Liczbę testów wykonanych w niedzielę resort poda w poniedziałek po południu.

Łącznie od marca, gdy zanotowano w Czechach pierwsze zakażenia SARS-CoV-2, zainfekowało się 492 263 osób, z których cztery piąte do tej pory wyzdrowiały. Aktualnie aktywnych zakażeń jest 86 996. Wraz ze spadkiem liczby nowych przypadków maleje liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19. Według danych ministerstwa w szpitalach jest ich 5421, o 680 mniej niż w piątek. Pacjentów w ciężkim stanie jest 839. Spada również dzienna liczba zgonów, która trzeci dzień z rzędu utrzymuje się poniżej 100. W listopadzie ogólna liczba zgonów przekroczyła 7 tys.

07:53 Gospodarka

W sobotę premier Morawiecki ogłosił dalszy plan walki z pandemią. Zaniepokojona zapowiedziami jest branża turystyczna.


07:27 Gospodarka

W tym tygodniu chcemy wysłać do Komisji Europejskiej wniosek o zatwierdzenie nowej Tarczy Finansowej MSP 2.0, a także wnioski o zmiany w uruchomionych już programach pomocowych dla firm  - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Dodał, że chodzi uruchomione po I fali pandemii Tarczę Finansową PFR dla MŚP oraz Tarczę dla Dużych Firm.

Podkreślił, że Tarcza Finansowa 2.0 jest nowym programem skierowanym do przedsiębiorców MŚP z branż, które najbardziej ucierpiały w związku z II falą pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że jest to jeden z 10 instrumentów tzw. tarczy branżowej, którą przedstawił premier Mateusz Morawiecki, prezentując mapę i harmonogram walki z epidemią koronawirusa. Dodał, że z listy 10 instrumentów 3 będą realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju.


07:09 Indie

W Indiach w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 511 chorych, wykryto też 44 059 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W Indiach, drugim najbardziej dotkniętym pandemią kraju świata, liczba zakażeń i zgonów spada.

Od początku epidemii w Indiach koronawirusem zainfekowało się blisko 9,14 mln osób, z których ponad 8,56 mln wyzdrowiało, a 133 738 zmarło. Aktywnych jest 443 486 infekcji - przekazał resort.


06:32 Polska

Około 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu Covid-19 - poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.

Z szacunkowych danych wynika, że dotąd osoby, które przechorowały Covid-19, dokonały w Polsce 5,2 tys. donacji osocza, w trakcie których pobrano ponad 9,5 tys. jednostek osocza. Oznacza to, że podano je w terapii około ośmiu tysiącom osób. Nie zawsze jednej osobie podaje się tylko jedną jednostkę osocza.

Białostockie RCKiK koordynuje w Polsce oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19. Centrum oznacza próbki osocza z całego kraju, sprawdza, czy dane osocze ma odpowiednią ilość przeciwciał i czy można je zastosować w terapii.

Zainteresowanie oddaniem osocza, by pomóc innym zakażonym koronawirusem, znacznie wzrasta. Apele o oddawanie osocza rozpowszechnia wiele osób i instytucji.


06:29 Niemcy

Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 10 864 do łącznej liczby 929 133. Zmarło 90 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 14 112 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Największe dobowe przyrosty zakażeń notuje się w Bawarii a także w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii.

Wprowadzony 2 listopada częściowy lockdown nieznacznie poprawił sytuację epidemiczną w Niemczech. Na wprowadzenie dalszych obostrzeń nie chcą się godzić kraje związkowe obawiające się pogorszenia sytuacji ekonomiczno-społecznej.


06:06 Włochy

Zwrot pieniędzy do 150 euro otrzymają we Włoszech te osoby, które w grudniu zapłacą 10 razy za zakupy kartami płatniczymi i przez aplikacje. Jak podają media, krok ten ma na celu ożywienie handlu, promowanie płatności elektronicznych i walkę z oszustwami.

Rząd opracowuje szczegóły tej inicjatywy - informuje poniedziałkowa prasa.

Każdy klient otrzyma na swój rachunek bankowy 10 procent wydanej sumy na przedświąteczne zakupy. Maksymalna wysokość tego zwrotu to 150 euro. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba zarejestrować się na specjalnej stronie administracji publicznej podając numery kart płatniczych oraz konta.

Świąteczny zwrot pieniędzy ma trafić na rachunki bankowe jeszcze w tym roku.



06:04 Włochy

Więcej o obostrzeniach, które będą obowiązywały na włoskich stokach przeczytacie tutaj:


05:43 Czechy

Rząd Czech zdecydował o częściowym poluzowaniu restrykcji związanych z COVID-19. Od dziś o dwie godziny skraca się zakaz opuszczania domu nocą, a limit uczestników ślubów i pogrzebów wzrósł z 15 do 20. Dozwolone będą spotkania z udziałem do sześciu osób.


05:36 Włochy

Perswazja jest lepsza od obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi - taką opinię wyraził włoski minister zdrowia Roberto Speranza w niedzielę. Na wiosnę zapowiedział masową kampanię szczepień.

W wywiadzie dla telewizji RAI szef resortu zdrowia mówił, że Włochy mogą osiągnąć tzw. odporność stadną poprzez szczepienia "na drodze perswazji".

Możemy spróbować osiągnąć zbiorową odporność, nie wychodząc od obowiązku szczepień- stwierdził Speranza, zaznaczając, że potrzebna jest odpowiednia kampania, która do nich zachęci.
Podkreślił, że do Włoch pierwsze dawki szczepionki dla 1,7 miliona osób dotrą najwcześniej pod koniec stycznia.

Na wiosnę odbędą się masowe szczepienia - zapowiedział.

05:23 Wielka Brytania

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę wieczorem dziennik "Daily Telegraph".

To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

W piątek minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka może być dopuszczona do użytku.



05:20 USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1448 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 177 552 kolejnych osób. Naukowcy z tego uniwersytetu szacują, że od wybuchu epidemii w USA zdiagnozowano łącznie 12 mln 219 209 przypadków zakażenia wirusem. Zmarło 256 723 osoby.


05:10 Meksyk

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 9 187 nowych przypadkach koronawirusa i 303 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażónych wzrosła do 1 041 875 a zmarłych do 101 676.