Referendum dotyczące Brexitu było ostatnią i najtragiczniejszą pomyłką premiera Davida Camerona - pisze "Washington Post". Jak podkreśla dziennik, odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na słabnącą Unię Europejską powinno być wzmocnienie transatlantyckiego partnerstwa militarnego
"WP" ocenia, że rząd Camerona doprowadził do stopniowego zmniejszenia wagi Wielkiej Brytanii jako sojusznika USA. Pisze w tym kontekście o spóźnionym włączeniu się Londynu do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu czy też braku zaangażowania w przeciwstawienie się rosyjskiej agresji na Ukrainie.
"Najbardziej zauważalną inicjatywą polityki zagranicznej pana Camerona były jego tchórzliwe zaloty wobec chińskiego dyktatora Xi Jinpinga w nadziei na korzyści handlowe" - czytamy w dziennik. W tym kontekście podkreślono, że "niepotrzebne referendum" na temat brytyjskiego członkostwa w Unii Europejskiej przyczyni się do pogłębienia trendu amerykańskiej polityki zagranicznej, zgodnie z którym to Niemcy są liderem w sprawach transatlantyckiego bezpieczeństwa, przy jednoczesnym pogłębieniu strategicznych stosunków z takimi krajami Azji jak Indie i Japonia.
Wywołana wynikiem referendum niepewność co do biegu wydarzeń i przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską oznacza - zdaniem "WP" - że ani administracja prezydenta USA Baracka Obamy, ani jego następcy nie powinny spieszyć się z ustanowieniem nowych gospodarczych i politycznych związków z Wielką Brytanią. Dziennik uważa, że "z rozważaniem jakichkolwiek umów trzeba poczekać na ostateczne porozumienie z UE".
"W międzyczasie Stany Zjednoczone mogą w najlepszy sposób wesprzeć Wielką Brytanię i Europę, stając się aktywniejszym i wyraźniejszym liderem NATO, w którym Wielka Brytania zachowa członkostwo. Skoro Unia Europejska słabnie albo zagrożona jest rozpadem, ku zadowoleniu Władimira Putina, pana Xi i innych adwersarzy, jedynym antidotum jest wzmocnienie transatlantyckiego partnerstwa militarnego, które wypełni powstającą lukę między Londynem a kontynentem" - pisze gazeta.
"Washington Post" podsumowuje, że okazją do potwierdzenia amerykańskiego zaangażowania w NATO będzie lipcowy szczyt w Warszawie, na którym podjęte maja być decyzje o rozmieszczeniu nowych sojuszniczych sił na wschodniej flance.
(mn)