Sobota to przedostatni już dzień BNP Paribas Green Film Festivalu. Obecni w Krakowie będą mogli zobaczyć m.in. film „Przynoszę ci dzikość” w reżyserii Dyby Lach, który opowiada o rzece Odrze i podróży drewnianą łodzią. Wieczorem o 20:30 rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród festiwalu.

Ceremonię będzie można śledzić dzięki transmisji w serwisie YouTube.

Sobota jest kolejnym dniem pełnym filmowych emocji w ekologiczno-środowiskowym wydaniu. Widzowie, którzy są dziś w Krakowie, mogą obejrzeć w kinie plenerowym ciekawe filmy. Jednym z nich jest produkcja "Ograbieni z ziemi" w reżyserii Magdaleny Krukowskiej. Obraz opowiada o problemie nielegalnego przejmowania ziemi w Afryce poprzez historie dwóch społeczności na Wybrzeżu Kości Słoniowej i  w Ghanie.

O godz. 18:30 na Bulwarze Czerwieńskim zostanie pokazany film "Przynoszę ci dzikość" Dyby Lach. 

Przytłoczony degradacją ukochanej Odry polski muzyk postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość - czytamy w opisie festiwalowym produkcji.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. O 19:00 w strefie Kino dla dzieci Miasta Kraków przy Bulwarze Czerwieńskim zostanie pokazana animacja Mavka i strażnicy lasu.

Program wydarzenia możecie sprawdzić: tutaj.

Ceremonia wręczenia nagród

W sobotę o godz. 20:30 rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród festiwalu. Nagrody zostaną rozdane w kategoriach: najlepszy dokument krótkometrażowy, najlepszy dokument długometrażowy, najlepszy film polski, najlepszy reportaż, najlepsza etiuda fabularna i grand prix festiwalu. W jury zasiadają m.in. Tomasz Raczek, Ewa Ewart, Magdalena Popławska czy Paweł Deląg.

Ekologiczny festiwal filmowy

Organizatorzy festiwalu zorganizowali Strefę Dobrego Smaku, ze stoiskami gastronomicznymi oferującymi potrawy bazujące na niskoemisyjnych składnikach roślinnych. Koncepcja Strefy Dobrego Smaku ma na celu uświadomienie uczestnikom wydarzenia, jak smaczne mogą być dania roślinne. Przełamywanie stereotypów i pokazanie, że nie trzeba się bać diety roślinnej, bo dzięki małym zmianom, robimy coś dobrego dla siebie i naszej planety.

Fundacja Green Festival - organizator wydarzenia, zapewniają, że jest ono organizowane w sposób zrównoważony i zarazem transparentny. W tym celu została ogłoszona deklaracja środowiskowa festiwalu, w której opisane są założenia organizacyjne, a ślad węglowy wydarzenia kolejny rok z rzędu jest badany przez specjalistów z Carbon Footprint Foundation.