Wezwania, deklaracje, niezapowiedziane wizyty, poufne konsultacje - w świecie wielkiej polityki zapanowało wrzenie spowodowane różnicą zdań na temat sposobu rozbrojenia Iraku. Obie strony – zwolennicy i przeciwnicy wojny – cały czas podejmują zabiegi, by przekonać świat do swoich racji.
Niebezpieczeństwo ze strony Iraku polega na tym, że może on uderzyć na kraje sąsiednie. Niebezpieczeństwo ze strony Iraku to również jego plany i możliwości dotyczące wyszkolenia i uzbrojenia organizacji przypominających Al-Qaedę, które starałyby się zaatakować Amerykę - argumentuje prezydent George W. Bush. Wojna nie jest nieunikniona. Wojna jest zawsze najgorszym rozwiązaniem, zawsze jest porażką - odpowiada mu prezydent Francji Jacques Chirac.
Jak należało się spodziewać dyskusja przedstawicieli obu obozów nie przyniosła żadnych rezultatów.
W rosyjskiej stolicy z roboczą, nieplanowaną wcześniej wizytą był wczoraj kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. Choć i Niemcy, i Rosja wspólnie z Francją zgłosiły projekt przedłużenia inspekcji, to Waszyngton sądzi, że w gronie tych państw najsłabszym ogniwem jest Rosja.
Czyżby Schröder przyjechał sprawdzić lojalność Putina?
W sytuacji gdy obie strony straszą się konsekwencjami takiej, a nie innej decyzji jedyną rozsądną drogą osiągnięcia porozumienia jest kompromis, pomost który połączyłby oś wojny z osią pokoju. A taki pomost opracowała właśnie Kanada.
Zgodnie z planem Irak miałby do 28 marca udowodnić, że wypełnia postanowienia rezolucji nakazujących rozbrojenie kraju. Tego dnia szef inspektorów, Hans Blix, złożyłby decydujące sprawozdanie. Jeśli w jego ocenie Bagdad nadal nie realizowałby swoich zobowiązań, najdalej do 31 marca Rada Bezpieczeństwa podjęłaby ostateczną decyzję w sprawie akcji zbrojnej. Gdyby w ocenie inspektorów Bagdad wykazywał istotne oznaki współpracy, Rada mogłaby zdecydować o przedłużeniu inspekcji.
To jednak wielka polityka. A jak wygląda życie codzienne w Bagdadzie? Specjalnych wysłanników RMF do Iraku Jana Mikrutę i Przemysława Marca , najbardziej zdumiał powszechny kult Saddama Husajna. Posłuchaj ich relacji:
Foto: Jan Mikruta, Przemysław Marzec, RMF Bagdad
06:30