Szymon Hołownia z Polski 2050 wybrany został marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów. Jego kontrkandydatką była Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości.
Przedstawiając kandydaturę Szymona Hołowni Władysław Kosiniak-Kamysz jako główny przymiot kandydata wskazał erudycję. Jako zalety wskazał również słuch społeczny i wrażliwość na los potrzebujących. Mówił także o osiągnięciach dziennikarskich Hołowni i jego publikacjach książkowych.
Jak podkreślał Kosiniak-Kamysz, parlamentaryzm jest sztuką posługiwania się słowem. Szymon Hołownia sztukę posługiwania się słowem opanował do perfekcji - zaznaczył, podkreślając także odwagę współlidera Trzeciej Drogi.
Odwaga była obecna u Szymona Hołowni w momencie dość szczególnym, kiedy z życia poukładanego wszedł do świata polityki - dodał Kosiniak-Kamysz, przypominając start Hołowni w wyborach prezydenckich oraz założenie ugrupowania Polska 2050.
Przyszedłem do polityki spoza polityki. Nie znam jej trików, ale znam jej sens. Polityka to nie przemoc. Polityka to troska - stwierdził nowy marszałek tuż po wyborze.
Zapowiedział, że Sejm nie będzie czyjąkolwiek maszynką do głosowania, a z gabinetu marszałka "z hukiem wyjedzie zamrażarka". Zapewnił, że z okolic parlamentu usunięte zostaną barierki, które odgradzały dostęp do budynku przez ponad siedem lat.
Sejm nie będzie kolejną areną wyniszczającej wojny polsko-polskiej. Wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy z opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play - oznajmił nowo wybrany marszałek.
Hołownia będzie szefował izbie niższej paramentu do 13 lipca 2025 r. Zgodnie z ustaleniami Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy w drugiej części kadencji funkcja marszałka Sejmu przypadnie Włodzimierzowi Czarzastemu (Lewica).
W imieniu PiS Mariusz Błaszczak zgłosił Elżbietę Witek jako kandydatkę na marszałka Sejmu. Jak podkreślał, dotychczasowa szefowa izby sprawdziła się na tym stanowisku organizując prace Sejmu w czasach pandemii i następującego później okresu związanego z wojną na Ukrainie.
Elzbieta Witek uzyskała 193 głosy poparcia.
Po wyborze marszałka w obradach Sejmu zarządzona została przerwa do godz. 17.30. Jak zapowiedział marszałek Hołownia, w tym czasie oczekuje na przedstawienie projektu uchwały określającej liczbę wicemarszałków Sejmu.
Szymon Hołownia ma 47 lat. Jest dziennikarzem, publicysta i autorem książek. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", tygodniku "Ozon", "Newsweeku", "Rzeczpospolitej" czy "Tygodniku Powszechnym". Był współprowadzącym program "Mam talent" w TVN.
Angażował się w akcje charytatywne oraz w obronę praw dzieci.
Szymon Hołownia wystartował w wyborach prezydenckich w 2020 r. zdobywając w pierwszej turze 13,87 proc. głosów.
Jest założycielem stowarzyszenia i partii Polska 2050. W wyborach parlamentarnych 2023 r. PL 2050 wystąpiła w koalicji z PSL jako Trzecia Droga.
Szymon Hołownia ma wykształcenie średnie. Maturę uzyskał w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Nie ukończył studiów w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Hołownia jest żonaty, ma dwie córki.
Jest autorem książek "Bóg. Życie i twórczość", "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie", "Ludzie w czasach Jezusa" czy "Boskie zwierzęta".