Od środy rolnicy z Polski, Bułgarii i Rumunii skorzystają ze wsparcia rekompensującego ich straty spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion roślin oleistych z Ukrainy - napisał na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
"Od dziś rolnicy w Bułgarii, Polsce i Rumunii skorzystają ze środka wsparcia o wartości 56,3 mln euro, aby zrekompensować straty ekonomiczne spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion roślin oleistych" - napisał Wojciechowski.
"Kraje UE mogą uzupełnić (pomoc) o taką samą kwotę. Trwają prace nad drugim pakietem wsparcia" - dodał.
From today farmers in BG, PL and RO will benefit from the support measure worth 56,3 million to compensate for economic loss due to increased imports of cereals and oilseed. EU countries can complement with the same amountThe second package of support is underway. https://t.co/keJcIr5o56 pic.twitter.com/Mt7D5ATGkr
jwojcApril 5, 2023
We wtorek zostało przyjęte rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej w tej sprawie.
"Biorąc pod uwagę sytuację w zakresie dostaw krajowych i wyzwania logistyczne w państwach członkowskich położonych blisko granicy ukraińskiej, uznaje się, że rolnicy w Bułgarii, Polsce i Rumunii są najbardziej dotknięci, w szczególności ci, których gospodarstwa znajdują się najbliżej granicy lub węzła tranzytowego. Spadek lokalnych cen zbóż i nasion roślin oleistych wpływa na rentowność produkcji wspomnianych rolników i może mieć wpływ na ich decyzje dotyczące zasiewów. Sytuacja ta może spowodować szybkie pogorszenie produkcji na przedmiotowych obszarach, a także utrudnienia we wdrażaniu korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą" - czytamy w dokumencie.
"Bułgarii, Polsce i Rumunii udostępnia się pomoc unijną w łącznej kwocie 56,3 mln euro w celu zapewnienia nadzwyczajnego wsparcia na rzecz rolników produkujących zboża i nasiona roślin oleistych, o których mowa w załączniku, z zastrzeżeniem warunków określonych w niniejszym rozporządzeniu" - zdecydowała KE.
Płatności na rzecz rolników mają być wykonane do 30 września, ale pieniądze mogą popłynąć znacznie wcześniej. Ta pomoc, która została przyjęta, nie będzie ostatnią - zapewniał w rozmowie dziennikarką RMF FM komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Chodzi o to, że obecnie dyskutowana jest kolejna transza pomocowa - także z rezerwy kryzysowej - tym razem dla pięciu krajów. Dodatkowo na wsparcie mogą liczyć Słowacy i Węgrzy. Także z tej drugiej transzy Polska może liczyć na najwięcej pieniędzy, gdyż ponosi największe straty.