Jutro kardynałowie rozpoczynają konklawe - wieczorem po raz pierwszy nad Watykanem pojawi się dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Czarny oznaczać będzie fiasko głosowania; biały - że mamy nowego papieża.
Wg części watykanistów następcę Jana Pawła II możemy poznać już w środę.
Obecna sytuacja przypomina tę sprzed ostatniego konklawe w 1978 roku – pisze „Corriere Della Sera”. Wtedy, tak jak dziś, nie było głównego faworyta, a mimo to papieża wyłoniono po zaledwie kilku dniach – zauważa Luigi Accattoli. Jego zdaniem przeciwnicy wyboru Josepha Ratzingera zamierzają taktycznie poprzeć Włocha - Carlo Martiniego.
A początek konklawe już jutro. Na ostatniej przed rozpoczęciem obrad konferencji prasowej Joaquin Navarro-Valls, zapewnił, że Stolica Apostolska jest już całkowicie przygotowana na rozpoczęcie konklawe. Każdego dnia obrad konklawe dym, informujący, czy mamy nowego papieża, będzie się unosić nad Kaplicą Sykstyńską w południe i o godz. 19 - zapowiedział rzecznik Watykanu. Dodał, że po wyborze następcy Jana Pawła II pojawi się nie tylko biały dym, ale rozlegnie się także dźwięk dzwonów watykańskich. Wszystko po to, by uniknąć nieporozumień i dezorientacji wśród wiernych.
Nowy papież ukaże się wiernym na balkonie bazyliki św. Piotra 40 minut od chwili wyboru. Wczoraj zawieszono tam czerwone kotary, które mają nadać ceremonii bardziej uroczysty charakter. Do konklawe przygotowana jest także Kaplica Sykstyńska, do której kardynałowie wejdą w poniedziałek po południu. Z tego względu pierwszego dnia obrad odbędzie się tylko jedno głosowanie.
Wczoraj zgodnie z kościelnym prawem, kardynał kamerling Eduardo Martinez Somalo zniszczył papieski Pierścień Rybaka i ołowianą pieczęć, z jaką wysyłane są listy apostolskie. To wymagany przez konstytucję apostolską symboliczny gest, który kończy rządy zmarłego Jana Pawła II.
W ciągu całego tygodnia, poprzedzającego konklawe, kardynałowie ani razu nie wymienili nazwiska ewentualnego następcy Jana Pawła II – zapewnił Navarro-Valls. Dodał, że prowadzone przez purpuratów dyskusje dotyczyły przygotowań do konklawe, a także obecnego stanu Kościoła.
W czasie konklawe zamknięte dla turystów pozostaną muzea i ogrody watykańskie. Nie będzie można także wejść na kopułę bazyliki św. Piotra. Dostępne pozostaną natomiast watykańskie podziemia, gdzie pochowany jest Jan Paweł II.
W Watykanie dobiegł końca okres novemdiales – dziewięciu dni żałoby po śmierci papieża. Wczoraj odbyło się ostatnie nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego Jana Pawła II. Odprawił je chilijski kardynał Jorge Arturo Medina Estevez. To właśnie on – wypowiadając słowa „Habemus papam” - ogłosi światu, że wybrany został nowy papież.