Sejm powołał prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą głosowało 380 posłów. Wybór ten musi jeszcze zaakceptować Senat. To już szósta próba wyboru RPO w parlamencie.
W sejmowym głosowaniu brało udział 426 posłów. Za kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich było 380 parlamentarzystów, przeciw 3 (2 posłów Konfederacji i posłanka PiS), a 43 wstrzymało się od głosu.
Prof. Wiącek był jedynym kandydatem na nowego RPO. Został zgłoszony przez klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość, oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.
Jestem dumny, że wokół mojej osoby ukształtowało się porozumienie, to dla mnie ogromy zaszczyt i czuję się z tego powodu niezwykle zobowiązany - oświadczył prof. Marcin Wiącek tuż po powołaniu go przez Sejm na RPO. Zapewnił, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich będzie postępował w sposób bezstronny i niezawisły.
Wypowiadałem się wyłącznie w formach właściwych dla ludzi nauki i uważam, że to jest wystarczająca gwarancja tego, że będę postępował w sposób bezstronny i niezawisły - powiedział Wiącek.
Wybór Sejmu musi jeszcze zaakceptować Senat. Prof. Wiącek pytany o głosowanie w w izbie wyższej zapowiedział, że będzie spotykał się z senatorami.
Będę rozmawiał, będę otwarty na wszelkie rozmowy z klubami i kołami senackimi - zadeklarował.