Rozpoczęcie wojny z Irakiem jest możliwe praktycznie w każdej chwili. Być może rozpocznie się on jeszcze przed upływem terminu ultimatum postawionego Saddamowi Husajnowi. Ultimatum to upływa po 2.00 w nocy czasu polskiego. BBC przeprowadziła analizę procesu podejmowania decyzji o atakach na irackie cele przez dowództwo.
Takie planowanie to niezwykle ważna rzecz. Przecież nie polega to na tym, że dowódca wstaje rano i pyta: w co dzisiaj uderzymy - mówią BBC brytyjscy oficerowie z Centralnego Dowództwa w Katarze.
Jedna z najważniejszych rzeczy, jaką kierują się głównodowodzący to maksymalne ograniczenie liczby ofiar wśród ludności cywilnej i takich tragicznych wypadków jak te, do jakich doszło podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Wtedy dwie sterowane laserem bomby uderzyły w schron, w którym skryli się iraccy cywile. Zginęło 400 osób. Amerykanie tłumaczyli, że nie wiedzieli, iż w schronie znajdują się cywile. Miało się tam mieścić dowództwo irackie.
Od tego czasu minęło przecież 12 lat i wiele się zmieniło. Przede wszystkim technologia jest doskonalsza. I jest szansa, że podobnych, tragicznych pomyłek uda się uniknąć - mówią w Centralnym Dowództwie. Poza tym dzięki doskonalszej technologii głównodowodzący akcją przy podejmowaniu decyzji będą dysponować znacznie większą liczbą informacji niż podczas pierwszej wojny w Zatoce.
W brytyjskiej sekcji Centralnego Dowództwa w Katarze, nad specjalną listą najważniejszych celów do zaatakowania czuwa 14 specjalistów od planowania. Ta lista to efekt wielu lat pracy szpiegowskiej i wywiadowczej. Ale w Centralnym Dowództwie jest także specjalna lista celów, których absolutnie nie należy atakować. Znajdują się na niej m.in. szkoły, szpitale i meczety.
Główne decyzje militarne Brytyjczyków będą podejmowane przez zaledwie 4-osobowy zespół najwyższego dowództwa, oczywiście w porozumieniu z dowództwem amerykańskim. Niewykluczone, że niektóre decyzje będzie osobiście podejmował minister obrony. Niewykluczone też, że część z nich będzie wymagała akceptacji premiera. Przy tworzeniu listy celów militarnych korzystano z pomocy setek specjalistów. Między innymi archeologów, którzy dostarczali wojskowym informacji na temat bezcennych dzieł sztuki znajdujących się na terytorium Iraku.
15:00