Obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego – takie tematy na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym mogli wybrać tegoroczni maturzyści. Na RMF24.pl publikujemy arkusze i propozycje rozwiązań!
Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 14 zadań - test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka "Świat w 44 zerach" na temat wszechświata, pochodzący ze zbioru "Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi".
Zadający pisali także wypracowanie. Do wyboru mieli dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: "Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej ‘Gloria victis’ i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ‘Mazowsze’. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach". W arkuszu były zamieszczone wspomniane teksty.
Drugi z tematów to: "Co o autorytecie pisał w ‘Przedwiośniu’ Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów". Zamieszczony fragment to rozmowa między Cezarem Baryką, a Szymonem Gajowcem.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się we wtorek o godzinie 9 i trwał 170 minut.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
O nastroje przed pierwszym tak ważnym egzaminem w życiu pytali krakowskich maturzystów Maja Dutkiewicz i Tomasz Staniszewski, którzy z okazji rozpoczęcia matur prowadzili wtorkowe poranne Fakty RMF FM sprzed budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Jedni przyznawali, że nie spali całą noc, inni, że nastrój mają dziś całkiem niezły, bo źle było... wczoraj. Byli też tacy, którzy postanowili pomóc szczęściu i na egzamin zabrali najróżniejsze amulety: od porcelanowych słoników po czerwone majtki ubrane na lewą stronę. Mama mówiła, że przynoszą szczęście, więc chcę skorzystać, może się uda - przyznała jedna z maturzystek.
Z kolei po egzaminie maturzystów z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie o wrażenia zapytał nasz reporter Kuba Kaługa. Większość zdających była zadowolona, wśród nich Ola: Tragedii nie było. "Przedwiośnie" na luzie! To jest przyjemna lektura, temat też był łatwy. Niektórzy podkreślali jednak, że czas na ulgę przyjdzie dopiero po wszystkich egzaminach...
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Maturzyści próbują przyciągnąć szczęście, a nieświadomie przyciągają też... oszustów. Krakowska policja zatrzymała 24-latka, który oferował tematy egzaminów dojrzałości. Te z języka polskiego kosztowały 100 złotych, natomiast za 200 złotych można już było kupić pakietów tematów z matematyki i języków obcych. Oszust ogłaszał się w internecie i zdołał naciągnąć ponad dwudziestu uczniów. Młodzi ludzie wysyłali na jego konto pieniądze i wtedy kontakt się urywał. Po egzaminie oszukani maturzyści zostaną przesłuchani przez policję.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a w tym ostatnim wypadku mogli wybierać między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym, a chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła nowość. Zwykle po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie rozwiązywali arkusz na poziomie rozszerzonym. Od tego roku CKE zdecydowała się wprowadzić zmiany, by dwa bardzo popularne egzaminy nie musiały być zdawane tego samego dnia. I dlatego o godzinie 14 odbędzie się egzamin z wiedzy o tańcu, do którego przystąpi zaledwie 104 abiturientów. Natomiast test z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzyści napiszą w piątek, 10 maja, o godzinie 14.
Poza egzaminami z przedmiotów obowiązkowych maturzyści mogli też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych, które zdaje się na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu.
Maturzyści muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Są one przeprowadzane w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna również zakończy się 28 maja.