Ponad trzy tygodnie – od 7 do 28 maja – potrwają tegoroczne matury. W tym czasie na RMF24.pl codziennie będziemy prezentować wszystkie arkusze egzaminacyjne. Będziemy mieli dla Was także propozycje rozwiązań z najczęściej wybieranych przedmiotów przygotowane przez ekspertów RMF24.pl i Interia.pl.

REKLAMA

Ponad 365 tysięcy uczniów przystąpiło do tegorocznego egzaminu maturalnego. Maturzyści muszą napisać trzy egzaminy pisemne - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli.

Maturzysta może również wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych, które zda na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą dodatkowo zdać egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pierwszy egzamin o 9, drugi o 14

Egzaminy pisemne rozpoczynają się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00. Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut, natomiast egzamin z języka obcego: 120 minut dla poziomu podstawowego, 190 minut dla poziomu rozszerzonego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej. Te z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Wszyscy zdający będą pisać te same testy, które następnie zostaną zakodowane i wysłane do egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Sesja poprawkowa pod koniec sierpnia

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

By zdać maturę, w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego należy otrzymać co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na dni 26-30 sierpnia.

Co trzeba mieć ze sobą na maturze

Każdy zdający egzamin musi mieć przy sobie długopis lub pióro z czarnym tuszem do zaznaczania odpowiedzi. Ponadto na egzaminach z matematyki i geografii obowiązkowym wyposażeniem jest linijka. Podczas rozwiązywania testu matematycznego przyda się także cyrkiel. Uczniowie, którzy wybrali historię muzyki, muszą zabrać ze sobą odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami.

Na sali podczas egzaminów z poszczególnych przedmiotów muszą się natomiast znajdować następujące pomoce: słowniki, tablice chemiczne, tablice wzorów i stałych fizycznych oraz tablice matematyczne.

Zobacz harmonogram matur:

7 maja (wtorek) - 9:00 - język polski, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi)

7 maja (wtorek) - 14:00 - wiedza o tańcu (zobacz arkusze: poziom podstawowy i poziom rozszerzony)

8 maja (środa) - 9:00 - matematyka, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi)

8 maja (środa) - 14:00 - historia muzyki (zobacz arkusze: poziom podstawowy i poziom rozszerzony)

9 maja (czwartek) - 9:00 - język angielski, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi)

9 maja (czwartek) - 14:00 - język angielski, p. rozszerzony (zobacz arkusze: część I i część II)

10 maja (piątek) - 9:00 - matematyka, p. rozszerzony (zobacz arkusz i odpowiedzi)

10 maja (piątek) - 14:00 - język polski, p. rozszerzony (zobacz arkusz)

13 maja (poniedziałek) - 9:00 - wiedza o społeczeństwie, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi), p. rozszerzony (zobacz arkusz i odpowiedzi)

13 maja (poniedziałek) - 14:00 - filozofia, p. podstawowy (zobacz arkusz), p. rozszerzony (zobacz arkusz)

14 maja (wtorek) - 9:00 - chemia, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi), p. rozszerzony (zobacz arkusz i odpowiedzi)

14 maja (wtorek) - 14:00 - geografia, p. podstawowy (zobacz arkusz i odpowiedzi), p. rozszerzony (zobacz arkusz i odpowiedzi)

16 maja (czwartek) - 9:00 - język mniejszości narodowych, p. podstawowy; język kaszubski, p. podstawowy (zobacz arkusz z j.białoruskiego, j. litewskiego, j.kaszubskiego i j.ukraińskiego)

16 maja (czwartek) - 14:00 - język mniejszości narodowych, p. rozszerzony; język kaszubski p. rozszerzony

17 maja (piątek) - 9:00 - biologia

17 maja (piątek) - 14:00 - historia

20 maja (poniedziałek) - 9:00 - fizyka i astronomia

20 maja (poniedziałek) - 14:00 - język łaciński i kultura antyczna

21 maja (wtorek) - 9:00 - język niemiecki, p. podstawowy

21 maja (wtorek) - 14:00 - język niemiecki, p. rozszerzony

22 maja (środa) - 9:00 - informatyka

22 maja (środa) - 14:00 - historia sztuki

23 maja (czwartek) - 9:00 - język rosyjski, p. podstawowy

23 maja (czwartek) - 14:00 - język rosyjski, p. rozszerzony

24 maja (piątek) - 9:00 - język francuski, p. podstawowy

24 maja (piątek) - 14:00 - język francuski, p. rozszerzony

27 maja (poniedziałek) - 9:00 - język hiszpański, p. podstawowy

27 maja (poniedziałek) - 14:00 - język hiszpański, p. rozszerzony

28 maja (wtorek) - 9:00 - język włoski, p. podstawowy

28 maja (wtorek) - 14:00 - język włoski, p. rozszerzony