Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Piątek jest 338. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy dla was w naszym raporcie dnia. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.
Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.
Chociaż terminy dostaw różnią się w zależności od typu czołgu i kraju ich produkcji, to potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej. Jeśli będziemy czekać do sierpnia lub września, może być już za późno - podkreślił ambasador.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.
Zapraszam pana Bacha do Bachmutu, żeby przekonał się na własne oczy, że neutralność nie istnieje - podkreślił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu i obiecał pracować nad "oczyszczeniem z hipokryzji kierownictwa międzynarodowych struktur olimpijskich".
Bachmut jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc trwającej od blisko roku wojny Rosji z Ukrainą.
To oczywiste, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią. Zrobimy wszystko, żeby świat chronił sport przed wszelkimi wpływami "państwa terrorystycznego", które są po prostu nieuniknione, jeśli rosyjscy sportowcy będą startować w paryskich igrzyskach - dodał Zełenski.
Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".
NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie - dodała.
Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.
"Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania" - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Zachodni eksperci alarmują, że armia Władimira Putina wyciągnęła wnioski i szykuje się do kolejnej, zmasowanej ofensywy na Ukrainę. W tym samym czasie rząd kraju naszych wschodnich sąsiadów wypowiada wojnę wewnętrznej Hydrze, czyli korupcji. W ostatnim czasie stanowiska straciło 11 wysokich rangą urzędników, w tym wiceszef biura prezydenta, zastępca prokuratora generalnego oraz wiceminister obrony.
Korea Północna zawsze będzie w tym samym okopie z armią i narodem Rosji, która walczy z siłami imperialistycznymi Stanów Zjednoczonych i Zachodu - napisała w oświadczeniu Kim Jo Dzong, wicedyrektorka komitetu centralnego Partii Pracy Korei i siostra przywódcy KRLD Kim Dzong Una.
MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera. Viktor Orban porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.
Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, w zamian za sprzęt amerykański - ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana przez hiszpański portal Infodefensa.
Portal powołał się na styczniowy wywiad udzielony przez gen. Richardson w ramach forum "Commander Series" Rady Atlantyckiej, amerykańskiego think tanku.
USA obiecują, że przekazane Ukrainie przez kraje latynoamerykańskie uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej.
Niemcy nie planują przekazania Ukrainie samolotów bojowych - poinformował niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Podobne zdanie wyraziła dziś Christine Hoffman, zastępczyni rzecznika rządu Niemiec. Nie myślimy o myśliwcach - podkreśliła.
Okazało się, że byłem zbytnim pesymistą, jeżeli chodzi o wolę utrzymania jedności w Unii Europejskiej i w NATO - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM europoseł Marek Belka, komentując ogłoszone w ostatnich dniach zachodnie wsparcie militarne dla Ukrainy. Myślę, że świat zachodni zaszedł tak daleko, że wycofanie się czy osłabienie poparcia dla Ukrainy byłoby wielkim blamażem, ale także wielką klęską geopolityczną - dodał były szef Narodowego Banku Polskiego.
Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Szmyhal wyjaśnił po posiedzeniu rządu, że w wyniku czwartkowych ataków rosyjskich uszkodzonych zostało pięć podstacji wysokiego napięcia w centralnych, południowych i południowo-zachodnich obwodach kraju.
Podkreślił, że po czterech miesiącach rosyjskich ataków rakietami i dronami na infrastrukturę energetyczną Ukrainy jest ona poważnie uszkodzona.
Na III Igrzyskach Europejskich Kraków - Małopolska 2023 nie zobaczymy sportowców z Rosji i Białorusi. Decyzję o wykluczaniu zawodników z tych krajów podjęły już w ubiegłym roku Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees - EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Teraz Polski Komitet Olimpijski potwierdził, że to stanowisko się nie zmienia i wykluczenie sportowców z krajów, które biorą udział w ataku na Ukrainę, nadal obowiązuje.
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy i liderka partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko początek roku świętowała w Dubaju, mieszkając w pięciogwiazdkowym hotelu. Sytuacja oburzyła wielu obywateli - luksusowe wakacje źle wyglądają w sytuacji, gdy ojczyzna polityczki jest pogrążona w wojnie.
Sąd w Rosji może skazać obywatela tego kraju za domniemaną "dyskredytację armii" nawet na podstawie donosu na temat rozmowy z kolegami w miejscu pracy - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, która przywołała w tym kontekście historię lekarki Selimat Asłanowej z Saratowa.
W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Asłanowa powiedziała we wrześniu ubiegłego roku swoim kolegom z pracy, iż jest "przeciwna wojnie z Ukrainą". Kobietę skazano na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli, czyli około 1870 zł.
Według lekarki, cytowanej przez Nastojaszczeje Wriemia, donos na nią złożyła koleżanka, niechętna Asłanowej z powodu jej pochodzenia etnicznego. Jedna z osób powołanych na świadka w tej sprawie zeznała przed sądem, że nie składała żadnych wyjaśnień obciążających lekarkę, a policyjny protokół został wypełniony przez funkcjonariusza bez jej wiedzy i zgody.
Na ten moment nie ma decyzji o przekazaniu Ukrainie myśliwców - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie ma też planów dostarczenia Ukrainie kolejnych czołgów. Będziemy wspierać Ukrainę w zakresie uzbrojenia, ale nie muszą to być kolejne dostawy czołgów - dodał.
Polska jest jednym z głównych orędowników dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy - napisał holenderski dziennik "De Volkskrant".
"De Volkskrant" informuje, że Warszawa nie tylko zabiegała o dostarczenie czołgów niemieckiej produkcji zaatakowanemu przez Rosję krajowi, ale obecnie również zdecydowała o przekazaniu Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, z czego 30 to PT-91, czyli ulepszona wersja sowieckiego czołgu T-72.
"Polski rząd chce nadal wywierać presję na kraje zachodnie, aby zwiększyły dostawy broni" - napisał holenderski dziennik. Gazeta podkreśla, że Polska od samego początku rosyjskiej inwazji wspierała swojego sąsiada uzbrojeniem i była jednym z głównych motorów dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.
Rosjanie wywieźli na okupowany Krym około 3,5 tys. więźniów z ukraińskich zakładów karnych w obwodach chersońskim i zaporoskim; skazańcy są tam zmuszani do wstępowania w szeregi prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - oznajmił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Deportowani zostali mężczyźni, którzy odbywali kary na podstawie wyroków ukraińskich sądów i przebywali w aresztach jeszcze przed rosyjską inwazją, rozpoczętą w lutym 2022 roku. Większość więźniów wywiezionych na Krym odmawia podpisania kontraktu z armią wroga, dlatego Rosjanie celowo przetrzymują ich w fatalnych warunkach bytowych - poinformował rządowy serwis.
To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy; nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Za 160 lat nasze narody będą wspominać i tę wojnę, tym razem wygraną - dodał polski premier.
Unia Europejska przedłużyła o sześć miesięcy, do 31 lipca 2023 r., sankcje wymierzone w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej w związku z jej agresją wobec Ukrainy.
Sankcje te, wprowadzone po raz pierwszy w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji, destabilizujące sytuację na Ukrainie, zostały znacznie rozszerzone od lutego 2022 roku w związku z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją militarną Rosji na Ukrainę.
Obecnie obejmują one szerokie spektrum środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii, towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Obejmują one również: zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych drogą morską z Rosji do UE, usunięcie SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml ośrodków dezinformacji.
Zmasowane ataki podkreślają ohydny i nieludzki charakter agresji Kremla - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.
"Ostatnia fala rosyjskich ataków rakiet i dronów po raz kolejny podkreśla ohydny, nieludzki charakter agresji Kremla wymierzonej w ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę" - napisał Stano na Twitterze.
"Ten godny potępienia masowy terror bombowy musi się natychmiast skończyć. Zaangażowani w to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedział.
Polska wyśle około 60 dodatkowych czołgów na Ukrainę oprócz 14 zadeklarowanych już leopardów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z kanadyjską telewizją.
Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2 - napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa.
Dzikuj @AndrzejDuda @MorawieckiM @mblaszczak @JacekSiewiera i Narodowi za tak wane decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czogw, 30 z ktrych to synny PT-91 Twardy, i 14 Leopardw-2. Jak 160 lat temu jestemy razem, ale tym razem wrg nie ma szans. Razem zwyciymy!
ZelenskyyUaJanuary 27, 2023
Poseł Mykoła Tyszczenko został wykluczony z rządzącej w Ukrainie partii Sługa Narodu założonej przez Wołodymyra Zełenskiego. Mimo trwającej wojny z Rosją, poseł wyjechał do Tajlandii na wakacje, a potem tłumaczył, że udał się tam służbowo.
W rejonie Sołedaru w obwodzie donieckim Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 77 ostrzałów i cztery szturmy - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Wojskowy poinformował również, że zacięte walki toczą się w rejonie Wuhłedaru.
Pierwsi ukraińscy żołnierze dotarli już do Niemiec na szkolenie z obsługi bojowych wozów piechoty. Ukraińska armia ma otrzymać 40 Marderów. Szkolenie ruszy w przyszłym tygodniu. Najprawdopodobniej w lutym powinien rozpocząć się też kurs obsługi Leopardów, które wiosną mają w liczbie 40 być wysłane do Ukrainy.
Rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu; Kremlowi wystarczy bezzałogowców na zaledwie kilka kolejnych ataków przeciwko Ukrainie, lecz wkrótce możliwa jest kolejna dostawa tych maszyn z Iranu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykanie skontaktowali się już z polskimi władzami w sprawie możliwej wizyty Joe Bidena w naszym kraju - ustalili dziennikarze RMF FM. Poprosili o wstępne zarezerwowanie miejsca w kalendarzach. Amerykański przywódca planuje wizytę w Europie 24 lutego, czyli w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę.
W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło sześcioro mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, a także po dwie osoby na Charkowszczyźnie i Chersońszczyźnie, na południu i północnym wschodzie kraju - poinformowały na Telegramie władze tych trzech ukraińskich regionów.
Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zneutralizowały w czwartek 47 spośród 55 rosyjskich pocisków manewrujących wystrzelonych w cele na terytorium Ukrainy w ramach kolejnego zmasowanego ataku wroga; 20 rakiet zniszczono w okolicach Kijowa - powiadomił wcześniej na Telegramie naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Pojawiające się doniesienia o znacznych postępach rosyjskich w pobliżu Orichiwa i Wuhłedaru mogą być celową dezinformacją mającą na celu zasugerowanie, że rosyjska operacja nabiera tempa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jewgienij Prigożyn, kierujący Grupą Wagnera oraz Igor Girkin, były dowódca bojowników z Donbasu, weszli w publiczny spór. Według ISW rywalizacja dwóch apologetów wojny, jednocześnie krytykujących władze za jej przebieg, jest korzystna dla Władimira Putina.
"Sprzeczka pomiędzy finansistą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem i byłym rosyjskim oficerem Igorem Girkinem ujawnia nowy obszar rywalizacji o wpływy polityczne pomiędzy środowiskami nacjonalistycznymi" - ocenia ISW w najnowszym raporcie.
Girkin skrytykował Prigożyna za "ambicje polityczne" i "niezwykle szkodliwą dla Rosji" działalność w mediach. Wcześniej oceniał, że bojownicy Wagnera są źle wykorzystywani na froncie przez kierownictwo wojskowe. Prigożyn odrzucił zarzuty dotyczące "ambicji politycznych" i zapewniał, że jego celem jest wyłącznie dobro Grupy Wagnera i "wykuwanie rosyjskiego patriotyzmu". Zaproponował również Girkinowi, by przyjechał na front i objął dowództwo jednego z oddziałów szturmowych.
"Prigożyn i Girkin - którzy są krytykami sposobu prowadzenia wojny przez prezydenta Władimira Putina - prawdopodobnie rywalizują o wpływy i patronat wśród prowojennych polityków, rozczarowanych przebiegiem wojny" - pisze ISW.
Belgia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej warty 90 milionów euro, czyli równy kosztom całego dotychczasowego belgijskiego wsparciu dla Kijowa od początku inwazji Rosji - poinformował belgijski dziennik "Le Soir".
Najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy ma zostać jeszcze oficjalnie potwierdzony w piątek, jednak - jak przekazał "Le Soir" - decyzja zapadła.
Dowódcy rosyjskich wojsk na Ukrainie próbują za wszelką cenę ukryć ogromne straty osobowe, dlatego za linią frontu przemieszcza się około pięciu mobilnych krematoriów; ciała poległych żołnierzy są tam spalane bez wcześniejszej identyfikacji - oznajmiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane wywiadu wojskowego.
Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.
"Tylko broń neutralizuje terrorystów. I jestem wdzięczny wszystkim na świecie, którzy razem z nami realnie przeciwstawiają się terrorowi, przyspieszając dostawy niezbędnego sprzętu obronnego na Ukrainę i zwiększając presję sankcji na państwo terrorystyczne" - dodał Zełenski.