"Oczywiście, z zadowoleniem przyjmujemy podejmowanie przez naszych polskich sojuszników - jak i dowolnych innych krajów - wszelkich kroków, jakie są wykonalne wewnątrz ich systemów, by wspierać naszych ukraińskich partnerów" - powiedział o słowach Donalda Tuska rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel. Jak przekazał Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy, tamtejsi piloci już latają myśliwcami F-16 z instruktorami. Rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko skomentował sugestie premiera Słowacji Roberta Ficy, iż Ukraina będzie musiała oddać Rosji część terytorium. Poniedziałek był 698. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 22.01.2024 r.

REKLAMA

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:46

Oczywiście, z zadowoleniem przyjmujemy podejmowanie przez naszych polskich sojuszników - jak i dowolnych innych krajów - wszelkich kroków, jakie są wykonalne wewnątrz ich systemów, by wspierać naszych ukraińskich partnerów - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, odpowiadając na pytanie PAP na temat wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie.

Rzecznik dodał, że pokazuje to, że Stany Zjednoczone nie są same, jeśli chodzi o "intensywne" wsparcie dla Kijowa.

Patel powtórzył też, że konieczne jest, by amerykański Kongres jak najszybciej uchwalił środki potrzebne do dalszego wysyłania broni Ukrainie. Zaznaczył jednak, że "nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy", z których administracja Joe Bidena mogłaby korzystać bez uchwalenia dodatkowych środków.

Rzecznik odmówił komentarza na sugestię polskiego premiera, że Węgry "po cichu wspierają Rosję" i zdradzają w ten sposób Europę. Węgry są ważnym sojusznikiem NATO - powiedział tylko.

22:25

"Rosyjskie wojsko zrzuciło cztery kierowane bomby lotnicze na jedną z wiosek gminy Myliwka w obwodzie chersońskim" - podał portal Ukrinform.

https://t.co/PTlXTd4eJ8 pic.twitter.com/D4GzItFkCK

UKRINFORMJanuary 22, 2024

21:41

Ukraińscy piloci już latają myśliwcami F-16 z instruktorami - poinformował Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Niedawno szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że ukraińscy piloci mogą przeprowadzić pierwsze ataki na rosyjskie wojsko z samolotów F-16 w tym roku - przypomina portal. Minister zapewnił, że przygotowania do przekazania maszyn idą zgodnie z planem.

Rzecznik ukraińskich sił potwierdził te słowa i zaznaczył, że nie może ujawniać wielu szczegółów na ten temat.

Proces trwa. Piloci latają z instruktorami - przekazał Ihnat. Szkolenia pilotów trwają w przestrzeni powietrznej USA, Danii i Wielkiej Brytanii. Pozostali specjaliści szkolą się z obsługi sprzętu w innych krajach.

Według Pentagonu ukraińscy piloci, odbywający w USA szkolenie na F-16, zakończą je najpóźniej w grudniu.

21:17

Ukraińscy dowódcy są zmuszeni dokonywać trudnych wyborów na polu bitwy, wybierając, z jakiej amunicji korzystać, nie wiedząc, kiedy otrzymają kolejną dostawę - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, wzywając Kongres do działania w sprawie pakietu środków na wsparcie Ukrainy.

Kirby odniósł się w ten sposób podczas briefingu w Białym Domu do słów spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona, który zarzuca prezydentowi Joe Bidenowi brak jasnej strategii w sprawie Ukrainy. Rzecznik NSC odparł, że strategia USA od początku jest jasna, a jej celem jest zwycięstwo Ukrainy całej, wolnej i niepodległej. I zasugerował, że Kongres przez nieuchwalenie środków na dalszą pomoc Ukrainie stawia ukraińskich dowódców w "okropnej sytuacji".

Myślę, że można im wybaczyć, jeśli teraz muszą dokonywać dość trudnych decyzji o tym, jakimi strzelać pociskami, jakich rakiet użyć, bo nie wiedzą, kiedy przyjdzie następna dostawa - powiedział Kirby. Jak dodał, "Rosja z pewnością nie cierpi z powodu takiej niepewności", zwracając się do Korei Północnej i Iranu o rakiety balistyczne, czy drony.

Rzecznik powtórzył też, że działaniom USA w tej sprawie bacznie przyglądają się zarówno wrogowie Ameryki, jak i sojusznicy. Wyraził obawę, że jeśli Ameryka wstrzyma swoje wsparcie, to samo mogą zrobić państwa europejskie, podążające za przywództwem Waszyngtonu.

Według serwisu Punchbowl News, negocjacje dotyczące pakietu 61 mld dolarów na dalsze wsparcie Ukrainy wciąż trwają w Senacie. Portal podaje, że wciąż możliwe jest osiągnięcie porozumienia w tej kwestii jeszcze w tym tygodniu, zanim Senat uda się na kolejną przerwę.

20:50

Węgry są suwerennym krajem i mają prawo do własnego zdania w sprawie wojny na Ukrainie, czy to się podoba Donaldowi Tuskowi, czy nie - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w odpowiedzi na krytyczne słowa polskiego premiera w Kijowie pod adresem Budapesztu.

Nalegamy, aby pokój na Ukrainie został osiągnięty tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli Donald Tusk ma inne zdanie i zajmuje stanowisko prowojenne - powiedział Szijjarto w opublikowanym na Facebooku nagraniu.

20:35

Walka Ukrainy z Rosją jest walką o istotę europejskości; kto wspiera w niej rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, ten zdradza Europę - mówił premier Donald Tusk, spotykając się w poniedziałek w Kijowie ze studentami ukraińskich uczelni.

Szef polskiego rządu złożył tego dnia jednodniową, niezapowiadaną wizytę na Ukrainie. Po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim razem udali się do Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, gdzie odpowiadali na pytania studentów czterech szkół wyższych.

Jeśli jesteś Europejczykiem w sensie wartości i tradycji, jeśli chcesz być Europejczykiem, musisz opowiedzieć się jednoznacznie po stronie Ukrainy w tym konflikcie. (...) Walka Ukrainy z Rosją jest walką o istotę europejskości. Kto nie chce wesprzeć w tym Ukrainy, ten wyrzeka się Europy. I dla mnie dzisiaj Ukraina jest o wiele bardziej europejska, niż niektórzy europejscy politycy, którzy tej oczywistej prawdy nie rozumieją - oświadczył Tusk.

19:50

Polska pomoc dla Ukrainy w stosunku do PKB jest największa - oświadczył szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Polska, jeśli podliczyć pomoc wojskową, finansową i dla uchodźców w proporcji do PKB zdaje się, że jest na pierwszym miejscu. Ale oczywiście inni też przekazali olbrzymie sumy - powiedział Sikorski. Dodał, że zależy mu na tym, żeby spora część pomocy dla Ukrainy trafiała do niej za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), czyli de facto budżetu obronnego Unii.

19:30

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła szajkę celników, którzy na granicy ukraińsko-węgierskiej wymuszali haracz od kierowców pojazdów przywożących importowane towary na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek SBU na swojej stronie internetowej.

Zakrojony na szeroką skalę proceder odbywał się na posterunku celnym Tysa (przejście graniczne Czop-Zahony) w położonym na zachodzie Ukrainy obwodzie zakarpackim, na granicy z Węgrami. W wyniku działań operacyjnych zatrzymano na gorącym uczynku pięciu urzędników z posterunku celnego, którzy stworzyli grupę przestępczą i nakładali haracz na kierowców transportu międzynarodowego. Żądali do 1500 euro od każdego pojazdu, w zamian za tę kwotę obiecywali, że nie będą stwarzać sztucznych przeszkód podczas odprawy celnej zagranicznych towarów importowanych na Ukrainę - przekazała SBU.

18:00

Ukraina zabiega o to, by Rosjanie odeszli z Donbasu po to, by nie doszli oni dalej, w tym na Słowację - oświadczył rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko, komentując sugestie premiera Słowacji Roberta Ficy, iż Ukraina będzie musiała oddać Rosji część terytorium.

Ukraina i jej partnerzy dokładają wysiłków na rzecz odejścia Rosjan z Krymu, Donbasu i Ługańska po to, aby nie poszli oni dalej - w szczególności, do kraju koszyckiego, preszowskiego i innych regionów Słowacji -
oznajmił rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko. Kraje są jednostkami podziału administracyjnego Słowacji, odpowiednikami polskich województw. Kraje koszycki i preszowski, które wymienił Nikołenko, sąsiadują z Ukrainą.

Rzecznik ukraińskiego MSZ podkreślił, że "integralność terytorialna - Ukrainy, ale i Słowacji, i każdego innego kraju - nie może być przedmiotem kompromisu".

17:50


Jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, "to trzeba o nich uczciwie i otwarcie mówić", a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Ukrainy.

W poniedziałek premier Donald Tusk przebywa z wizytą w Kijowie. W południe premier spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a po południu z premierem kraju Denysem Szmyhalem.

Po spotkaniu z premierem Ukrainy, podczas wspólnego oświadczenia, Donald Tusk podkreślił, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie - nadszarpniętych w ostatnim czasie - stosunków z Kijowem. Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać - powiedział premier Tusk.

16:20

W tym roku przed nami trzy kluczowe cele, prosimy Polskę o pomoc w ich realizacji - powiedział w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim premierem Donaldem Tuskiem.

Szef ukraińskiego rządu wymienił trzy kluczowe cele dla swojego kraju na ten rok - są to zatwierdzenie przez Radę Europejską instrumentu wsparcia finansowego Ukraine Facility; rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; oraz jasne decyzje na szczycie NATO w Waszyngtonie w sprawie członkostwa Ukrainy w sojuszu.

Prosimy Polskę o pomoc - powiedział Szmyhal.

12:57

Przed godziną 13 zaczęło się spotkanie premiera Tuska z prezydentem Ukrainy:

Witaj przyjacielu @ZelenskyyUa! pic.twitter.com/qZyCi6nsoH

donaldtuskJanuary 22, 2024

12:55

Do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, wpłynął w poniedziałek projekt ustawy o konfiskacie mienia osób skazanych za tzw. fake newsy o działaniach armii rosyjskiej. Pierwsze czytanie odbędzie się 24 stycznia - zapowiedział deputowany Paweł Kraszennikow.

Jako autorów projektu wskazano władze Dumy Państwowej i większość deputowanych izby - zwraca uwagę niezależny portal Meduza.

12:45

W grudniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała przez swoje porty więcej produktów rolnych niż w jakimkolwiek momencie od początku rosyjskiej inwazji, co jest efektem ponownego otwarcia jej głównych portów nad Morzem Czarnym i utworzenia morskich kanałów eksportowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zwrócono uwagę, że ilość zboża wyeksportowanego w grudniu jest większa niż w poszczególnych miesiącach funkcjonowania wynegocjowanej przy pomocy ONZ i Turcji Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, gdy eksport podlegał rosyjskim inspekcjom.

12:26

W wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego na Kramatorsk zginęła jedna osoba, a jeszcze jedna została ranna - poinformowały władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. W regionie w ciągu doby odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery osoby ranne wśród ludności cywilnej.

W poniedziałek rano Kramatorsk został zaatakowany rosyjską rakietą; na miejscu zginął 49-letni mężczyzna, a jego 31-letnia córka została ranna - powiadomił w Telegramie szef władz regionu Wadym Fiłaszkin.

Wcześniej, podsumowując ataki Rosjan przeprowadzone na obwód doniecki w niedzielę, urzędnik powiadomił o dwóch osobach zabitych i czterech rannych. W atakach na obwód doniecki stosowane były m.in. bomby lotnicze. Rosjanie ostrzelali ponad 20 miejscowości z artylerii i moździerzy.


12:06

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy o podwójnym obywatelstwie. Proponuje on, by o obywatelstwo mogli ubiegać się etniczni Ukraińcy żyjący w innych krajach. Możliwość ta nie dotyczy obywateli Rosji, "kraju agresora".

"Wnoszę dziś do Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) kluczowy projekt ustawy, który pozwoli na przyjęcie w ustawodawstwie całościowych zmian i na wprowadzenie instytucji posiadania wielu obywatelstw. Sprawi to, że nasze obywatelstwo będą mogli mieć wszyscy etniczni Ukraińcy i ich potomkowie z różnych krajów świata oprócz, oczywiście, obywateli kraju agresora" - powiedział Zełenski.


11:40

Ukraińskie wojska szykują się do obrony. Na długości prawie 1000 kilometrów powstaje system umocnień i fortyfikacji, który będzie podobny do tzw. Linii Surowikina. Nadchodzi rosyjska nawałnica i tak jak zapowiadał niedawno Wołodymyr Zełenski - celem Ukrainy w tym roku, będzie przetrwanie.

10:55

Polska powinna być przygotowana na potencjalny konflikt z Rosją; powinniśmy budować umocnienia, linię obrony, szczególnie w pobliżu przesmyku suwalskiego i ewentualnie brzeskiego kierunku operacyjnego - powiedział w Studiu PAP b. dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Kraje bałtyckie zbudują przygraniczną linię obronną składającą się z szeregu połączonych ze sobą bunkrów, które mają służyć do obrony przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji. "Utworzymy bałtycką linię obrony, by bronić wschodniej flanki NATO" - oświadczył w piątek minister obrony Łotwy Andris Spruds po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Estonii, Arvydasem Anuszauskasem i Hanno Pevkurą.

10:20

Musimy potwierdzić w sposób jednoznaczny i zrobimy to, obie strony, pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem - powiedział premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy w Kijowie o sprawy do omówienia na spotkaniach z przywódcami Ukrainy.

Jak dodał, "bardzo ważne jest zbudowanie poczucia, że Polska jest najbardziej wiarygodnym, najstabilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tym śmiertelnym starciu ze złem i że tak naprawdę w Kijowie jestem także po Polskie bezpieczeństwo". W ocenie Tuska, "to nie jest wyłącznie sprawa Ukrainy, a całego wolnego świata, a Polski w szczególności choćby ze względu na geografię". "Będziemy rozmawiali o tym, jak możemy zmobilizować Zachód do bardziej energicznych działań. To jest jeden z podstawowych celów mojej wizyty" - powiedział.

Premier @DonaldTusk podczas wizyty w #Kijw: Dla mnie jest bardzo wane zbudowanie poczucia, e Polska jest najbardziej wiarygodnym, najstabilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tym miertelnym starciu ze zem.

PremierRPJanuary 22, 2024


09:00

Wojska rosyjskie posunęły się do przodu na południu i południowym wschodzie ważnego miasteczka Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na nagrania, których lokalizacja została zweryfikowana.

"Na nagraniu z 21 stycznia widać, że siły rosyjskie przemieściły się w okolice restauracji Carska Ochota na ulicy Sobornej (w południowej części Awdijiwki) oraz w okolicy pasa drzew w południowo-zachodniej części Awdijiwki" - piszą analitycy think tanku. (http://tinyurl.com/3j3v836p)
Awdijwka, położona kilkanaście kilometrów na północ od okupowanego przez Rosjan Doniecka, ma ważne znaczenie z wojskowego punktu widzenia. Walki o tę miejscowość trwają od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

08:48

Premier Donald Tusk, który przybył w poniedziałek do Kijowa, złoży hołd poległym w wojnie obronnej Ukrainy przeciwko agresji Rosji. Wizyta szefa rządu nie była wcześniej zapowiadana.

Premier @DonaldTusk ju w Kijowie. Spotka si https://t.co/HJC6Rznnht. z Prezydentem @ZelenskyyUa oraz Premierem @Denys_Shmyhal. pic.twitter.com/yjrnju7jEy

Platforma_orgJanuary 22, 2024

Tusk przyjechał do ukraińskiej stolicy w godzinach rannych. Najpierw złoży hołd poległym w wojnie obronnej Ukrainy przeciwko agresji Rosji. Kolejnymi punktami wizyty są rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Premier ma również wziąć udział w wydarzeniach związanych z obchodzonym w poniedziałek Dniem Jedności Ukrainy. To ustanowione w 1999 roku święto państwowe upamiętnia rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku.

Premier @DonaldTusk i premier @Denys_Shmyhal zoyli wieniec pod cian Pamici Polegych Obrocw Ukrainy w #Kijw. pic.twitter.com/ZZmheJzBQ6

PremierRPJanuary 22, 2024

08:30

Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem - poinformowała rano Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Premier Donald Tusk rozpoczyna wizytę w Kijowie, gdzie spotka się m.in. z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i Premierem Denysem Szmyhalem" - poinformowano w poniedziałek rano na profilu KPRM na portalu X (Twitterze). Do wpisu dołączono zdjęcie przedstawiające Tusk wraz delegacją na peronie stacji kolejowej.

Polish PM Donald Tusk arrives in Kyiv.Polish Prime Minister Donald Tusk arrived in Kyiv, the Chancellery of the Prime Minister of Poland announced on X on Jan. 22.https://t.co/IFpXto37TY

KyivIndependentJanuary 22, 2024


06:40

Gdyby Stany Zjednoczone naprawdę pomogły Ukrainie, wojna byłaby już zakończona, ale prezydent Joe Biden nie chciał tego zrobić, bo najbardziej obawia się rozpadu Rosji - mówi prof. Taras Kuzio, brytyjski politolog ukraińskiego pochodzenia.

Jak wskazuje, państwa zachodnie są podzielone w kwestii celów wojny na Ukrainie na dwie grupy. Pierwsza, do której zalicza Wielką Brytanię, Holandię, cztery kraje skandynawskie, trzy kraje bałtyckie, Polskę, Czechy i Rumunię, otwarcie mówi, że popiera militarną porażkę Rosji. W skład drugiej wchodzą Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Włochy, Słowacja i Węgry, i te państwa nigdy nie zadeklarowały, że chcą takiego rozwiązania.