"Dzisiaj rozmawiamy o resecie relacji rządów Ukrainy i Polski" - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem, który udał się z wizytą do Kijowa. Polski premier podkreślił, że jego priorytetem jest "odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać". Premierzy Polski i Ukrainy mówili również o nowych płaszczyznach współpracy pomiędzy Warszawą i Kijowem.

REKLAMA

Donald Tusk jest dziś w Kijowie. Po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w ukraińskiej stolicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem polskiego premiera i jego ukraińskiego odpowiednika - Denysa Szmyhala.

Szmyhal: Polska przekazała sprzęt o wartości 3,5 mld dolarów

Denys Szmyhal na początku konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem przypomniał, że dziś przypada 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Hasło tego powstania to "za naszą i waszą wolność", a to hasło jest dla nas bardzo ważne w obecnej wojnie - powiedział premier Ukrainy. Dodał, że "Ukraina jest obecnie tarczą całej Europy". Nasi polscy przyjaciele zawsze to rozumieli, Polska od początku wspiera Ukrainę - mówił.

Jak wymieniał, "przez 698 dni od początku pełnoskalowej wojny Polska przekazała Ukrainie broni i sprzętu wojskowego na kwotę prawie 3,5 mld dolarów".

Dziś polski premier poinformował o przekazaniu nowego pakietu pomocy wojskowej. Panie premierze, dziękuję za to - mówił Denys Szmyhal. Premier Ukrainy nie mówił o szczegółach pakietu.

Dziękuję również za wsparcie naszych aspiracji dotyczących przyłączenia się Ukrainy do Unii Europejskiej i do NATO - dodał. Jak zaznaczył, przed Ukrainą w tym roku stoją trzy ważne wyzwania - dotyczące wsparcia Ukrainy przez Radę Unii Europejskiej, a także kwestie przystąpienia do UE i do NATO.

Zobowiązaliśmy się, aby nie dopuścić do szkody i wesprzeć polskich przewodników i rolników. Liczymy również, że Polska zrobi krok w kierunku likwidacji ograniczeń dla ukraińskich producentów i rolników. Ukraina zaproponowała mechanizm weryfikacji eksportu produktów rolniczych - stwierdził premier Szmyhal. Dodał, że "to narzędzie skutecznie działa w relacjach z Rumunią i Bułgarią".

Nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą

Denys Szmyhal mówił m.in. o polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Chcemy wdrażać wspólną kontrolę graniczną i celną. Chcemy rozbudowywać kolejne przejścia graniczne - powiedział.

Omówiliśmy sprawę utworzenia nowych dodatkowych czterech przejść granicznych, dodatkowo do tych obecnych 14 funkcjonujących - zaznaczył, nie informując o szczegółach ustaleń.

Jak dodał, "zaproponowałem premierowi udział Polski w budowie autostrady Kraków-Lwów-Brody-Równe". Ta autostrada przedłuży polską autostradę A4, która z kolei jest przedłużeniem unijnej autostrady - zauważył. Premier Ukrainy zaprosił "polski biznes" do udziału w budowie tej trasy.

Polska i Ukraina mają olbrzymi potencjał współpracy w zakresie energetyki - zaznaczył.

Drogi panie premierze, drogi Donaldzie, dzisiaj rozmawiamy o resecie relacji rządów Ukrainy i Polski. Ten reset odbywa się na zasadach równości i pomocy. Na warunkach partnerstwa - zaznaczał Szmyhal.

Dziękujemy za solidarność z naszym krajem, dziękujemy za pomoc. Chwała Ukrainie i chwała Polsce. Za wolność waszą i naszą - powiedział premier Szmyhal, ostatnie zdanie wymawiając po polsku.

Tusk: O różnicach w interesach trzeba uczciwie i otwarcie mówić

Po spotkaniu z premierem Ukrainy, podczas wspólnego oświadczenia, Donald Tusk podkreślił, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie - nadszarpniętych w ostatnim czasie - stosunków z Kijowem. Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać - powiedział premier Tusk.

Premier podkreślił, że w sprawie najważniejszej, jaką jest wojna Ukrainy z Rosją, Polska stoi murem za walczącą o niepodległość Ukrainą. Ta sprawa nie podlega dyskusji - mamy jednolite zdanie - zapewnił.

Tusk zaznaczył również, że jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, "to trzeba o tym uczciwie i otwarcie mówić", a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Premier podkreślił, że wśród tematów rozmowy z premierem Szmyhalem pojawiła się sprawa, która w ostatnich tygodniach budziła zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców wiele emocji. Interesy polskich przewoźników i blokada na granicy była przedmiotem bardzo konkretnej rozmowy - poinformował.

Zawieszenie blokady po polskiej stronie i udrożnienie przejścia dla polskich przewoźników wracających z Ukrainy spowodowało, że sytuacja na granicy znacznie się ustabilizowała - dodał.

Premier zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął informację o tym, że "przygotowane są już ustawy, które zrównają, jeżeli chodzi o standardy, europejskich, polskich przewoźników z ukraińskimi przewoźnikami".

"Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda"

Jestem pewien, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie z korzyścią dla polskich rolników i producentów i będzie z korzyścią i bezpieczne dla strony ukraińskiej - ocenił.

Premier Tusk przyznał, że jeśli chodzi o współpracę energetyczną to jest ona "bez żadnych kontrowersji". Będziemy w to inwestować i naszą energię, nasze wspólne środki i na pewno osiągniemy bardzo szybko efekty - powiedział.

Szef polskiego rządu mówił ponadto, że informacja, iż strona ukraińska jest zainteresowana obecnością polskich firm, "i to na zasadzie być może koncesji, jeśli chodzi o autostradę łączącą granicę polską w Krakowcu, aż do - w przyszłości - Równego, z obwodnicą Lwowa, to informacja bardzo ekscytująca". Jak mówił, polscy inwestorzy mogliby być zaangażowani nie tylko w budowę autostrady, ale też w bycie współgospodarzem tego projektu.

Premier Tusk poinformował też o odnowieniu formatu konsultacji międzyrządowych, żeby - jak mówił "unikać niepotrzebnych napięć, czy konfliktów interesów". Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda - podkreślił Tusk.

Serdecznie zapraszam panie premierze, drogi Denysie - ciebie i cały ukraiński rząd do Warszawy na pierwsze po długiej przerwie takie pełnowymiarowe konsultacje między rządami Rzeczpospolitej i Ukrainy - dodał Tusk.